Therese Johaug mener det ble jobbet lite med lagbygging i årene før hun la opp. Det får eks-sjefen til å reagere.
Publisert: 28.02.2025 15:06
– De siste årene ble det ikke jobbet på lik måte som i dag, innleder skistjernen.
Før hun legger til:
– Nå har dette virkelig blitt tatt tak i, og damelaget står sterkt knyttet til hverandre.
– Ble ikke gjort
Fredag møtte Johaug media i forbindelse med søndagens skiathlon.
Der ble lagfølelse og lagbygging tema, ettersom flere av de VM-uttatte kvinnene står utenfor landslaget. Da trener Marit Bjørgen fikk spørsmål om saken, tok Johaug uoppfordret ordet.
Der framsnakket hun hvordan lagbyggingen er i dag - og sammenliknet med årene før hun la opp i 2022:
– Det har blitt jobbet bevisst med lagbygging. Det ble ikke gjort i de siste fire årene før jeg bestemte meg for å satse (igjen, red. anm), sier hun.
Les også
De snakker om et lag. Det så ikke slik ut
– Kjenner meg ikke igjen
Ole Morten Iversen trente kvinnelandslaget mellom 2018 og 2022.
Han stiller seg undrende til det Johaug sier:
– Nå vet ikke jeg hvordan det jobbes i dag, men jeg kjenner meg ikke helt igjen. Lagfølelse var noe vi hadde vi stort fokus på, sier han.
Iversen legger til:
– Therese var selv av de aller mest lojale overfor landslaget, og jeg husker at hun roste miljøet veldig foran 2021/2022-sesongen. Nå ble det en spesiell sesong til slutt, hvor ting på en måte raknet litt. Men lagbygging ble jobbet med hele veien.
Les også
Brast i gråt: - Det unner jeg ingen
– Spredt for alle vinder
Søndag er Johaug på startstrek under 20 kilometer skibytte. Der er hun sammen med Astrid Øyre Slind, Heidi Weng og Kristin Austgulen Fosnæs.
Inn mot VM har Øyre Slind kjørt et noe annet opplegg enn landslagsutøverne. Også Johaug selv har gått litt sin egen vei i comebackåret. I tillegg står sprintstjerne Kristine Stavås Skistad sportslig utenfor landslaget.
– Stjernene er spredt for alle vinder, skriver Adressa-kommentator Birger Løfaldli. Han mener kontrasten er stor til ti år tilbake, da Norge hadde verdens beste kvinnelandslag.
– Stemningen er god
– Vi er veldig bevisste på å skape lagfølelse, og jobber med dette blant annet under samlinger. Vi bruker også folk i Olympiatoppen, sier imidlertid landslagstrener Marit Bjørgen, som altså får backing av nettopp Johaug.
– Selv om vi har løpere som ikke er på landslaget, jobbes det med lagfølelse internt hele tida, sier 36-åringen.
Les også
Stjernen fikk korreks av skiledelsen: – Det var ikke bra
– Skeptisk
Ole Morten Iversen er tydelig på at Olympiatoppen ble brukt til lagbygging også i hans periode.
Samtidig stiller han spørsmål rundt dagens modell:
– Nå er ikke Skistad på laget, heller ikke Slind. Jeg forstår at Therese (Johaug) har hatt et litt annet opplegg, med tanke på alt hun har bidratt med. Men jeg er litt skeptisk til modellen i dag, med flere utenfor landslag, sier han.