Regn og vind i Granåsen. Ekspertene mener det taler for Johaug-suksess i duell med svenske Frida Karlsson.
Publisert: 28.02.2025 08:38 | Oppdatert: 28.02.2025 08:59
Søndag starter Therese Johaug sitt mesterskap med 20 kilometer med skibytte.
– Jeg drømmer om et gull på femmila, det er derfor jeg har gjort dette comebacket. Drømmen er såklart et VM-gull, sier Johaug på en pressekonferanse to dager før det braker løs.
Men flere av ekspertene tror det edleste metallet kan komme allerede FØR femmila.
Johan Olsson, Sveriges femmilshelt fra 2013, holder Johaug som soleklar favoritt på to av tre distanseøvelser. Han tror ikke nivået til rivalen Frida Karlsson i skøyting holder. Svensken har slitt med en hælskade, som har hemmet henne i fristil denne sesongen.
– Frida har ikke vært på nivået til Therese i skøyting, og med tanke på hvordan løypen ser ut er Therese favoritt. På 10-kilometeren vil jeg si Frida er favoritt, mens Therese er soleklar favoritt på femmila, sier Olsson.
Johaug selv trekker frem Karlsson som gullfavoritt - spesielt etter svenskens seier på 20 kilometeren i Les Rousses i midten av januar.
– Jeg tror Frida er i kjempeform. Det jeg så i Les Rousses er skremmende. Hun er en stor favoritt til å ta gull i mange øvelser i Trondheim, sier Johaug selv.
Karlsson har kun gått to skøyterennto skøyterenn4. og 7. plass på 10 km i de to skøyterennene hun har stilt opp i. denne vinteren grunnet skade.
– Hvor tror du hun står nå?
– Jeg tror hun er knallsterk. Hun har ligget hjemme, hun har trent mye, og de skirennene hun har gått i har gått kjempefort. Hun er en storfavoritt, sier Johaug med et smil.
Det er meldt store mengder regn og vind hele søndagen. Olsson tror Johaug jubler for det. Det gir bløtt og tungt føre - med mindre arrangøren velger å salte løypene.
– Frida har vært ekstrem i klassisk, men hun klarer nok ikke å gå i fra Therese i denne løypa. Spesielt med forholdene som er meldt. Du går ikke fra Therese da, sier Olsson.
Hans Christer Holund mener bløte, tunge forhold er perfekt for Johaug.
– Jeg er ganske sikker på at Therese går styggfort på søndag, hun er en mer stabil skiløper enn Frida og forholdene er Thereses fordel. Frida er ustabil, men med nivået hun viste i Les Rousses, tror jeg det blir vanskelig å gå fra henne, sier Holund.
Johaug selv er ikke like skråsikker på at regn og vind nødvendigvis gir henne en stor fordel:
– Jeg tenker at det blir «jækla» bløtt. Man må jo bare gjøre seg litt erfaringer underveis, om man kjenner seg pigg og om det er mulighet til å gå ifra. Jeg ønsker jo ikke at vi skal gå i en suppe oppi der. Da tror jeg ikke at jeg er god heller, sier Johaug.
Karlsson slo Johaug med 46 sekunder i verdenscup-åpningen i Ruka på 10 km klassisk - helgen etter vant Johaug med samme margin på 10 km skøyting på Lillehammer.
Siden har de ikke møttes, og ingen av dem har gått renn på over en måned.
– Det er nesten umulig å si hvordan styrkeforholdet er. Jeg tror kanskje Fridas toppnivå er høyere enn det Therese har vist hittil i år. Har Frida sin beste dag, så er hun favoritt på både duatlon og 10 km klassisk, sier TV 2-ekspert Emil Iversen.
Han mener skibyttet blir et avgjørende punkt.
– Jeg tror det blir der Therese angriper, det blir å bare dunke til. Fellesstarter med Therese blir alltid brutalt.