Trump støtter sikkerhetsrådgiver etter lekkasje om militærplaner

10 hours ago 3



USAs president Donald Trump beskriver lekkasjen av informasjon om angrepet mot houthiene i Jemen som en feil og sier han stoler på sikkerhetsrådgiver Mike Waltz.

USAs president Donald Trump sier han har tillit til sikkerhetsrådgiver Mike Waltz (t.v.) etter lekkasjen om angrepet på houthiene i Jemen. Foto: Pool via AP / NTB

Publisert: 25.03.2025 15:08

Trump sier i en telefonsamtale med NBC News at lekkasjen er «det eneste uhellet på to måneder, og det viste seg å ikke bli et alvorlig uhell».

Det hvite hus har bekreftet opplysningen fra The Atlantics sjefredaktør Jeffrey Goldberg om at han ved en feil ble invitert inn i en chattegruppe på appen Signal, der angrepsplanene ble delt.

– Michael Waltz har lært en lekse, og han er en god mann, sier Trump til NBC. Waltz er nasjonal sikkerhetsrådgiver i Det hvite hus og personen som la til journalisten i den aktuelle tekstgruppa.

Meldingen om angrepene mot houthiene i Jemen ble sendt av forsvarsminister Pete Hegseth og kom to og en halv time før angrepene startet 15. mars.

Det at Goldberg var med i gruppa, hadde «ingen påvirkning i det hele tatt» på angrepet, ifølge Trump. På spørsmål om hvordan Goldberg ble lagt til i Signalgruppa, sier Trump at det «var en av Michaels folk på telefonen».

– En ansatt hadde nummeret hans der, forklarer Trump.

Read Entire Article