Karsten Warholm (30) har kvittet seg med mesteparten av håret i jakten på hundredeler.
Sindre Espe, VG
Publisert: 17.05.2026 08:34 | Oppdatert: 17.05.2026 08:45
Det har samboeren Oda Djupvik trengt tid på å akseptere.
Avgjørelsen var nok ikke gjennom mange runder på hjemmebane før barbermaskinen ble tatt frem.
– Karsten gikk absolutt for tilgivelse fremfor tillatelse ... Men det begynner å vokse på meg. Han har jo ansiktet til det, skriver Djupvik i en melding til VG.
Søndag er det riktignok 17. mai, men det er ikke derfor friidrettsstjernen har tatt frem barbermaskinen.
– Det er morsomt at du spør. Vi ser at det er mange andre idretter i Norge som er langt foran oss på aerodynamikkaerodynamikkAerodynamikk handler om hvordan luft beveger seg rundt objekter, og i sport brukes det for å redusere luftmotstand og bli raskere. , så vi har faktisk begynt å leke litt med det, sier Warholm til VG etter en sterk annenplass på 300 meter hekk i sesongåpningen.
Karsten Warholm
Så slik ut på toppen av hodet for en drøy måned siden.
I Diamond League-stevnet i Kina måtte han se seg slått med fire hundredeler av Alison dos Santos. Warholm klokket inn på 33,05, mens dos Santos vant på 33,01.
– Vi ble fort enige med de som jobbet med aerodynamikken på Olympiatoppen at vi må i hvert fall begynne å stramme inn litt bekledningen, og så var det noen som nevnte at håret må barberes ned, så da gikk vi for det, til samboerens store skuffelse, sier han og bryter ut i latter.
Hva synes du om Warholms nye sveis?
Hva synes du om Warholms nye sveis?
Terningkast 6!
33,05 var enda mer imponerende!
Logg inn for å stemme i denne meningsmålingen
At vårtemperaturen i Kina er noen grader varmere enn i Norge spilte også inn på avgjørelsen.
– Det er også praktisk når det er 32–33 grader her å slippe å få hårvoks i øynene når jeg skal ut og løpe. Det vokser på meg, sier Warholm.
Sammen med trener Leif Olav Alnes har han gjort flere grep i jakten på marginer etter forrige sesong. Blant annet er splitshortsen historie:
Lørdagens løp var 30-åringens første siden VM-finalen i september.
Neste lørdag skal han igjen til pers, da på favorittøvelsen 400 meter hekk – også i Kina.
Først skal det feires nasjonaldag.
– Vi er en gjeng på fire stykker som skal ha en liten 17. mai-frokost. Vi har med norske flagg, og så vi skal synge nasjonalsangen på morgenen og feire litt her nede i Kina.

4 hours ago
3








English (US)