Etter en svak start på uken snur de fleste børsene i Asia opp.
Håp om at det fremdeles er mulig å komme til en fredsavtale mellom Iran og USA gir forsiktig optimisme i markedene tirsdag morgen.
– Snart en uke har gått av en to ukers våpenhvile mellom Iran og USA/Israel og markedet ser ut til å se glasset som halvfullt heller en halvtomt, skriver Jeanette Fjære-Lindkjenn i DNB Carnegie i morgenrapporten.
Mandag ettermiddag startet USA sin blokade av havner i Hormuzstredet for å øke presset på Iran. Det kom også signaler fra partene om at de er åpne for å gjenoppta samtalene.
Les også
Oljeadvarsel: – Min store kjepphest
Oljeprisen har samtidig kommet litt ned igjen til rundt 98 dollar fatet, etter å ha steget til over 103 dollar i kjølvannet av helgens mislykkede forhandlinger.
Slik ser det ut på noen av de viktigste børsene i Asia ca. kl. 06.20:
- Hang Seng i Hongkong stiger 0,43 prosent
- Nikkei-indeksen i Tokyo stiger 2,5 prosent
- Shanghai Composite stiger 0,6 prosent
- Kospi-indeksen i Seoul stiger 3,4 prosent
- Nifty i Mumbai er ned 0,9 prosent
- S & P/ASX 200 i Sydney stiger 0,5 prosent
Børsene i USA endte også mandagen med solid oppgang. Foreløpig ligger det an til svak oppgang når Wall Street åpner senere i dag.
I Kina viste statistikk for eksport den svakeste utviklingen på seks måneder i mars, med en vekst på 2,5 prosent, ifølge CNBC. Det er langt mindre enn analytikernes forventning på 8,6 prosent, og et bratt fall fra over 20 prosent i starten av året.
Publisert: 14.04.26 kl. 06:46Oppdatert: 14.04.26 kl. 06:59
6 days ago
17







English (US)