Vil jage bort Danskebåten. Byrådet frister med dette i stedet.

10 hours ago 3



Trafikk-kaos. Ødelagt natur. Klimagasser. Gedigne ferger midt i øyidyllen. Nå skal byrådet prøve å lose utenlandsfergene i havn.

DFDS’ ferge til København ruver godt i terrenget på Vippetangen. Kanskje skal den over på motsatt side av fjorden. Foto: Ingar Storfjell

Publisert: 25.03.2025 14:00

Kortversjonen

– Ingen moderne byer flytter havnevirksomheten inn i sentrum. De flytter den ut til havneområder.

Slik oppsummerer byråd for byutvikling, James Stove Lorentzen (H), saken byrådet legger frem i dag: Flytte utenlandsfergene fra Filipstad og Vippetangen til Kongshavn under Ekeberg.

I «alle år» har Kielfergen lagt til på Filipstad og «danskebåten» på Vippetangen under Akershus festning. Men da Filipstad ble regulert til ny by, ville politikerne se om det var mulig å bruke mindre plass på terminalene.

En rekke alternativer ble lansert og utredet. Men stadig lander begge fergene samme sted.

Danskebåten ved kai på Vippetangen sett fra Operaen. Der vil de rødgrønne at den skal få selskap av Kielfergen. Foto: Olav Olsen / Aftenposten

Før de tapte valget i 2024, gikk det rødgrønne byrådet for samling på Vippetangen.

Men rett før jul varslet det borgerlige byrådet omkamp. De så Vippetangen som et elendig valg.

– Mye av visjonen for Fjordbyen er fullført. Men på Vippetangen, midt i byen, ligger en stor, inngjerdet grå p-plass rett foran Akershus festning. Det ødelegger mye, sier Stove Lorentzen.

Kongshavn under Ekebergåsen blir i dag brukt som containerlager. Får byrådet gjennomslag blir det ny fergeterminal. Foto: Dan P. Neegaard

Byliv uten terminal?

I 2022 kom en rapport om mulighetene. Konklusjonen var at arealet på Vippetangen er begrenset. Og tungtrafikk gjennom sentrum svært uheldig.

På Kongshavn var det bedre plass, enkel overgang for gods fra skip til bane og kort vei for trailere til hovedveiene. Terminal her ville også være best for byutviklingen, siden både Filipstad og Vippetangen ville bli frigjort.

Siden har debatten rast. Plan- og bygningsetaten (PBE) og fergerederiene har hele veien argumentert for Kongshavn. Mens Oslo Havn har kjempet for Vippetangen og stadig lagt frem spektakulære illustrasjoner av yrende byliv. Det har også vært høyst ulike vurderinger av både klimaregnskap og konsekvenser for natur og friluftsliv.

Oslo Havn har prøvd å vise at Vippetangen kan få både fergeterminal og byliv. En gangbro inspirert av New York er ett forslag. Foto: Norconsult

Men byråden tror altså uansett ikke terminal og byliv kan kombineres.

– Det positive er at Vippetangen ikke er bygget ut. Vi kan benytte anledningen til å byutvikle, sier han.

Han ramser opp muligheter som idrettsanlegg, kulturtilbud, park – og fri adgang til sjøen. Og noen bygninger på opp til to etasjer.

– Vi kan binde sammen Vippa og Salt. Det vil bidra til liv i Kvadraturen, spår han.

Illustrasjon: Drone profs/LINK arkitektur AS for Oslo kommune

Illustrasjon: Drone profs/LINK arkitektur AS for Oslo kommune

Vippetangen og Akershus i dag...

Og slik det muligens kan bli uten terminal...

Frykter naturinngrep

Mange er svært kritiske til Kongshavn. Naturinngrep i form av sprenging og mudring på bunnen og store skip i konflikt med bading og friluftsliv har skapt bekymring. Videre at Vippetangen allerede har et kaianlegg, mens det må bygges nytt på Kongshavn. Bydelsutvalgene i både Gamle Oslo og Nordstrand har sagt klart nei.

Men Kystverket mener nå fergene til Kongshavn kan bruke samme rute som Danskebåten, det såkalte Dynaløpet. Det går lenger fra land og både mudring og sprenging på bunnen mellom Sjursøya og Bleikøya kan droppes.

For øvrig er Kongshavn allerede regulert til godsterminal. Så det blir uansett både kai, mudring og stor båttrafikk.

– Kongshavn er en naturlig forlengelse av havnen. Vi følger opp det som er vedtatt for lenge siden, sier byråden.

Kongshavn under Ekeberg er svæfrt aktuelt for utenlandsfergene. Oslo Havn vil ha betongfabrikk og gjenvinningsanlegg der. Illustrasjon: Nordic office of Arcitecture

Holder på Vippetangen

Men byrådspartiene Høyre og Venstre har ikke flertall i bystyret. Hverken Frp eller KrF har foreløpig tatt stilling – og uten Frp ryker flertallet. For alt tyder på at partiene på rødgrønn side vil holde på Vippetangen.

Aps Marthe Scharning Lund har ikke sett byrådssaken. Men hun peker stadig på Vippetangen, og mener terminal og byliv kan kombineres.

– Det har Oslo havn vist med sine forslag. Kongshavn kan bli en ren godshavn for de neste 100 årene, sier hun. Og påpeker at Kongshavn for ferger både er dyrest og mest usikker.

Vippetangen mener hun derimot er billigst, best og mest miljøvennlig. Mens biltrafikken må løses begge steder.

Slik ser Oslo havn for seg at Vippetangen kan bli hvis utenlandsfergene samles der. De legger opp til såkalt «yrende byliv». Foto: Norconsult

SV mener stadig at nytt kaianlegg på Kongshavn vil kreve store miljøinngrep under havoverflaten. På Vippetangen er det allerede kai, og miljøinngrep av samme skala er ikke nødvendig.

Langt frem

Hva prisen blir er uklart. Byrådet anslår grovt 1,9 milliarder på Vippetangen, inkludert underjordiske p-plasser. Og 1,3 milliarder på Konghsavn. Uansett blir det dyrt. Og det tar tid før første skip kan legge til kai. Color Line har avtale på Filipstad frem til 2036.

– Det blir flytting om tidligst ti år, sier byråden.

Så gjenstår det å se hvor.

Read Entire Article