Utlendingene strømmer til – også hos DNT

7 hours ago 3



Hetebølge i Europa fører til at både nordmenn og utlendinger tenker nytt om sommerferien.

 Solveig Vikene / NTB
POPULÆRT: Norge har blitt et populært ferieland, både blant nordmenn og utlendinger. Foto: Solveig Vikene / NTB

Publisert 03.07.2025 10:14 Sist oppdatert 43 minutter siden

Den Norske Turistforeningen (DNT) har i sommer sett enn økning i utenlandsmedlemmer på 19,5 prosent sammenlignet med i fjor. Det viser medlemstallene deres per 1. juli.

– Vi ser at mange av våre gjester velger bort hetebølger i Europa, mens andre ønsker en enklere ferieform, med friluftsliv og hytteferie, sier Tor Kåpvik, konstituert generalsekretær i DNT, til NTB.

Totalt har DNT 319.000 medlemmer, høyere enn på samme tid i fjor. 12.672 av disse bor i utlandet.

 Fredrik Varfjell / NTB
COOLCATION: – Vi ser at mange av våre gjester velger bort hetebølger, sier Tor Kåpvik, konstituert generalsekretær i DNT. Foto: Fredrik Varfjell / NTB

– Et fantastisk ferieland

De største medlemsmassene utenom Norge kommer fra Danmark og Tyskland. DNT ser også en sterk økning av svenske og finske medlemmer, men også fra andre land, som Polen.

Interessen for Norgesferie merkes godt i den norske reiselivsnæringen.

– I fjor var en veldig god sommer for norsk reiseliv, og det ser ut som årets sommer kan bli enda bedre. Både nordmenn og utlendinger har oppdaget at Norge er et fantastisk ferieland, sier administrerende direktør Kristin Krohn Devold i NHO Reiseliv.

Rekordhøye bookingtall

I fjor sommer registrerte mange reiselivsbedrifter rekordhøye bookingtall fra utenlandske gjester, og sommeren 2025 ser foreløpig ut til å følge i samme spor.

72 prosent av medlemsbedriftene i NHO Reiseliv har meldt om samme, eller bedre, bookingtall for sommeren 2025, sammenlignet med i fjor.

 Frode Sunde / TV 2
FANTASTISK: – Både nordmenn og utlendinger har oppdaget at Norge er et fantastisk ferieland, sier administrerende direktør Kristin Krohn Devold i NHO Reiseliv. Foto: Frode Sunde / TV 2

– Kvaliteten i norsk reiseliv har økt kraftig, og vi oppfattes som et trygt land å reise til. Norge har et mer behagelig klima om sommeren enn mange andre land, og kan derfor være et mer fristende feriemål enn sørligere strøk med ekstremvarme og tørke, sier Krohn Devold og legger til:

– Vi ser stadig eksempler på søreuropeere som rømmer ekstremvarme og synes 10 grader og yr er toppen av lykke.

Mairekord

Allerede i år er det blitt satt rekord for antall utenlandske overnattinger. I mai var det litt over 1 million utenlandske overnattinger i Norge, 18 prosent mer enn i fjor, viser tal fra SSB.

I tillegg er det satt ny mai-rekord for det samlede antallet overnattinger, nordmenn og utlendinger, på kommersielle overnattingssteder.

– Det var om lag 3,3 millioner overnattinger ved de kommersielle overnattingsstedene i mai, det høyeste tallet som noen gang er målt for en mai måned. Det ble satt mairekord for utenlandske overnattinger, skriver Statistisk sentralbyrå (SSB).

Antall norske overnattinger økte med 2 prosent.

– Etter pandemien har det vært vanlig at de utenlandske overnattingene passerte millionen i juni, juli og august. I år så vi for første gang at det var over en million utenlandske overnattinger allerede i mai, sier rådgiver i Statistisk sentralbyrå Boyd Oyier.

Ifølge Oyier kan gunstig kurs mot mange valutaer og markedsføring av Norge som en turistdestinasjon med unike naturopplevelser være med på å forklare hvorfor flere utenlandske turister fant veien til Norge.

Read Entire Article