– Vi tenker at resultatet er riktig. Det er ikke snakk om noe drapsforsøk, men det er snakk om uaktsom kjøring, sier forsvarer for mannen, Jostein Løken.
Løken sier hans klient er fornøyd med resultatet av dommen.
I retten erkjente mannen i 20-årene å ha kjørt uaktsomt, men nektet straffskyld for drapsforsøk.
Det var 12. april at mannen stjal en teleskoptruck og kjørte gjennom Fredrikstad sentrum.
Mannen hadde høy promille, og trucken var flere ganger på kollisjonskurs med politiet. Retten kan ikke slå fast at dette var en bevisst handling.
Her endte ferden for den stjålne teleskoptrucken. På veien hadde den nesten krasjet i en politibil.
Foto: Utrykningsnytt / UtrykningsnyttMannen er derfor frikjent for drapsforsøk og truende kjøring mot politiet.
Både tiltalte, politiet og et vitne til villmannskjøringen, forklarte i retten at den tiltalte ikke hadde kontroll på trucken.
Mannen er derimot dømt for en rekke brudd på veitrafikkloven, straffeloven og legemiddelloven.
Han er dømt til åtte måneders fengsel, og to års utsettelse på å få førerkort.
Aktor Andreas Schei la ned påstand om et år og fire måneders fengsel i retten. Schei mente også at mannen burde miste førerkortet i fem år.
Schei la ned påstand om at mannen skulle frifinnes for drapsforsøk. Men påstanden om truende kjøring ble stående.
«God dose flaks og snarrådighet»
Retten mener flaks og snarrådighet hos politiet er årsaken til at det ikke endte verre.
«Men aller mest at politibetjentene som var på jobb den aktuelle kvelden var erfarne, svært dyktige og håndterte situasjonen forbilledlig, som gjorde at ingen ble skadet eller mistet livet», står det i dommen.
Flere politienheter forsøkte å stanse mannen da han kjørte mot Fredrikstad sentrum i den stjålne trucken.
I retten forklarte mannen at han ikke forstod konsekvensene av det han gjorde der og da.
Mannen som kjørte trucken forklarte i retten at han egentlig var ute etter et sted han kunne røyke, men kjørte gjennom gjerdet til byggeplassen da han fant nøkkelen i tenningen.
Foto: UtrykningsnyttDe to politibetjentene som satt i bilen som så vidt svinger unna trucken, opplevde hendelsen som veldig skremmende. De forklarte i retten at de fryktet for livet, noe som har preget dem både på jobb og privat.
– Jeg har folk som venter på meg hjemme etter jobb. Dette var første gang jeg tenkte at jeg kanskje ikke ville komme hjem, sa politibetjenten som kjørte bilen, da han forklarte seg i retten.
Videoen øverst i denne saken er filmet av en politipatrulje som ligger bak trucken og ble vist frem i retten tidligere i oktober.
Ville se om den var ulåst
I retten fortalte den tiltalte at han fant kjøretøyet da han var inne på et byggeområde.
– Jeg så en truck, og ville egentlig bare se om den var ulåst og om jeg kunne røyke der. Men da jeg kom inn, så jeg nøkkelen i tenninga. Da startet jeg den og kjørte gjennom gjerdet.
Tyveriet av trucken skjedde på østsiden av Fredrikstad. Glomma skiller bydelen fra sentrum.
Publisert 23.10.2025, kl. 13.18 Oppdatert 23.10.2025, kl. 13.57