- Trump-venners overtakelse av TikTok er svært dårlige nyheter for amerikansk demokrati, mener VGs kommentator.
- Murdoch og Ellison kan manipulere algoritmen for å spre MAGA-propaganda, noe som vil øke polariseringen.
- Dette er en kommentar. Kommentaren gir uttrykk for skribentens holdning.
I en presidentordre torsdag 26. september ga Donald Trump grønt lys for oppkjøp av over 80 prosent av den kinesisk-eide TikToks amerikanske virksomhet.
Av alle dårlige nyheter fra USA i 2025, kan dette vise seg å bli en av de aller verste.
Overtagelsen kan få dramatiske konsekvenser for en allerede dypt splittet USA.
Det kan smitte over på samtalen i Norge og Europa.
Kjernen i saken er hvem som nå skal eie og styre TikTok i USA.
Det er Trumps nærmeste støttespillere:
Blant andre Fox news-eier Rupert Murdoch, og den mindre kjente, men desto mektigere, Larry Ellison, ifølge Trump selv.
Ellison er grunnlegger av IT-giganten Oracle og i dag den neste rikeste mannen i verden. Han går, ifølge kilder i Trump-administrasjonen inn både som investor og styremedlem. Han og sønnen har allerede betydelig kontroll over det amerikanske medielandskapet.
Ellison er dessuten en nær støttespiller av Israels statsminister Benjamin Netanyahu og den største private bidragsyteren til det israelske forsvaret, IDF.
Fox News er på sin side den forlengede armen og viktigste talerstolen til Trump og MAGA-bevegelsen.
Og en av årsakene til at Trump har kommet til makten i USA to ganger.
Den sterkt høyrevridde kanalen var avgjørende i å spre løgnene om at presidentvalget i 2020 var «stjålet».
I 2023 ble Fox dømt til å betale nær to milliarder dollar i erstatning for å ha fremmet denne falske fortellingen.
Fox har i tillegg systematisk spredt desinformasjon
om klimaendringer, covid-19 og innvandring.Og mange tidligere Fox-profiler har nå fått plass som ministre i Trump-administrasjonen. Blant annet forsvarsminister Pete Hegeseth og etterretningssjef Tulsi Gabbard.
Den nye eiersammensetningen av TikTok er derfor dypt urovekkende.
Se bare på hva som skjedde med X (tidligere Twitter) etter at Elon Musk tok over i 2022.
Desinformasjon, løgn og hets spres i dag fritt, og til og med fremmes av appens algoritmer
.Musk selv har dessuten aktivt bidratt til å oppildne høyrevridde og høyreekstreme miljøer i både USA og Europa.
Men TikTok-overtakelsen kan bli enda verre.
Fordi majoriteten av appens 170 millioner amerikanske brukere er ungdommer og unge voksne.
43 prosent av unge amerikanere under 30 år får nå sine nyheter fra TikTok, viser forskning.
Hvorfor må kinesiske ByteDance Ltd. selge TikTok?
Fordi det lenge var frykt for at amerikanske brukeres data kunne misbrukes – og at kinesiske myndigheter gjennom algoritmer kunne fremme propaganda.
Derfor ble det før Trump tiltrådte i januar vedtatt en ny amerikansk lov, med bred politisk støtte.
Den forbyr apper «kontrollert av en fremmed fiendtlig aktør» å operere i USA.
ByteDance ble derfor bedt om å enten selge appen eller bli bannlyst i USA. I januar gikk appen i svart i ett døgn.
Siden har Trump gitt kineserne flere utsettelser og forhandlet om formuleringene i avtalen.
Nå skal Kinas president Xi Jinping, ifølge Trump, ha akseptert å selge appens amerikanske virksomhet til amerikanske eiere.
Mens ByteDance beholder 19,9 prosent av eierandelen.
Det betyr at brukerdata fra amerikanske TikTok-brukere skal lagres på amerikansk jord.
Men det mest avgjørende er dette:
Algoritmen, kildekoden
og innholdsmodereringen av TikTok skal, ifølge presidentorderen være underlagt det nye selskapet.Hva kinesiske myndigheter mener om dette vites ikke.
Men skulle det stemme vil det gi Murdoch og Ellison makt til å styre hva som løftes frem, hva som skyves tilbake – og hva som helt forsvinner fra brukernes feed.
Trump ble spurt om innholdet på TikTok nå skulle bli mer MAGA-tilpasset. Han svarte at om han kunne, ville appen vært 100 prosent MAGA.
Samtidig forsikret han at alle syn, ideologier og interessegrupper skulle behandles likt.
Det er vanskelig å feste lit til.
Ikke minst sett opp mot den systematiske innskrenkingen av presse- og ytringsfriheten i USA den siste tiden.
Ledende medieselskaper er blitt presset til knefall. Blant annet CBS, ABC og Washington Post. Og vi har sett fjerningen av Late Night-verten Jimmy Kimmel, som senere har kommet tilbake.
Frykten er derfor reell: Den nye TikTok kan bli sosiale mediers svar på Fox News.
Skulle det skje, kan det bety ytterligere polarisering, misbruk av data, politisk manipulasjon og et medielandskap som grenser til monopol.
Dermed melder spørsmålet seg: Hadde det faktisk vært bedre om kineserne beholdt kontrollen?
Dette er en kommentar. Kommentaren gir uttrykk for skribentens holdning.