Billig sydenferie: Her er de beste tilbudene!

1 month ago 13


VG har sjekket med noen av de store reiseoperatørene og kan gi deg deres beste budsjett-vennlige anbefalinger.

Og ja, du kan fortsatt få en 3-stjerners chartertur til 4.500 kroner for en uke!

Se stor oversikt over prisgunstige reisemål litt lenger ned.

«Alle» snakker om at nå lønner det seg å feriere i Norge, fordi kronen er så lite verd mot euro og dollar. Her er noen gode Norge-tips.

Men, kjenner vi nordmenn rett, sitter det akkurat nå noen hundre tusen bøyd over PC-ene sine og drømmer seg ned til sol og varme. Syden-turen er bare noen få tastetrykk unna.

For sydenturen trumfer nemlig svak krone og dyrtid.

Ifølge SSB bestilte nordmenn over 1,2 millioner feriereiser – bare til Spania – i 2024. Ingenting tyder på at det blir færre i år. Tall fra Virke viser at rundt halvparten av oss mener det er viktig å prioritere utenlandsferie, selv om den er dyr.

Virkes undersøkelse Reisepuls viser at egen privatøkonomi (67 prosent) og pris (66 prosent) er viktigst for oss når vi velger av reiseprodukt og destinasjon. I snitt planlegger gjennomsnittshusholdningen å bruke totalt 34 550 kroner på sommerferien.

Og da er kronekursen viktig. Den bestemmer (ofte) hvor mye sydenturen koster og hvor mange aperol spritz du kan fortære før kontoen er tom.

Denne uken kom E24 med årets beste beskjed til Syden-turistene: Kronekursen fortsetter å styrke seg. Og det betyr at du får (litt) mer for pengene i Europa og (vesentlig mer) for pengene i USA.

  • En euro koster nå 11,52 kroner, ned fra 11,87 i desember 2024.
  • En dollar koster nå 10,58 kroner, ned fra 11,43 i desember 2024.

Vi kan jo bare håpe kronekursen vil styrke seg ytterligere. Følg med her.

Uansett, en litt bedre kronekurs endrer ikke det faktum at «Syden» er blitt mye dyrere enn for bare tre år siden da eurokursen lå rundt 9,60. I mars 2022 fikk du 104 euro for tusenlappen. I dag får du lusne 86 euro for samme 1000-lapp.

Litt kuriøst, men i denne merkelige verdenssituasjonen så er det også slik nå at president Trump kan gi deg billigere ferie.

Billigere reise med rentekutt?

Når det gjelder boligrenten, så har økonomer tatt ned forventningen om at 2025 vil bli starten på en serie rentenedsettelser. Den makroøkonomiske situasjonen i Norge nå, med økonomisk vekst, prisstigning og lav ledighet, tilsier at det neppe blir noe «renteras» i år.

I tillegg, Statistisk sentralbyrå sier at usikkerheten i verden, med handelskonflikter og en mer spent sikkerhetssituasjon, gjør at rentekuttene tar lengre tid enn tidligere estimert.

– Vår renteprognose innebærer to rentekutt i år og tre kutt neste år. Styringsrenten kommer da ned i 3,25 prosent i 2026, sier forskningsleder Thomas von Brasch i SSB.

Noen bankøkonomer er mindre optimistiske. Nordea gikk forrige uke ut med sjokkmeldingen om de ikke trodde det ville bli noen rentekutt, hverken i år eller neste år!

E24 kunne til og med melde at dyr sjokolade kan ødelegge for det planlagte rentekuttet.

Torsdag 27. mars kommer den neste rentebeslutningen fra Norges Bank. Uansett hva som besluttes der, får det lite å si for hvor mye du har å rutte med i år.

Lyst på en sydentur som ikke koster skjorta? Sjekk ut disse budsjettvennlige reisemålene:

 NIKOLAY DOYCHINOV / AFP / NTBSUNNY BEACH: Foto: NIKOLAY DOYCHINOV / AFP / NTB

Bulgaria – et rimeligere alternativ

«Alle» turoperatørene er enige om at Bulgaria er et rimelig turistmål.

På reiseoperatøren TUIs topp 10-liste over de mest populære reisemålene med avreise juni, juli og august, skiller Bulgaria seg ut som mest budsjettvennlig for nordmenn, ifølge Anne Mørk-Løwengreen, kommunikasjonssjef TUI Norge.

– Økningen til Bulgaria reflekterer nok at det er et rimeligere alternativ til Hellas og Spania. Valutaen er gunstig og prisnivået lavere. Flyturen er kort og Sunny Beach er en nydelig strand, sier hun.

Reiseoperatørene Apollo og Ving har samme anbefaling.

– En ferie til Svartehavskysten i Bulgaria frister med gylne sandstrender, natteliv, spennende kultur og rimelige priser for bade- og solinteresserte reisende, sier Marie-Anne Zachrisson, sjef for reiseoperatøren Ving i Norge.

Ticket.no har også Bulgaria på topp.

– Her får du mye for pengene med prisgunstige hoteller, mange med basseng og all inclusive-alternativer, skriver Tiyoneh Jah i Ticket.

 Roger Neumann / VGANTALYA: Mahmutlar er en ferieby i provinsen Antalya I Tyrkia. Foto: Roger Neumann / VG

Billigere all-inclusive i Tyrkia

– Ett av våre argumenter for å velge en ferie i Tyrkia er mye for pengene. Du kan forvente seg spennende matkultur, historiske severdigheter, naturskjønne utfluktsmål i tillegg til fantastiske strender, sier Zachrisson i Ving.

De største reisemålene i Tyrkia er Antalya, Side og Alanya.

– I Tyrkia får du gjerne flotte all-inclusive- hoteller til lavere pris enn på Rhodos, Mallorca og Kreta. I tillegg er prisnivået betydelig lavere enn i Syden-favorittene i Eurosonen, sier Mørk-Løwengreen i TUI.

– I Alanya finnes et stort utvalg av all inclusive-hoteller til lave priser, noe som gjør at du kan holde utgiftene nede på stedet, sier Jah i Ticket.

Kommentator i E24 Sindre Heyerdahl, peker på at Egypt og Tyrkia er autoritære land som har skakkjørt egen økonomi.

– For norske turister betyr det at kronen rekker klart lenger enn før. Her vil man få mye for pengene nå, sier han.

 Mona Langset / VGSARANDA: Feriebyen Saranda i Albania er en av Europas mest prisvennlige destinasjoner. Foto: Mona Langset / VG

Albania – fortsatt billig

Fjorårets «ferienyhet» Albania er også på årets budsjett-liste.

Linn Granvoll, pressekontakt i Apollo mener Saranda ved kysten er et budsjettvennlig alternativ.

– Du kan få en middag for 100 kroner, og en øl fra butikken koster 15. Man føler at man ikke bruker penger her, sa en norsk turist VG snakket med i fjor sommer.

–⁠ Saranda Albania er fortsatt en av Europas mest prisvennlige destinasjoner, mener Tiyoneh Jah i Ticket.no

– Fly og overnatting er billig, og når du først er på plass, er prisene på mat og aktiviteter betydelig lavere enn på andre middelhavsdestinasjoner. Saranda lokker med krystallklart vann, fine strender og en avslappet atmosfære, sier hun.

 Terje Bringedal / VGKOH SAMUI: Et reisemål i Thailand som også er fint om sommeren. Foto: Terje Bringedal / VG

Thailand – også om sommeren

Mørk-Løwengreen vil også nevne Thailand, og spesielt Koh Samui som hun mener er et fint reisemål også om sommeren selv om det er regntid.

– Thailand er ekstra populært i år og både prisnivå og valuta spiller på lag også her. Derfor kan utgiftene til mat, drikke og shopping være betydelig lavere enn hvis du tilbringer to uker på Mallorca.

Her er det varmest akkurat nå

 Lichtwolke / ShutterstockSOPOT: Den polske byen Sopot ved Østersjøen er blitt en populær sommerdestinasjon. Foto: Lichtwolke / Shutterstock

Den polske rivieraen

– Vi har de siste sesongene sett at nordmenn har oppdaget den polske rivieraen. Noe som bidrar til det er kort flytur, flotte strender, bo på luksushotell og rimelig mat og drikke, sier Zachrisson.

Ving reiser til kystbyen Sopot

Ticket anbefaler også Sopot som har blitt stadig mer populær reisemål.

– Flyprisene er lave, og du får mye for pengene når det gjelder overnatting, mat og aktiviteter. Sopot tilbyr en herlig strandferie med sin lange sandstrand og livlige strandpromenade, sier Tiyoneh Jah i Ticket.no.

 Halvard Alvik / NTBKRETA: En av strendene på Stavros på Akrotiri-halvøyen ved Chania på Kreta i Hellas. Foto: Halvard Alvik / NTB

Kreta – gode chartermuligheter

Ticket anbefaler de greske øyene Kreta og Rhodos.

– Her finnes det mange charteralternativer med prisgunstige hoteller, og for de som vil spare enda mer, er et leilighetshotell et smart. Ved å lage egen mat kan du holde kostnadene nede ytterligere, sier Tiyoneh Jah.

Reiseoperatøren Apollo anbefaler de mindre øyene i Hellas, dersom man planlegger en reise i fellesferien og ønsker en destinasjon der prisnivået er noe lavere enn ellers.

– For de som ikke har så store krav og forventninger til hotell men som likevel ønsker en tur i fellesferien, kan vente til restplassene blir lagt ut. Restplasser er de siste plassene vi har igjen og legges gjerne ut ca. 3 måneder før avreise, sier Linn Granvoll, pressekontakt i Apollo.

 VingALBUFEIRA: Bildet er tatt på en liten høyde ovenfor sandstranden Praia de Santa Eulalia, i utkanten av Albufeira sentrum. Foto: Ving

Portugal, den rimelige naboen

– Vi ser en salgsøkning på 40 prosent i salget til Portugal for sommeren. Og da spesielt Faro-Albufeira området med sine flotte strender. Vi tror det kanskje er fordi Portugal er noe rimeligere enn Spania, sier Zachrisson i Ving.

Read Entire Article