Skuespiller Michael C. Hall forteller VG hvordan folk reagerer når de møter ham i virkeligheten og hvordan det er å leve når du er best kjent som seriemorder.
– Jeg er ikke sinnssyk. Jeg vet at jeg er meg.
Michael C. Hall forsikrer VG om at nesten 20 år i rollen som seriemorderen Dexter Morgan ikke har påvirket hans egen personlighet.
– Hvor begynner jeg og hvor slutter Dexter? Det blir et slags høna og egget-spørsmål. Jeg vet ikke helt. Dexter eksisterer jo ikke. Han er ord på et papir. Jo lenger jeg har spilt ham, jo mer føler jeg jobben min er å skygge banen og la ham komme gjennom meg.
Men skuespilleren fra Raleigh i North Carolina innrømmer at Dexter har lekket over til virkeligheten på natten.
– Jeg hadde en drøm da vi filmet showet i starten, hvor jeg var på ferie med storfamilien min og plutselig dukket en Dexter hadde drept opp på døra. Til slutt måtte jeg invitere ham inn, og han spiste middag med oss. Men det var kun den ene gangen, bedyrer han.
I «Dexter: Resurrection» returnerer C. Hall til rollen som den samvittighetsfulle drapsmannen, med en mørk passasjer på innsiden, for ellevte gang.
Sesongen, som vises på SkyShowtime fra 12. september, har fått strålende anmeldelser internasjonalt og sammenlignes med det beste serien har hatt å by på.
– Når man blir så forbundet med en karakter, hva slags blikk får du der ute i den ekte verdenen?
– De som blir skremt kommer ikke bort til meg, så jeg aner ikke hvordan de ser ut, sier C. Hall humrende.
Ifølge 54-åringen friker ikke folk flest ut når de ser ham på supermarkedet.
– De fleste snakker til meg som en gammel familievenn. «Hei, du er han fyren jeg har tilbrakt all den tiden med. Du bor i TV-en min. Kan vi ta et bilde?». Det er ikke noe tungt, bare vennlig.
C. Hall setter pris på folks hengivenhet for karakteren.
– Jeg ser på det som en sjanse til å ha en hyggelig, positiv interaksjon med noen som ellers ville vært en fremmed.
Før amerikaneren virkelig ble et globalt fenomen gjennom «Dexter», gjorde han suksess i rollen som David Fisher i den kritikerroste serien «Six Feet Under». Han har også en solid teaterkarriere på CV-en, med flere kjente roller på Broadway.
– Å tjene til livets opphold som skuespiller føles litt som å slippe unna med noe. Du får betalt for å delta i et veldig dypt rollespill. Og i Dexters tilfelle kommer man jo unna med mord, så det blir litt dobbelt dose.
Er du fan av «Dexter»?aJa, ser alt.bNei, ikke noe for meg. cFør, men så tapte det seg.– Hvorfor liker du så godt å spille ham?
– Fordi han fikser ting, holder hodet kaldt og kommer seg ut av situasjoner jeg aldri hadde klart. Det er moro å spille noen som er så kapabel og smart, og samtidig helt ute å kjøre. Det er det gøyeste med karakteren. Han er utrolig dyktig og samtidig en komplett tulling.
«Dexter»-franchisen har hatt store Hollywood-navn innom tidligere, som John Lithgow i sesong fire og Christian Slater i forløperserien «Dexter: Original Sin», men aldri før har så mange stjerner vært med samtidig som i «Resurrection».
Uma Thurman, Peter Dinklage, Eric Stonestreet og Neil Patrick Harris har alle skjenket serien audiens. Sjekk stjernegalleriet nedenfor!
Eric Stonestreet, best kjent som Cam i «Modern Family», er med i Resurrection». Foto: SkyShowtime
– Det er utrolig tilfredsstillende og selvtillitsskapende at vi kan tiltrekke oss folk av det kaliberet, erkjenner C. Hall.
Han forteller videre om da hele rollebesetningen var samlet for første gang.
– Da alle satt rundt bordet kunne jeg nesten ikke tro det. Noen snakket om å ramme inn call-sheeten
med alle de navnene. Det var fantastisk. Mengden med talent denne gangen er ganske enestående, sier han stolt.Se flere saker fra film- og serieverdenen: