Den siktede mannen i 30-årene erkjenner å ha drept Mohammad Tariq Wasiri (28) i Arna i Bergen.
Tidligere nektet den siktede nektet straffskyld for drapet.
Under fengslingsmøtet i dag ble det ny utvikling i saken, ifølge politiadvokat Inger-Lise Høyland:
– I retten erkjente mannen straffskyld for drapet. Han kom med en kort forklaring og ønsker å bli videre avhørt av politiet, sier Høyland til NRK.
BT omtalte utviklingen først.
Ifølge politiadvokat Inger-Lise Høyland tilstod den siktede til drapet.
Foto: Eskil Byrkjeland / NRKSiktede og avdøde i samme omgangskrets
8. februar ble Mohammad Tariq Wasiri (28) påført dødelige skader utenfor hjemmet.
I tre dager stod politiet uten en gjerningsperson, før mannen ble pågrepet.
Mohammad Tariq Wasiri (28) ble drept i Arna i februar.
Foto: PrivatIfølge politiet var den siktede og den avdøde fra samme omgangskrets og kom til Norge fra Afghanistan samtidig i 2021.
Mannen ble tidligere innkalt som vitne i saken, før han ble pågrepet 12. februar på politihuset i Bergen
– Hans bevegelser, kjennskap til avdøde og andre bevis, gjør at politiet mener han er knyttet til åstedet og til drapet, sa Høyland til NRK samme kveld.
Har funnet mulig motiv
Den siktede mannen har sittet varetektsfengslet i fire uker, og onsdag meldte politiet at de mener å ha funnet et mulig motiv.
– Vi har en hypotese til hva som er grunnen til at drapet skjedde, men det er en av de tingene vi må spørre han om i avhør nå, sier Høyland.
Rett etter drapet ble den siktede mannen stanset i bil på et av politiets stoppunkter. Etter pågripelsen har politiet undersøkt både hjemmet og bilen til den siktede.
Politiet venter nå mannens forklaring om hendelsesforløpet.
– Så må vi ettergå hans forklaring opp mot bevisene i saken, for å se om vi kan bekrefte eller avkrefte forklaringen hans, sier Høyland til NRK.
Publisert 12.03.2026, kl. 11.42 Oppdatert 12.03.2026, kl. 12.00











English (US)