-
Innstiller fergen inntil videre
Søndag morgen ble ferjen Malangen tatt ut av drift fra sambandet Igerøy-Tjøtta. Ferjen hadde flere feilmeldinger.
Siden da har det ikke gått noen ferje på sambandet.
Isak Bjørnli Torbjørnsen, driftssjef i Brønnøysund, forteller til NRK at de prøver å sette inn en reserve ferje.
– Vi har gjort flere forsøk på å mobilisere reserve ferjen, Ramtind, i dag, men det er utfordrende midt på sommeren å skaffe mannskap, sier han.
Torbjørnsen forteller at de venter deler og elektriker til den originale ferjen i morgen og håper å sette den inn så fort som mulig.
– Vi gjør så godt vi kan å få den i drift så for som mulig. Vi håper at den er klar i løpet av morgendagen, men kan ikke love noe, sier han.
Foto: Ine-Sofie Bruhaug / NRK -
Børge Lund nær toppjobb i Tyskland
Nordlendingen kan være på vei til å bli ny trener for den tyske håndballstorheten THW Kiel. Det skriver TV 2 og den tyske avisa Kieler Nachrichten.
Klubbens trener Filip Jicha er fristilt, etter å ha vært i klubben som spiller og trener de siste 16 årene.
Børge Lund spilte selv i Kiel fra 2007 til 2010. Han var med på å vinne Champions League med klubben i Nord-Tyskland.
Den tidligere norske landslagsspilleren har vært trener for Elverum i den norske eliteserien siden 2020. Lund har kontrakt med Elverum ut sesongen 2026/2027.
(©NTB)
Foto: Geir Olsen / NTB -
Vegar (28) omkom i drukningsulykke
Det var 28 år gamle Vegar Moe Thornæs som omkom i en drukningsulykke i Kyvannet i Trondheim, natt til onsdag 17. juni.
Moe Thornæs var hjemmehørende i Mo i Rana.
Ut fra opplysningene i saken betrakter politiet hendelsen som en tragisk ulykke i forbindelse med bading. De har opprettet undersøkelsessak.
-
Forsvaret får ikke lenger etterlate senkede skip i sjøen
Klima- og miljødepartementet slår fast at Forsvaret ikke lenger kan etterlate skipsvrak på havbunnen. Avgjørelsen kommer etter at to fregatter ble senket utenfor Andøya i Nordland høsten 2025.
Det kommer fram i et nytt brev fra departementet.
I september 2025 senket Forsvaret fregattene KNM Trondheim og KNM Bergen for å teste et bombesystem.
Departementet har nå gjennomgått regelverket og konkluderer med at både norske og internasjonale regler forbyr dumping av skip. Dette gjelder også for militære øvelser.
Fremover må Forsvaret planlegge slike øvelser slik at vrakene hentes opp igjen til land. Unntak krever særskilt søknad og gis kun i helt spesielle tilfeller.
-
Stadig lavere fiskedødelighet i norsk havbruk
Aldri har norsk havbruk mistet så få fisk i løpet av årets fem første måneder som i år, melder Sjømat Norge.
Næringens egne tall viser en kontinuerlig nedgang i dødeligheten fra 2023. Årets tall er 23 prosent lavere enn fjorårets.
Elleve av de totalt 13 distriktene bidrar til nedgangen.
– Det har kommet flere og bedre vaksiner, det jobbes godt i næringen med mer robust smolt, det er utviklet både bedre forebyggende og mer skånsomme avlusingsmetoder, og det er tatt i bruk produksjonsformer flere steder som reduserer behandling av fisken, står det i pressemeldingen.
Sjømat Norge mener utviklingen skyldes noe annet enn en endring i hvordan tallene vurderes.
– Det er flere ganger hevdet at nedgangen i antallet døde fisk skyldes flytting av tall til kategorien «annet», men det har ikke noen støtte i tallene. Tvert om, ser vi på den samme perioden de siste tre årene, er antallet i «annet» tett på halvert. Det er altså en stor nedgang også der, sier de.
(©NTB)
Foto: Bjørn Olav Nordahl / NRK -
Mistet livet i kanoulykke
En utenlandsk statsborger omkom fredag i forrige uke i en kanoulykke i Beiarn kommune.
– Politiet jobber med å få kartlagt hendelsesforløpet, men det fremstår per nå som en ulykke, sier politiadvokat Hege Riksen til NRK mandag.
Riksen opplyser at det jobbes med å varsle pårørende, men at det tar tid siden det er en utenlandsk statsborger.
-
Politiet måtte bistå på Nordlandssykehuset
Politiet rykket ut til Nordlandssykehuset for å bistå personalet med en person som hadde tatt tilhold på et toalett.
– Da politiet ankom, var personen svært agitert og kom med trusler mot tjenestepersonene. Han ble bortvist fra sykehuset, og anmeldes for trusler mot offentlig tjenesteperson samt ordensforstyrrelse, opplyser Morten Aleksander Sørensen i Nordland politidistrikt.
-
Store forsinkelser i fergesamband
Grunnet utfordrende værforhold og stor trafikk er det forsinkelser i fergesambandet Bodø–Røst–Værøy–Moskenes, melder Torghatten.
Avgangen fra Bodø til Moskenes klokken 10.00 var forsinket med omtrent 2 timer, og avgangen fra Bodø til Moskenes klokken 12.00 er cirka 30 minutter forsinket.
– Forsinkelser vil vedvare utover dagen, men vi oppfordrer våre reisende til å møte opp i hensyn til rutetabell, oppfordrer de.
-
Politihøgskolen vil stanse egne studenter: – Tungvint og risikabelt
Flere politistudenter rammes av alvorlige psykiske lidelser, og problemene oppdages ofte i andreklasse, rett før de skal ut i praksis. Nå vil Politihøgskolen (PHS) endre reglene slik at de kan stanse studenter med psykiske lidelser tidligere, skriver Khrono.
Ifølge Khrono skal det være snakk om lidelser som i seg selv ikke ville kvalifisert til opptak på studiet.
I dag må PHS sende studentene ut i distriktene før en politimester eventuelt kan nekte dem å jobbe. Høgskolen mener dette systemet er risikabelt og tungvint.
Styret skal behandle de foreslåtte endringene denne uken. I forslaget får PHS mulighet til å utsette eller avbryte praksisstudiet ved tvil om studentens helse. Studentene får også plikt til å informere om egne helseutfordringer.
Foto: Per-Magne Steen / NRK -
E6 stengt etter utforkjøring
Oppdatert klokken 12.56: Sørgående fil er åpnet. Dirigenter blir igjen på stedet og dirigerer trafikken frem til bergingsbil har ankommet og begge kjørefelt kan åpnes.Politiet tar fører med inn til stasjonen for avhør og oppretter sak.
Politiet melder om en lastebil som har kjørt av veien langs E6 ved Setså i Saltdal.
Begge kjørefelt er nå stengt inntil videre. Ett kjøretøy med en person var involvert i hendelsen. Vedkommende er uskadd.
– En strømstolpe på stedet er påført skader som følge av utforkjøringen, skriver Morten Aleksander Sørensen i Politiloggen.
Foto: Ann Beate Westgård -
To nye Lotto-millionærer fikk drømmetelefonen
En mann i 30-årene fra Brønnøy og en kvinne i 50-årene fra Sortland ble millionærer under lørdagens Supertrekning i Lotto, da de vant 1 million kroner hver.
Mannen fra Brønnøy hadde ikke sjekket resultatene da Norsk Tipping ringte.
– Én million kroner? Det er jo bare fantastisk, sa han, og la til at pengene i første omgang skal stå på bok.
Kvinnen fra Sortland reagerte med stor overraskelse da vinnertelefonen kom senere på kvelden.
– Nå må du slutte, jeg blir helt søkksvett her nå!
Pengene skal gå til sparing, nedbetaling av lån og nye stuemøbler. I tillegg blir den planlagte bobilferien med ektemannen trolig noe lengre enn først tenkt.
Foto: Gorm Kallestad / NTB -
Innstillinger i fergesamband: Resten går som planlagt
Ifølge nettsidene til Torghatten ble avgangen klokken 03.15 fra Bodø, samt returen klokken 08.00 fra Moskenes, innstilt i fergesambandet Bodø–Moskenes.
Til tross for værutfordringene mandag morgen, ser det ut til at resterende avganger går som planlagt.
-
Flere elbilister har rekkeviddeangst
Til tross for bedre elbiler og rekordmange hurtigladere, opplever flere elbilister rekkeviddeangst. Det viser en undersøkelse Elbilforeningen har gjennomført blant norske elbilister.
19 prosent av de spurte sier de opplever rekkeviddeangst, noe som er en økning fra 14 prosent i 2020. I Nordland oppga 17 prosent at de opplevde det samme.
– At rekkeviddeangsten øker samtidig som elbilene blir bedre og vi har mer enn tredoblet antallet hurtigladere, er ganske oppsiktsvekkende, sier Christina Bu, generalsekretær i Elbilforeningen i en pressemelding.
Tallene viser at rekkeviddeangsten er høyest blant dem som er nye bak elbilrattet. Bu mener dagens ferske elbilister har andre forventninger enn de som kjøpte sin første elbil i 2020.
Foto: Benedicte Goa Ludvigsen -
Innstiller alle avganger
Været mandag morgen fører til utfordringer i trafikken.
– På grunn av dårlig vær og mye sjø i ruteområdet, kansellerer Lovund Express alle avganger ut dagen mellom Bodø og Træna. Vi beklager ulempene dette medfører, heter det i trafikkmeldingen.
Foto: Sunniva Grimstad Hestenes / NRK -
Fortsetter i Narvik Hockey
Tobias Åhström har forlenget kontrakten med Narvik Hockey.
Det skriver Fremover.
Den svenske forwarden har vært en av klubbens viktigste spillere de siste to sesongene.
Ifølge sportssjef Martin Persson forlenger Åhström med én sesong.
Persson sier til avisa at klubben er svært glad for at svensken fortsetter, og beskriver ham som en viktig spiller både på og utenfor isen.
Åhström har spilt samtlige kamper siden han kom til Narvik Hockey, og har levert nesten like mange poeng som kamper.
-
To mistet førerkortet i fartskontroll
UP gjennomførte søndag kveld fartskontroll på fylkesvei 821, Sortlandsveien, ved Myre i Øksnes.
Kontrollen førte til to førerkortbeslag.
Førerne ble målt til 100 og 103 kilometer i timen i 60-sonen.
Begge blir anmeldt.
-
Ferjeavganger kansellert
Ferjeavgangen fra Svolvær klokken 17.30 er kansellert.
Det gjelder sambandet Svolvær–Skrova–Skutvik.
Også avgangen fra Skutvik til Svolvær klokken 19.40 er kansellert.
Årsaken er dårlig vær og mye sjø.
-
Fikk gjennomslag på landsmøtet
Under Unge Høyres landsmøte i helga, fikk delegasjonen fra Nordland gjennomslag om å innføre privatøkonomi som et eget fag i skolen.
Fylkesleder Jesper Johansen Ovesen sier Høyre sentralt nå burde følge etter.
– Vi er veldig fornøyd med at landsmøtet i Unge Høyre har vedtatt det først. Men vi mener absolutt at det er noe Høyre sentralt burde vedta. Skolens viktigste jobb er å forberede unge på framtida de en dag skal ut i. Penger er en så stor del av livet og samfunnet i dag at alle unge fortjener ei innføring i hvordan man burde bruke pengene sine på en fornuftig måte. Men det gjenstår å se om Høyre er klar for det, sier Johansen Ovesen til NRK.
Foto: Mats Flåtten / Unge Høyre -
Flere fergeavganger mellom Bodø og Lofoten innstilt søndag og mandag
Flere avganger mellom Bodø og Moskenes er innstilt søndag 21. juni og mandag 22. juni.
Det melder Torghatten på sine nettsider.
To av instillingene gjelder tekniske problem, mens de resterende er grunnet utfordrende værforhold.
Det er meldt en økning i vind de neste dagene, med vindkast opp mot 23 m/s i Bodø.
Foto: Benjamin Fredriksen / NRK -
NHO venter kjempevekst i sommerhandelen
Nordmenn og turister kommer til å handle for rekordbeløp i juli og august, med en vekst på 5 prosent fra i fjor, beregner NHO Service og handel.
Sommerhandelen omfatter all handel i butikk i Norge i juli og august, fratrukket omsetningen til bensinstasjoner og nettbutikker.
Den er viktigst i Agder og Nordland, som er de eneste fylkene der sommerhandelen henter inn mer penger enn julehandelen. Sommerhandelen sto der for henholdsvis 19 og 18,9 prosent av den totale handelen i 2025.
Av kommunene er det Lofoten-kommunene Moskenes og Flakstad som er mest avhengig av sommerhandelen. Rundt 34 prosent av av årets handel gjøres der i juli og august.
Foto: Synnøve Sundby Fallmyr
Spilles av
Hytta du neppe har sett før
Neste

























English (US)