Flere går på lånesmell i børsstormen: – Kraftig økning

7 hours ago 3


Uroen fortsetter å spre seg i markedene. Nordnet Norge-sjefen ser flere aksjesalg enn normalt.

Nordnet Norge-sjef Mari Øyen. Foto: Fredrik Solstad

Publisert: Publisert:

Nå nettopp

– Som følge av de ekstreme markedsbevegelsene ser vi en kraftig økning i antall overbelånte kontoeroverbelånte kontoernår verdien av aksjene på kontoen faller under beløpet man har lånt for å kjøpe aksjene og derfor også flere nedsalg enn normalt, opplyser Mari Øyen, sjef i Nordnet Norge, til E24.

Nettmegleren Nordnet spesialiserer seg på småsparere og småinvestorer og har over 400.000 kunder i Norge.

De tilbyr delvis lånefinansiering av aksjekjøp, det vil si at investorer kan finansiere deler av et aksjekjøp ved å låne penger av Nordnet til en fastsatt rente.

Nordnet bruker da aksjene som sikkerhet for lånet. Og når aksjekursene faller, slik som nå, kan verdien av aksjene falle under lånebeløpet. Det blir mer usikkert om nettmegleren får tilbake pengene sine.

Les på E24+

Markedene raser: Dette bør du gjøre nå

Det krever gjerne at investorene selger seg ned eller spytter inn mer penger. Nordnet kan også gå direkte inn å selge aksjene, og på den måten tvinge frem aksjesalg.

– Vi opplever naturlig nok noe større antall tvangssalg enn normalt, men vi ser også at mange kunder er dyktige på å selv følge med og regulere kontoen for å unngå overbelåning, sier Øyen.

– Følg godt med!

Oslo Børs falt til slutt 0,4 prosent, mandag. På det meste var imidlertid Hovedindeksen ned nesten 6 prosent.

Fredag stupte Børsen 5 prosent, det meste på en dag siden coronapandemien herjet i 2020.

De aller fleste selskapene på Børsen ble berørt.

Nordnet Norge-sjefen advarer og ber folk om å holde øynene åpne:

– For kunder som bruker belåning aktivt i investeringsstrategien sin er det viktig understreke at det innebærer høyere risiko og at det derfor også krever at man følger godt med i perioder hvor det skjer mye i markedet, sier hun.

Nordnet tilbyr maksimalt 90 prosent belåning av aksjeporteføljen. Det innebærer 10 ganger «gearinggearingbruke lån eller annen gjeld for å øke avkastningen på egenkapitalen i en investering eller et selskap.». Den effektive rentenDen effektive rentenlånets totale kostnad er satt til 7,8 prosent.

Den enes død...

Alfred Berg-forvalter Leif Eriksrød har langt fartstid med aksjer. Han sier at vi må regne med at en del belånte investorer blir tvangssolgt nå.

Eriksrød påpeker samtidig at det gjerne ikke har en langvarig effekt på markedet.

– Andre investorer vil ofte rebalansererebalanserejustere hvor mye penger du har i forskjellige typer investeringer for å følge din plan når kursene går ned og kjøpe av dem som blir tvangssolgt, sier Eriksrød.

Øyen ser en lignende effekt.

– Mange kunder reposisjonerer seg og kjøper seg inn, ettersom en del aksjer er betydelig billigere enn ved årsskiftet, sier Øyen.

– Spesiell situasjon

Hun forstår at dette er en situasjon som gjør at mange blir urolige for sparepengene sine, sier hun.

– Det er ikke noen tvil om at dette er en spesiell situasjon, sier Øyen.

Hun anbefaler samtidig å puste med magen, for dem som har mulighet til det.

– Det er viktig å huske på at når man er i aksjemarkedet, så er tiden din venn. Korreksjoner som vi har sett de siste dagene kan oppstå.

Read Entire Article