To drept og flere skadet i skyting i kirke i Michigan

1 day ago 3



En gjerningsperson løsnet skudd mot kirkegåere ved mormonkirken i Grand Blanc i Michigan søndag.

Det ble tidlig meldt at flere personer var skadet i skytingen, og at kirken sto i full brann.

Politisjef i Grand Blanc, William Renye, bekreftet på en pressekonferanse at minst én person er drept.

Noen timer senere bekrefter Reyne at enda et skuddoffer har mistet livet. Vedkommende døde på sykehus.

I tillegg er minst åtte personer skadet og fraktet til sykehus. Skadeomfanget på disse er ikke kjent, men tilstanden er kritisk for flere av dem, ifølge politisjefen.

Kirke i brann i Michigan

Det er en stor brann i kirken. Hvordan brannen startet, er foreløpig ikke kjent.

Foto: X

Bilder fra stedet viste flammer og sort røyk som steg fra taket på kirkebygget. Først noen timer senere har brannvesenet fått kontroll på flammene.

Ifølge CNN var flere hundre mennesker på gudstjeneste da skytingen skjedde.

Flere amerikanske medier har meldt at det var hundrevis av personer på innsiden av bygningen. Om disse kom seg ut, er uklart.

– Vi tror vi kommer til å finne flere ofre etter brannen, sier Renye.

Ambulanser i kø ved åstedet

Ambulanser sto i kø langs veien til åstedet. Ti personer ble fraktet til sykehus med skuddskader, deriblant én person som ble drept.

Foto: EMILY ELCONIN / AFP / NTB

Gjerningsperson drept

Politisjefen sier at den mistenkte gjerningspersonen er en mann i 40-årene. De tror han var alene om angrepet.

– Han kjørte bilen sin inn kirkedørene og begynte å skyte, sier Renye til pressen.

Politiet tror også at det var gjerningspersonen som startet brannen, men de vet ennå ikke hvordan den startet.

Reyne sier at politiet tror flere personer oppholdt seg i nærheten av brannen og at de ikke klarte å komme seg ut. Hvor mange det er snakk om, er uklart.

Det ble skuddveksling mellom politiet og gjerningspersonen på stedet. Gjerningspersonen ble drept, bekrefter politiet.

Nødetater ved kirken i Michigan

En rekke nødetater er på plass ved den mormonkirken i Grand Blanc, der flere personer er skutt.

Foto: Rebecca Cook / Reuters / NTB

Motivet for skytingen er foreløpig ikke kjent, men president Donald Trump hevder det er nok et angrep mot kristne trossamfunn.

– Den mistenkte er død, men det er fortsatt mye vi ikke vet. Dette synes å være nok et målrettet angrep mot kristne i USA, hevder Trump på Truth Social.

– Denne epidemien av vold i landet vårt må ta slutt umiddelbart, skriver han videre.

Ifølge politiet er det for tidlig å si hvem ofrene er.

Søndagsgudstjeneste

Grand Blanc er en forstad til byen Flint, en liten time unna Michigans største by Detroit.

Ifølge kirkens egne nettsider holdes det gudstjeneste i byen klokken 10 hver søndag, etterfulgt av bibelstudier klokken 11. Politiet meldte om skytingen rundt klokken 11 lokal tid.

Tre politibetjenter står ved siden av en politibil. Bak dem er flere biler tilhørende nødetatene.

Både lokale og føderale politifolk bistår i saken.

Foto: JEFF KOWALSKY / AFP / NTB

Kirken i byen ligger omgitt av en parkeringsplass og en stor gressplen. I nærheten er det et boligområde og en Jehovas vitner-kirke.

Ifølge sheriff Christopher Swanson er området evakuert etter skytingen og både lokale og føderale myndigheter er på stedet.

Den mormonske kirken sier i en pressemelding at de er i kontakt med politiet om det de omtaler som en tragisk voldshendelse.

– Vi vil takke nødetatene som bistår ofre og deres familier, heter det, ifølge CNN.

Kirke i brann i Michigan

Politiet har evakuert området ved den mormonkirken i Grand Blanc. Hele kirken står i flammer.

Foto: X

– Hjertet mitt knuser

Guvernør i Michigan, Gretchen Whitmer, sier i en uttalelse på X at hjertet hennes er knust over det som har hendt.

– Hjertet mitt knuser for Grand Blanc. Vold, særlig i et gudshus, er uakseptabelt, skriver hun.

Kirke i brann i Michigan

Det tok en stund før brannvesenet fikk kontroll på brannen i kirken. Politiet tror gjerningspersonen startet den.

Foto: X

Republikaneren John James skriver også på X at han er forferdet. Han er selv kongressmedlem for Michigan.

– På denne søndagen, en dag ment for tilbedelse og ro, er slik vold ondskap. Våre bønner går til ofrene, deres familier og samfunnet, skriver han.

Også Mitt Romney, tidligere senator og presidentkandidat for republikanerne, har uttrykt støtte for ofrene:

mitt romney med uttalelse på X etter skyting mot mormonsk kirke i michigan.

Faksimile: X

Skytingen skjer morgenen etter at Russel M. Nelson døde 101 år gammel. Han var den eldste presidenten mormonkirken noensinne har hatt, ifølge nyhetsbyrået AP.

Mormonkirken, offisielt kalt Jesu Kristi Kirke av Siste Dagers Hellige, er et trossamfunn som ble opprettet i USA i 1830. Kirken har i dag over 17 millioner medlemmer på verdensbasis.

Publisert 28.09.2025, kl. 18.03 Oppdatert 28.09.2025, kl. 21.56

Read Entire Article