– Du har bare noen få sekunder der du har sjansen til å overbevise. Du skal ha akkurat den rette inngangen, sier Jostein Thu, førstekandidat i partiet Norgesdemokratene i Rogaland.
Denne dagen står han på stand på Kvadrat kjøpesenter i Sandnes.
Thu deler ut brosjyrer og slår av en prat med potensielle velgere. Dét er langt fra uvanlig i valgkampen. Men dette grepet fra Norgesdemokratene er uvanlig:
Partiet vil nemlig at velgerne skal gi beskjed når de stemmer på dem.
Dette skal gjøres enten på en nettside eller via SMS.
– Det er for å hindre valgfusk, forklarer Thu.
Jostein Thu mener det er naivt å tro at det ikke kommer til å være kluss med opptellingen av stemmer.
Foto: Ingvald Nordmark / NRK– Vi skal ikke være naive
Thu mener dette vil sikre at resultatene blir som de skal, i det han beskriver som et usedvanlig polarisert valg.
– Vi skal ikke være naive. Det kommer til å skje ting under valget, sier Thu.
Har du tillit til det norske valgsystemet?
Denne avstemningen viser ikke hva befolkningen mener om spørsmålet. Resultatet viser hva de som selv har valgt å stemme mener, og avstemningen har ikke et utvalg som gjør den representativ for alle som bor i landet.
Norgesdemokratene var det partiet med størst oppslutning i valget i 2021, som ikke fikk inn en representant på Stortinget.
Da fikk de om lag 1,1 prosent av stemmene.
Nå oppfordrer de velgerne sine til å registrere stemmen sin på en nettside, der de også må oppgi adresse og mobilnummer, eller ved å sende SMS til et telefonnummer.
– Dette er for å hindre at uheldige ting skjer, sier Thu og fortsetter:
– De som driver med IKT og sikkerhet innen valg, er faktisk bekymret for at det ikke er godt nok sikret.
Norgesdemokratene stoler ikke fullt og helt på valgsystemet, og ser seg nødt til å gjøre grep.
Foto: Ingvald Nordmark / NRKMener tiltaket bidrar til mistillit
Statsviter ved Universitetet i Stavanger, Svein Tuastad, er kritisk til dobbeltregistrering av stemmene, slik Norgesdemokratene legger opp til.
– Det nærmer seg litt politisk ekstreme holdninger, sier han.
Tuastad mener opplegget vil bidra til mistillit mot valgsystemet i Norge.
Statsviter Svein Tuastad mener valgsystemet i Norge er godt nok som det er, og at dobbeltregistrering av stemmene er unødvendig.
Foto: Ingvald Nordmark / NRK– Dette er folk som ikke har tillit til systemet. Det må de få lov til, og det må vi respektere. Så må vi bare prøve å overbevise dem om at systemet faktisk er ganske godt, sier han.
Norge ligger på en komfortabel førsteplass på den såkalte demokratiindeksen, noe som underbygger Tuastads påstand om et velfungerende norsk system.
De nordiske landene er godt representert i toppen av demokratiindeksen.
Faksimile: FNDer rangeres graden av demokrati på en skala fra 1 til 10, hvor 10 er best.
Norge har en score på 9,81.
Indeksen er basert på en spørreundersøkelse med 60 ulike utsagn, blant annet angående valgprosesser og politisk deltakelse.
Det engelske tidsskriftet The Economist står bak målingen.
Valgdirektoratet: – Ikke ulovlig
Valgdirektoratet har ingen innvendinger mot Norgesdemokratenes dobbeltregistrering av stemmer.
– Det er frivillig og derfor ikke ulovlig, skriver kommunikasjonsrådgiver Kjetil Johansen i en e-post til NRK.
Han understreker at det alltid er to personer som håndterer stemmene i valglokalene, at stemmene blir telt flere ganger, og at den første gangen alltid blir gjort for hånd.
– I tillegg kan hvem som helst møte opp og følge opptellingen, skriver Johansen.
Publisert 02.09.2025, kl. 07.33