Tomt for storskjermer: – Helt vilt

1 hour ago 1



– Takket være landslaget, er disse dagene helt ville for oss.

Det forteller Morten Reffhaug.

Han er daglig leder for selskapet To-Be-More AS fra Lier. Med åtte ansatte driver de utleie av «LED-skjermer i alle størrelser og fasonger til innendørs og utendørs bruk».

Mann med briller og mørk genser står foran svarte transportkasser i et lagerlokale. (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)

Morten Reffhaug er daglig leder i utleieselskapet To-Be-More AS.

Foto: Nicolai Frøystad Delebekk / NRK

De leverer storskjermer over hele landet, blant annet til Drammen kommune, som i siste liten arrangerte folkefest på Bragernes torg da Norge danset samba med Brasil.

– Det var faktisk stort. Jeg blir helt rørt av det, for det ... Det er ikke så ofte man i business for å få lov til å være med på sånne ting, at folk kan stå sammen om noe som samler på tvers av politikk og religion og hudfarge og alt som ellers har en tendens til å splitte oss, sier en tydelig rørt Reffhaug.

Men nå kan han ikke lenger si ja til kunder som ringer.

Tomt for storskjermer

– Vi får ekstremt med forespørsler fra folk som vil leie storskjerm for å vise landslaget. Alt fra kommuner og næringsliv til privatpersoner som skal vise kamper i 30-årslag. Etter at Norge slo Brasil, satt jeg på telefonen til klokka to om natten med mulige kunder, men nå er det dessverre tomt, sier Reffhaug.

Reffhaug har kunder fra Kristiansand i sør til Askim i øst, men nå forteller han at det ikke er mulig å få tak i skjermer lenger. Hverken for han eller for kundene.

Det er rett og slett tomt.

En mann med briller holder i en åpen transportkasse med rominndeling. (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)

I kassene på lageret til Morten Reffhaug i To-Be-More er det helt skrapa tomt for skjermer. Gode råd er dyre for kommuner eller andre som vil invitere til folkefest, men er sent ute med planleggingen.

Foto: Nicolai Frøystad Delebekk / NRK

– Vi klarte å skrape sammen noe på mandag, men nå er det helt tomt. Og nå er det ikke lenger konkurranse med andre leverandører. Vi er nesten blitt samarbeidspartnere for å klare å dekke opp behovet for deler til skjermene vi allerede har levert, forteller han.

– Så hvis du har vært bakpå som kommune nå, da er du i beit hvis du vil lage folkefest?

– Ja, rett og slett. Sånn er det, dessverre.

Hvor skal du se kvartfinalen mot England?

Denne avstemningen viser ikke hva befolkningen mener om spørsmålet. Resultatet viser hva de som selv har valgt å stemme mener, og avstemningen har ikke et utvalg som gjør den representativ for alle som bor i landet.

Over hele landet

Det er ikke bare i Lier eller på Østlandet det er vanskelig å oppdrive en storskjerm før kvartfinalen. Eventselskapet Deadline i Nordland forteller at de har blitt nedringt etter at den norske overmakten ble for stor for brasilianerne.

– Jeg fikk en telefon fra noen i Oslo som ville ha storskjerm der, interessen er enorm, sier eier av Deadline Stein Inge Pedersen.

Han har dessverre heller ikke flere storskjermer å leie ut. De har allerede leid ut alle sammen.

Det samme forteller Kristoffer Haukås, daglig leder i Lydteamet i Bodø. Hele lageret er allerede leid ut til festivaler, og ifølge han er det også tomt lenger sør i landet.

 Kristoffer Thoner Haukås,

Kristoffer Haukås er daglig leder i Lydteamet Bodø. Han melder om et skrapa marked for storskjermer.

Foto: Privat

– Også Trondheim er tomme for storskjermer. Når hvert eneste tettsted i Norge skal ha visning av VM-kvartfinale, er det mange festivalarrangører som ikke hadde sett den utfordringen komme, seier Haukås, som i tillegg peker på at det heller ikke er personell nok.

– Vi har igjen noen 55 tommer flatskjermer, med det blir litt smått for å fylle rådhusparken i Bodø, seier Haukås.

Hentet fra Danmark

I Lyngdal, hjembyen til verdens subjektivt beste høyreback Julian Ryerson, måtte Janne Fardal Kristoffersen kaste seg rundt etter Haaland sin 2-0-piruett.

Kvinne som smiler inn i kamera

Etter kampen mot Brasil, måtte Janne Fardal Kristoffersen i Lyngdal By kaste seg rundt for å få tak i en storskjerm.

Foto: Lyngdal By / Lyngdal By

Hun er daglig leder i Lyngdal By, og allerede midt i innspurten av en av de mest hektiske ukene i året.

– Vi har en årlig stor byfest for feriegjester som går av stabelen torsdag og varer til søndag. Da denne kampen ble klar, måtte vi jo bare kaste oss rundt og få til kvartfinalen på storskjerm, forteller hun.

Men det skulle bli vanskeligere enn hun hadde trodd.

– Ingenting er umulig, men jeg tror vi ringte mellom 20 og 30 forskjellige leverandører. Alle var helt skrapa. Vi fikk tak i én som kunne levere skjerm, men det var uten tekniker og i tillegg altfor dyrt. Det går jo ikke, vi må jo ha tekniker.

Men heldigvis for Kristoffersen ligger Lyngdal rett ved Kristiansand. Og i Kristiansand kommer danskebåten.

– Dette måtte bare løses. Det var ikke noe alternativ å ikke få vist den kampen, så vi så til kontinentet. Og Danmark.

Mange mennesker samlet ved langbord på et torg i Lyngdal sentrum. (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)

I Lyngdal er det allerede rigget til byfestival. Nå blir det også kvartfinale på dansk storskjerm.

Foto: Lyngdal By / Lyngdal By

Der fikk de tak i en leverandør, som kunne levere skjerm og tekniker til en «veldig grei pris».

Skjermen kommer med Color Line tidlig lørdag ettermiddag.

– Så nå er vi kjempehappy! Det er sydenvær allerede, vi har festivalen fra før rigget til under åpen himmel, og nå kommer det til å bli en fenomenal stemning også under kvartfinalen.

Handler om mer enn penger

– Vi ser at Norges kamper gir et løft for mange bedrifter, særlig innen servering og uteliv. Det kommer godt med i en bransje med lave marginer, og ekstra godt i juli, som ofte er en litt roligere måned.

Det sier Nina Kraugerud Ertzaas, kommunikasjonsdirektør i NHO.

– De store økonomiske utslagene er nok først og fremst kortsiktige, men for mange bedrifter har VM gitt noen ekstra gode dager, og mye glede, roing og engasjement på kjøpet.

En kvinne i rød Norge-T-skjorte (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)

VM gir et betydelig løft også for andre bedrifter, ifølge Nina Kraugerud Ertzaas i NHO.

Foto: Privat / Privat

I forkant av mesterskapet var det stor debatt knyttet til blant annet skjenketider, men VM har vist at den debatten kunne vi latt ligge, skal vi tro Ertzaas.

– De som fryktet mye fyll og bråk, har så langt ikke fått rett. Tvert imot meldes det om strålende stemning og fornøyde gjester landet rundt. Det er kanskje ikke så rart med de fantastiske resultatene Norge har levert. Nå er det bare å krysse alt vi har for at Haaland senker Kane på lørdag. Da står næringslivet klare for tidenes semifinale-fest neste uke også, sier hun.

Kan by på lysere tider

Etterspørselen betyr at framtiden ser annerledes ut enn det Reffhaug i To-Be-More fra Lier, trodde for bare noen uker siden.

Som for så mange andre bedrifter i eventbransjen, gikk pandemien hardt ut over bunnlinja. I 2020 endte de med 1,7 millioner i underskudd.

Å leie ut skjermer som skal brukes til store arrangementer der folk samles, var ikke den mest bunnsolide businessmodellen da det ikke var lov å samles.

Siden da har de gått fra hånd til munn.

– Det har ikke vært smalhans, men vi har ikke hatt mulighet til å investere heller, sier Reffhaug som de siste årene har levert regnskap som vitner om lite albuerom.

Men fotball er mer enn vare 22 spillere, to mål og én ball. At landslaget har tatt seg til en kvartfinale får stor betydning for Reffhaug og de andre i To-Be-More.

– Nå ser det ut til at vi kan klare å bygge oss opp litt kapital igjen, sånn at vi kanskje kommer tilbake på det nivået vi var før pandemien. Så lenge vi klarer å håndtere dette bra. Og det må vi gjøre alt vi kan for å få til, avslutter han.

Publisert 08.07.2026, kl. 11.55

Read Entire Article