Svensk superopphenting i nervedrama - VM-sølv til Norge

1 month ago 23



For det ble «bare» sølv, selv om Fosnæs startet med et forsprang på hele 37,2 sekunder. I målområdet ble hun imidlertid raskt omfavnet av lagvenninnene og da tok det ikke lang tid før smilet var på plass hos VM-debutanten.

– Det har vært noen nervepirrende dager, men jeg føler meg heldig som har disse tre, gode trenere og lagvenninner. De har virkelig backet. Da har det blitt lettere. Jeg er veldig takknemlig for at de backet sånn, sier Fosnæs til TV 2.

Heidi Weng, Astrid Øyre Slind, Therese Johaug og Kristin Austgulen Fosnæs tok sølv under langrenn stafett, 4x7,5 km under VM i Granåsen.

Foto: Torstein Georg Bøe / NRK

Heidi Weng, Astrid Øyre Slind og Therese Johaug kom med rosende ord etter sølvet. Fosnæs var til slutt 0,7 sekunder bak Jonna Sundling i mål.

– I dag er vi kjempefornøyde med VM-sølv. Alle sammen leverer sitt beste, da kan vi ikke forvente mer, sier Johaug til TV 2.

– Jeg er stolt av Kristin, hun holdt følge med verdens beste sprinter i den siste bakken, det er så imponerende. I dag har vi vunnet sølv, sier Weng.

– De kan å se det positive, det setter jeg veldig pris på, sier Fosnæs til TV 2.

Svensk totaldominans

Det betyr at de svenske langrennsjentene står med fem av fem VM-gull i Trondheim. Norge står med hele fire annenplasser.

– Sundling har gjort en av tidenes oppvisninger på denne etappen, sier NRKs ekspert Torgeir Bjørn.

– Jeg tror Jonna var stivere enn hva Kristin og vi antok. Den første runden kostet enormt med krefter. Det svarte ganske dårlig da hun prøvde å øke farten. I etterpåklokskapens lys skulle Kristin prøvd seg tidligere, mener Martin Johnsrud Sundby.

– Kunne vi gjort noe annerledes på siste? spør NRK.

– Nei, det synes jeg ikke. Hun må prøve å gå et jevnt løp. Jeg ser sammenlignet med de andre lagene, så har hun gjort en god tid. Det er ekstremt sterkt av Sundling å ta den luka så fort, sier landslagstrener Sjur Ole Svarstad.

Ski-VM 2025

Foto: NTB

Ikke siden 2009 har de norske skijentene stått igjen etter et VM uten gull i bagasjen.

Femmila på søndag blir siste sjanse.

Offensiv taktikk

For i år har svenskene vært helt suverene, derfor overrasket Norge med uttaket til stafetten. Heidi Weng, Astrid Øyre Slind og Therese Johaug ble satt opp på de første etappene, mens VM-debutant Kristin Austgulen Fosnæs fikk ankeretappen.

Håpet var å åpne knallhardt og hindre en spurt med svenskene.

– Vi har tapt litt spurter på tampen her, så da tenker jeg at vi skal gå offensivt til verks i morgen, varslet landslagstrener Sjur Ole Svarstad på torsdag.

Heidi Weng

IMPONERTE: Heidi Weng sørget for et strålende utgangspunkt.

Foto: Torstein Georg Bøe / NRK

Det var i alle fall liten tvil om at Heidi Weng hadde tatt til seg den beskjeden.

Etter cirka fire kilometer satte hun inn et rykk som slo knockout på svenske Emma Ribom.

– Emma er stokk stiv! utbrøt NRKs ekspert Fredrik Aukland.

– Sverige virker litt slagne akkurat nå, sa kommentator Jann Post.

Tyskland og Tsjekkia tok inn litt av forspranget, men for Ribom ble det brutalt. Svensken, som avslørte at hun fikk problemer med hjertet etter sprinten, var hele 36 sekunder bak da den første etappen var unnagjort.

– Kjempespennende. Vi har gått offensivt til verks. Astrid (Øyre Slind) er på hugget, sa en storfornøyd landslagstrener Sjur Ole Svarstad til NRK.

– Taktikken på første etappe funket?

– Ja, det var det vi håpet på, bekreftet Svarstad.

– Vondt av Kristin

Veteranen Astrid Øyre Slind imponerte også. Hun tapte bare noen sekunder til Frida Karlsson og sendte Therese Johaug ut i løypa et halvt minutt foran Ebba Andersson.

– Det er nesten sånn at vi får gåsehud her nå. Vi har et halvt minutt ned til Sverige, og det er kanskje det vi trenger, sa NRKs kommentator Torgeir Bjørn.

– Strålende etappe av Slind. Både Weng og Slind har gått mot sitt aller beste, la han til.

– Det ser kjempebra ut, men alt kan skje. Jeg er kjempenervøs, sa Øyre Slind til TV 2.

Astrid Øyre Slind

STERK ETAPPE: Astrid Øyre Slind tapte bare noen sekunder til den svenske stjernen Frida Karlsson.

Foto: Torstein Georg Bøe / Torstein Boee

Samtidig som Johaug bygde videre på forspranget, fulgte Heidi Weng dramaet fra sidelinjen etter sin fenomenale førsteetappe.

– Jeg synes det er spennende. Jeg føler vi var offensive og jeg drømte om å få en sånn luke. Jeg er nesten på gråten, jeg er så nervøs. Jeg vet ikke hvor jeg skal gjøre av meg, sa Weng til NRK – og la til:

– Jeg har vondt av Kristin, egentlig, men vi har gjort en kjempejobb – det skal vi ha.

– Det er helt tullete

Kristin Austgulen Fosnæs ble sendt ut med et forsprang på 37,2 sekunder, men åpningen hennes var av det rolige slaget.

I løpet av 700 meter hadde Jonna Sundling tatt innpå 22 sekunder.

– Det er helt tullete. Hun har gått inn et halvt minutt og vi har ikke blitt ferdig med første runde engang, sa en smått sjokkert Torgeir Bjørn.

– Hva skjedde på førsterunden til Kristin? Var det bevisst å gå sakte? spør NRK.

– Jeg tror ikke hun gikk veldig sakte, det var en annen som gikk ekstremt fort, sier landslagstrener Svarstad.

Det tok ikke lang tid før de gikk i tospann - og i spurten viste Sundling hvorfor hun er verdens aller beste sprinter.

VM avsluttes med femmila i helgen. Herrene starter lørdag klokka 11.30, mens kvinnene begynner søndag klokka 11.30. Følg rennene i vårt studio og på NRK Sport radio.

Publisert 07.03.2025, kl. 14.30 Oppdatert 07.03.2025, kl. 14.59

Read Entire Article