Søgne-baserte Udvaar Trål etterlater seg en gjeld på over 21 millioner kroner. Innovasjon Norge er største långiver.
Publisert: Publisert:
For mindre enn 20 minutter siden
Kortversjonen
- Udvaar Trål fra Søgne er konkurs, med en gjeld på over 21 millioner kroner.
- Innovasjon Norge er selskapets største kreditor.
- Konkursen rammer seks arbeidere og skyldes blant annet mindre kvoter og økte drivstoffkostnader.
- Tidligere satset selskapet med ambisjoner om å ekspandere, men høyere kostnader førte til store underskudd.
Oppsummeringen er laget av AI-verktøyet ChatGPT og kvalitetssikret av E24s journalister
Denne uken ble det åpnet konkurs i fiskebåtrederiet Udvaar Trål As ved Agder tingrett, ifølge en kunngjøring i Brønnøysundregistrene.
Rederiet eier fiske-og reketråleren «Udvaar III», som har levert fangst lokalt på Sørlandet og til Danmark.
Seks personer rammes av konkursen.
Saken er tidligere omtalt av Avisen Kristiansand og N247.no.
Les på E24+
Se! Et nytt selskap vil til børs
Advokat Øyvind Sund i Haakstad Advokatfirma i Kristiansand er oppnevnt som bostyrer.
Advokat Øyvind Sund, Haakstad Advokatfirma.
– Sånn som det fremstår er både båten og kvotene overbeheftet, og vi er nå i dialog med panthaver om hvordan vi skal realisere dette, sier bostyreren til E24.
Selskapet etterlater seg en gjeld på rundt 21,5 millioner kroner, der Innovasjon Norge er største långiver, ifølge ham.
Seks personer rammes av konkursen.
– De har etter det opplyste jobbet på båten via egne foretak, sier Sund.
Mindre kvoter
Bostyrer har fått oppgitt en antatt markedspris for båten og kvotene på rundt 7 millioner fra selskapets styreleder.
I regnskapet fra 2024 er eiendelene bokført til over 17 millioner kroner, der tråleren «Udvaar III» inngår med 9,4 millioner kroner og konsesjonene med nær 4,6 millioner kroner.
Sund opplyser at kvotene, ifølge styreleder, har falt mye i verdi.
– Kvotene er, ifølge ham, blitt mindre og drivstoff har blitt dyrere, og driften var ikke lenger regningssvarende, sier advokaten.
– Vært for lite
Primært har Udvaar Trål drevet fangst av fisk, mens kvoten for rekefiske har blitt sterkt redusert.
Leveransene har skjedd lokalt på Sørlandet, men også en god del til Danmark, ifølge bostyrer.
– Reker har det vært for lite av, og båten har kun hatt én uke på rekefiske i år, sier Sund.
Satset tøft
Udvaar Trål startet opp i 2015 og eies av Kristian Berge og Vidar Andersen i fellesskap.
Fra 2015 til 2016 drev selskapet den 10 meter lange reketråleren «Udvaar», og fra 2016 til 2018 den 19 meter lange «Udvaar II», før 23 meter lange «Udvaar III» ble anskaffet i 2018, ifølge fangsdata.no.
– Vi satser tøft, men det gjelder som sagt å bare gi på, ellers går det seg sjeldent til. Det er bare en sak banken ikke vet noe om. Om et par år kommer vi nok til å bestille et nybygg, men dette må du ikke si til noen, sa Andersen med en god latter til N247.no høsten 2018.
Store underskudd
Udvaar Tråls omsetning har vokst jevnt og trutt fra starten og helt frem til 2024.
Da toppet driftsinntektene seg med over 12,5 millioner kroner, ifølge proff.no.
Høye kostnader, der også selskapets rentekostnader har doblet seg siden 2022, ga et underskudd på over 2 millioner kroner i fjor.
Det bidrar også til et samlet tap på rundt 5,3 millioner kroner de siste tre regnskapsårene.
En rekke tiltak
I årsrapporten fra august opplyses det at driften er innstilt og at selskapet er i en svært krevende økonomisk situasjon, med betydelig usikkerhet om videre drift.
«Styret er klar over aksjekapitalen er tapt og er kjent med handleplikten i henhold til aksjeloven. Styret har gjennomført en rekke tiltak for å bedre situasjonen, uten at det har gitt tilstrekkelig effekt», heter det.
E24 har ikke lykkes å få kontakt med de tidligere eierne av Udvaar Trål.
Les også
Konkurs: – Egentlig bare å stanse virksomheten
Les også
Konkurs etter over 20 år: – Flere kan ikke betale
Les også
Boligbygger konkurs med 449 millioner i gjeld
Les også
Entreprenør konkurs etter rentebyks: 30 mister jobben
Les også