Norge og syv andre NATO-land advarer i en felles uttalelse om en farlig nedadgående spiral i forholdet mellom Europa og USA.
Publisert:
Oppdatert nå nettopp
– Vi står i full solidaritet med Danmark og Grønlands folk, heter det i uttalelsen.
Uttalelsen er signert Danmark, Finland, Frankrike, Tyskland, Nederland, Norge, Sverige og Storbritannia, skriver NTB.
Lørdag kveld truet USAs president Donald Trump med toll mot europeiske land som har sendt soldater til Grønland, inkludert Norge.
Statsminister Jonas Gahr Støre møtte pressen søndag. Da gjentok han budskapet om at en straffetoll er uakseptabelt.
– Vi hadde i går kontakt med partene i nærings- og arbeidslivet. Næringsministeren har snakket med lederne i LO, NHO, Norsk Industri. Vi forstår at meldingen skaper usikkerhet. Handelsbarrierer er dårlig nytt, fortalte han.
Viktig satsingsområde
Statsministeren understreket at talspersoner fra næringslivet likevel har vært tydelige i tilbakemeldingene om at Norge ikke kan la seg presse til å endre standpunkt.
– Trusler om toll hører ikke hjemme i denne saken.
Han vektla viktigheten av sikkerhet i Arktis.
– Jeg vil understreke at det er bred enighet i Nato-kretsen, 32 land, også med USA, om behovet for å styrke sikkerheten i Arktis, inkludert Grønland.
Han forklarte at Arktis er et av de viktigste satsingsområdene og at Natos oppgave er å ivareta sikkerheten i alle områdene som inngår i forsvarsalliansen.
– Ikke grunnlag
– Norge står tett sammen med de europeiske landene. Dette er ikke noe Norge tar alene, uttaler Støre til VG.
Han understreker at Trump tidligere har kommet med trusler som senere er blitt justert og at den såkalte straffetollen ikke er iverksatt.
– Jeg mener det ikke er grunnlag for et slikt tiltak. Han vil gi oss toll fordi vi har to stabsoffiserer som er på Grønland sammen med andre Nato-allierte for å planlegge hvordan Nato kan arbeide på Grønland.
– Dette har vært fullt åpen diskutert i Nato-hovedkvarteret. Alle har vært klar over det militært og politisk, også USA. Da må jeg få si fra at det å få den type tiltak helt ut av det blå, det må vi reagere på, legger han til.
Støre opplyser videre om at Norge vil samordne sin reaksjon på straffetollen med de andre EU-landene.

2 hours ago
1








English (US)