Finanstilsynet: - Få tegn til alvorlige gjeldsbetjeningsproblemer

4 months ago 22


Finanstilsynsdirektør Per Mathis Kongsrud legger torsdag frem rapporten «Finansielt utsyn». Her fra tilsvarende anledning i desember ifjor. Foto: Stian Lysberg Solum / NTB

Publisert: Publisert:

Nå nettopp

Saken oppdateres

Finanstilsynet legger torsdag morgen frem sin halvårlige rapport, «Finansielt utsynFinansielt utsynOppsummerer Finanstilsynets analyser og vurderinger av stabiliteten i det norske finansielle systemet. Bygger på Finanstilsynet sitt løpende tilsyn med virksomheter og markeder. Publiseres to ganger i året, i juni og desember.».

Tilsynet mener det få tegn til alvorlige gjeldsbetjeningsproblemer for norske husholdninger.

De påpeker at andelen misligholdte lån i personmarkedet har økt noe, men er fremdeles lavere enn før pandemien.

– Det er gode tider i norsk økonomi og for norske banker. I denne situasjonen må vi må vi ta vare på motstandskraften i det finansielle systemet slik at uforutsette hendelser kan håndteres, sier finanstilsynsdirektør Per Mathis Kongsrud.

Utviklingen må ses i sammenheng med at aktiviteten i norsk økonomi har holdt seg godt oppe, med høy sysselsetting og lav arbeidsledighet, fremgår det.

Geopolitiske spenninger og politisk uro skaper samtidig betydelig usikkerhet om den økonomiske utviklingen.

Konflikter og omfattende handelsrestriksjoner kan gi høyere priser, svekke grunnlaget for økonomisk vekst og øke faren for finansielle kriser.

Les på E24+

210 eiendomsmeglere tjente over to millioner kroner i 2023

Ved forrige rapport, i juni, sa Finanstilsynet at nordmenns høye gjeld og høye boligpriser var de viktigste sårbarhetene i det norske finansielle systemet.

Det ble påpekt at norske banker må være forberedt på å kunne håndtere urolige tider og et fremtidig tilbakeslag i norsk og internasjonal økonomi.

– Erfaringer viser at kriser kan komme brått, spre seg raskt og forsterkes gjennom det finansielle systemet. Bankene må ha tilstrekkelig egenkapital til å kunne bære risiko og yte lån, også i nedgangstider, sa Kongsrud da.

Les også

Toppadvokat slår alarm om Norges fremtid: – Vår nye olje er kapital

Les også

Regjeringen senker kravet til egenkapital for boliglån

Les også

Tviler på julehandelsløft: – Ingenting som tyder på oppgang

Les også

Forvalter: – Ingen grunn til at ikke Norges Bank skal kutte renten

Les også

Sjeføkonom: Norges Bank bør vurdere rentekutt før jul

Read Entire Article