Samtidig som Volodymyr Zelenskyj er i Oslo, åpner Høyre-leder Erna Solberg partiets landsmøte med en alvorstung tale.
Publisert: Publisert:
Nå nettopp
– På godt og på vondt, enten vi er klare eller ei. Europas tid er nå, sier Solberg.
Hun tar et oppgjør med USAs Ukraina-politikk:
– Vi tar kraftig avstand fra måten den nye administrasjonen har behandlet Ukraina på. Norske myndigheter må bruke de muligheter som er for å nå gjennom med vårt syn i Washington, fortsetter hun.
Videre sier Solberg at Norge skal fortsette å samarbeide med USA – uten å nevne president Donald Trump.
– Og vi kan håpe at USAs ledelse på et tidspunkt finner tilbake til de verdiene som så lenge knyttet oss sammen over Atlanterhavet, sier hun.
– Men håp er ingen strategi. Konklusjonen er derfor ikke til å komme utenom. Europas skjebne ligger nå i Europas egne i hender, og Europas tid er nå.
Takket Zelenskyj
Hun sier at endringene i verden nå skjer fort og at mange kan bli usikre og redde av det.
– Det er forståelig. Det er vår sikkerhet som står på spill, vårt demokrati og vår fremtid.
Til Zelenskyj sier hun:
– Tusen takk for at dere tar kampen for et fritt og demokratisk Europa.
Vi må hente inspirasjon fra Ukrainernes mot, sier Solberg til landsmøtesalen. Hun lister opp hva hun mener er kjernen i Europa: demokrati, fri handel og trygghet.
Hun advarer mot å bli «en brikke i stormaktenes spill»
– Den som ønsker å avgjøre sin egen skjebne, må ha makt til å gjøre det. I dagens verden må ekte makt tas, den kan ikke gis, sier Solberg og fortsetter:
– Derfor må Europa og Norge ruste opp, og Ukraina må forsynes med mer våpen. Det haster.
Opprustning
Solberg trekker frem viktigheten av langtidsplanen for forsvaret og at alle partiene på Stortinget har stilt seg bak planen.
– Det er et godt grunnlag, men ikke lenger godt nok i dag, sier hun.
VG har tidligere skrevet om at Forsvaret skal øve mindre i år fordi de skal prioritere å kjøpe mer ammunisjon. Solberg sier at det ikke går i dagens situasjon.
– Høyre vil sørge for at ungdommene våre, ansatte og befal både kan utrustes og få nødvendig øving og trening. Vi må få til mer produksjon av våpen og ammunisjon i Norge. Og vi må lære alt vi kan fra drone- og teknologiutviklingen ved fronten i Ukraina, sier Solberg og fortsetter:
– Ukraina må få det de trenger til sin rettferdige forsvarskamp. Slik at de kan overleve som nasjon, og unngå at Russland setter premissene for avslutningen av krigen.
Les mer: Høyre vil ta av oljepengene for å forsvare Norge
Sier nei til EU-avstemning
En av spørsmålene Høyre skal diskutere i helgen er hvorvidt Norge bør avholde en folkeavstemning om EU-medlemskap i nær fremtid.
Solberg sier i talen at hun frykter norske interesser havner i skyggen, når Norge står utenfor EU. Landene i EU diskuterer Europas fremtid, mens vi i Norge krangler om gamle direktiver, mener Solberg.
– Det er rett og slett en farse, sier hun.
– Det er plass til Norge rundt EUs bord og vi bør takke ja til den plassen, sier hun videre.
Likevel ønsker hun ikke en avstemning om EU-medlemskap nå.
– En folkeavstemming bør komme når det klart at den vil lede til et ja. Et nytt nei vil legge saken død i tiår, sier hun og fortsetter:
– Det Norge mangler, er ikke en folkeavstemming, men et flertall.
Solberg sier videre at Norge må verne om EØS-avtalen og sier at en sterkere europeisk økonomi vil styrke forsvarsevnen. Hun kommer med en oppfordring:
– Vi kan alle kjøpe europeisk når vi har muligheten til det, og tenke gjennom hvor vi drar på ferie og hvilke digitale tjenester vi bruker.
Les mer – dette er Høyres strategi i valget: – Vi skal være «pur kjedelig»