Gamle penger og nye skatter

20 hours ago 2


En av få milliardærer som har flyktet fra London på grunn av nye skatteregler er reder John Fredriksen. Foto: Eivind Bøe/E24

Kan du tenke deg noe kjedeligere enn å bo i et skatteparadis?

  • Ina Vedde-Fjærestad

Publisert: Publisert:

Nå nettopp

Dette er en kommentar

Kommentaren gir uttrykk for skribentens holdning.

Glemt «brexit», nå er det «wexitwexit"wealth exodus"» som gjelder.

Milliardærene flykter fra London. Eller?

John Fredriksen, Helene Odfjell og Peter T. Smedvig er noen av de velstående nordmennene som har valgt å legge UK bak seg. De følger blant andre en av verdens rikeste menn, den indiske stålbaronen Lakshmi Mittal, som har bodd i London i over tre tiår.

Dette skjer samtidig som Storbritannia gjør store endringer i skattesystemet sitt.

Blant annet fjernes fordelaktig beskatning av utenlandske inntekter og arveavgiften skjerpes.

– Det begynner å minne meg mer og mer om Norge. Storbritannia har gått til helvete, som Norge, uttalte John Fredriksen til E24 i forrige uke.

Les også

London-exit for norske milliardærer: – Dramatisk

I våres kunne vi lese at hele 11.300 dollarmillionærer forlot London i fjor, ifølge rapporten “World’s Wealthiest Cities”, utarbeidet av konsulentselskapet Henley & Partners.

Forklaringen på eksodusen oppgis i rapporten å være skatteøkninger, hvor skattesatsene på kapitalgevinst og arveavgift nå anses som blant de høyeste i verden.

Les på E24+

Slik blir du AI-stjerne på jobben

Endringene er blitt kalt en regimeendring. Og når over to hundre år gamle regler endres, er det jo på mange måter det.

Men det viser seg at den store skatteflukten som et resultat av endrede skatteregler er sterkt overdrevet.

Milliardærer viser seg nemlig å være ganske lite mobile.

Det er konklusjonen av en gjennomgang gjort av Tax Justice Network (TJN).

I den ferske rapporten «The millionaire exodus myth» påpeker TJN blant annet at konsulentselskapet som står bak spådommen om en eksodus fra London, lever av å gi råd til velstående kunder om hvor det er mest gunstig å bo og investere. Selskapet er også kjent for å selge såkalte «gylne pass», som er statsborgerskap til rike mennesker, og bistår land med å lage slike ordninger. I tillegg påpekes en rekke svakheter i metodene konsulentselskapet bruker når de gjør sine beregner.

Les på E24+

Eksperter: Her vil bolig­prisene stige mest nå

Så det ble ingen eksodus av milliardærer fra London i fjor.

Men det er de som faktisk likevel flytter og gjør det på grunn av nye skatteregler, som Fredriksen.

I Norge har vi hatt flere debatter om regjeringens innstramming av utflyttingsskatten, noe som fikk ny aktualitet i fjor høst da «exitskatten» ble vedtatt. Flere velstående nordmenn har meldt flytting til blant annet Sveits.

Men dette er i det store og hele en særdeles liten og eksklusiv gjeng.

Les også

Løp før resesjonen tar deg

Forskere ved London School of Economics (LSE) har forsøkt å gå i dybden på hvorvidt de ultrarike lar endringer i skattesystemet påvirke deres flytteplaner.

I studien har de intervjuet 35 briter som tilhører den én prosent rikeste andelen av befolkningen i Storbritannia.

Ingen av de som ble intervjuet vurderte på daværende tidspunkt å flytte ut på grunn av skattemessige forhold. Og de som hadde bestemt seg for å flytte, oppga ikke skatt som en flytteårsak.

I intervjuene ble skatteparadiser derimot beskrevet som «kjedelige» og «kulturelt fattige».

Er man skatteflyktning blir man sett på som moralsk mindreverdig og i overkant økonomisk egoistisk, var gjennomgangstonen, ifølge forskerne.

– Jeg har et fint liv her i London, ikke sant. Kunder av meg som har flyttet til Bahamas kjedet seg i hjel. Sol, sjø og sand. Okay, det er deilig et par uker for å lade batteriene, men etter en stund begynner du å tenke at, hm, nå har jeg lyst å gå og se en opera. Vel, det er bare å glemme. Det er ikke operahus på Bahamas, uttalte anonyme Luke som er i 50-årene.

Les på E24+

Forbudte følelser i aksjemarkedet

Flere uttrykte imidlertid bekymring over toppskattene i Storbritannia, og enkelte utelukket ikke å flytte om det politiske og økonomiske klimaet i Storbritannia endret seg dramatisk.

De som var bosatt i London, fortalte at det var byens kulturelle tilbud, private helsetjenester- og skoler, kombinert med venner og familie, som gjorde at det skulle mer enn skatteregler til for å få dem til å flytte.

Så hvorfor dette inntrykket av at rikingene flykter fra London på grunn av høye skatter?

Forskerne har to forklaringer: De som intervjues i media om dette, er valgt fordi de er kjent for å snakke om skatt, de har kanskje fått sine argumenter servert fra rådgivere som igjen har fått sine servert fra andre «eksperter». Den andre forklaringen kan være at det skrives først om utflytting blant de rike når det aktualiseres gjennom forslag om økte skatter for denne gruppen. Da intervjues gjerne velstående aktører som på en eller annen måte påvirkes av endringsforslagene.

Kan du tenkte deg noe verre enn å dra til et skatteparadis? Et bitte lite sted med bare folk med yatcher og tjenere. Så nei, derfor vil ikke jeg dra. Jeg vil bo i et vibrerende økonomisk klima hvor det er rom for innovasjon og hvor folk finner på ting, og jeg mener London er sånn, sier Leanne som er i 60-årene.

Det skal mer til enn nye skatter for å flytte på gamle penger.

Read Entire Article