Sverd-drapsmann i Trondheim overført til tvungen omsorg

7 hours ago 3



Mannen som drepte en 45 år gammel kvinne med sverd i Trondheim i 2023, blir overført til tvungen omsorg etter at påtalemyndigheten trakk sin anke.

Søndag 27. april kl. 21:44

Trøndelag tingrett konkluderte opprinnelig med at mannen var utilregnelig da han drepte 45 år gamle Elisabeth Karete Bjørkavåg Ravnå i en kommunal leilighet i 2023, og han ble derfor dømt til tvungen omsorg.

Men dommen ble anket til Frostating lagmannsrett, som kom til at mannen var tilregnelig og følgelig dømte ham til sju års forvaring.

Forvaringsdommen ble anket til Høyesterett, som før påske opphevet lagmannsrettens dom på grunn av feil lovtolkning.

Les også: Høyesterett: Dom for sverddrap oppheves etter lovfeil – saken sendes tilbake til lagmannsretten

Lagmannsretten ble dermed bedt om å behandle saken på nytt. Men Riksadvokaten besluttet å trekke anken i lys av føringene i Høyesteretts dom, ifølge Rett24.

Dermed blir tingrettens dom stående.

– Etter Høyesteretts klare føringer i dommen var dette en helt riktig avgjørelse. På vegne av domfelte er jeg svært glad for at saken har fått sin avslutning, sier forsvarer Frode Sulland til Rett24.

Mannen har hele tiden erkjent drapet, men spørsmålet om strafferettslig tilregnelighet har vært sentralt.

Lagmannsretten mente at tiltaltes IQ-skår på 65 gjorde at han hans intellektuelle funksjon var for høy til at han kunne falle inn under grunnvilkåret om høygradig psykisk utviklingshemming.

Høyesterett var uenig og påpekte at en person med IQ på dette nivået «kan anses som høygradig psykisk utviklingshemmet dersom det foreligger alvorlige svikt i kognitive, sosiale og praktiske evner».

Read Entire Article