Skaffet Glimt historisk poeng: – Helt vanvittig

1 month ago 15



Akkurat nå

Bodø/Glimt reiser hjem fra Praha med poeng i bagasjen etter en kaotisk forestilling i den tsjekkiske hovedstaden.

1 av 7Foto: Terje Pedersen / NTB

  • Synne Sofie Christiansen, VG

For da Youssoupha Mbodji satte inn 2–0 turte de færreste Glimt-supporterne å håpe på poeng, men så plukket innbytterne opp hansken:

  • Først satte Daniel Bassi inn returen etter et flott initiativ av medinnbytter Sondre Brunstad Fet.
  • Så tok sistnevnte ansvar selv. Spissinnbytter Andreas Helmersen klarte ikke å overliste Jindrich Stanek én mot én, men Brunstad Fet klinte ballen i mål via tverrliggeren og inn som om han var Zinédine Zidane i 2002.

1 av 2Foto: Terje Pedersen / NTB

Det satte et punktum på en ellevill åpningskamp i Champions League for de gule fra nord, den første kampen til et norsk lag i turneringen siden 2007.

– Det er guttedrøm som går i oppfyllelse, og i tillegg få med seg et mål er helt vanvittig, sier Brunstad Fet til VG og andre medier.

I det 90. minutt satte han inn utligningen.

– Det var et fantastisk deilig treff. Det er iallfall det målet jeg har blitt gladest og mest rørt over å score, forteller han.

Før denne kampen hadde Glimt-helten fått bare en halvtime mot Kristiansund forrige fredag, etter å ha tilbrakt samtlige minutter på benken i de tre foregående kampene. Fets kontrakt løper ut ved årsskiftet.

Den franske legenden Zinédine Zidane scoret et nokså likt mål mot Bayer Leverkusen i 2002. Foto: Neal Simpson / Pa Photos / NTB

Glimt-trener Kjetil Knutsen erkjenner at Glimt er heldige som tar med seg ett poeng hjem.

– For da mister vi det totalt, oppsummerer han til TV 2, og viser til hvor slitne spillerne hans var på slutten av kampen.

– Vi viser vanvittig moral. Du må ha den (moralen) i deg hvis du skal få med poeng på dette nivået, sier Knutsen.

Mye av æren for at det ble poeng skal keeper Nikita Haikin ha, mener han. Haikin hadde hele syv redninger innenfor 16-meteren.

– Det er kamp etter kamp etter kamp. Han er en internasjonalt meget god keeper.

Foto: Terje Pedersen / NTB

Mens enden på visen var lykkelig, fikk åpningen kritikk. Fotballekspert Lars Tjærnås kalte det «en av de svakeste halvtimene han har sett».

På det tidspunktet lå Bodø/Glimt under i sin første Champions League-kamp noensinne. NRK-ekspert Carl-Erik Torp er sterkt uenig.

– De reiser på en vanskelig bortebane og har 64 i ballbesittelse. Det kan jeg ikke skjønne. For meg er det feil, rett og slett. Det er en kamp med følelser. For en absurd kamp. Det er en klin-kokos kamp, sier han til VG.

– Begrunnelsen min gikk på at Glimt ikke var Glimt før etter en halvtime. De møtte et mann-mann-forsvar som inviterte til det de er aller best til – skape ubalanse i frispillingen. Dessuten var de mer uryddige strukturert enn normalt defensivt, forklarer Tjærnås til VG.

  • Et skår i gleden var at Magnus Bech Riisnæs måtte bli fraktet til sykehus. Les mer om det her.
Foto: Terje Pedersen / NTB

Lukas Provod åpnet ballet da han slo et innlegg som gikk gjennom hele Glimt-feltet. På bakerste stolpe dukket Youssoupha Mbodji opp bak et passivt Glimt-forsvar og satte ballen i det tomme buret.

Slavia Praha-fansen tok fullstendig av på tribunen og hele kortsiden med de mest ihuga supporterne kastet klærne på overkroppen:

– En av svakeste halvtimene jeg har sett av Glimt i Europa. Men tror dette kan snu. Stopperne har nøkkelen. Blir de modigere låser de opp mye av Slavias forsvar, skrev Tjærnås på X.

Bodø/Glimt kunne imidlertid ha ledet kampen. Vertene forsvarte seg med en ekstrem mannsmarkering som skapte en del kaos begge veier.

Glimt-stopper Jostein Gundersen utnyttet overtallet mot Slavia Prahas spiss – og at alle motstanderne var opptatt med å markere hver sin Glimt-spiller – og førte ballen fremover i banen.

Pasningen mot Håkon Evjen var litt upresis, men havnet likevel hos indreløperen. Han forsøkte å vippe ballen forbi den utrusende målvakten, men Jindrich Stanek fikk stoppet forsøket.

Slik var statistikken til pause og etter kampen, ifølge Sofascore:

– De har ikke vært i nærheten av gode nok, sa TV 2-ekspert Jesper Mathisen om Glimts evner til å vinne én mot én-dueller.

Like før pause ble den rumenske dommeren Marian Barbu sendt bort til monitoren for å bedømme om Slavia Praha skulle ha straffe for en hands på Haitam Aleesami, men etter en sjekk på over fire minutter, ble det isteden dømt frispark til Glimt.

Det tok nesten like lang tid da innbytter Daniel Bassi ble felt inne i vertenes sekstenmeter fem minutter etter hvilen. Denne gangen valgte dommeren å dømme straffe.

Kasper Høgh fikk en gyllen mulighet til å utligne fra krittmerket, men en løs og svak straffe i keeperhøyde ble enkelt å redde for Stanek i Slavia-buret.

Foto: MARTIN DIVISEK / EPA / NTB

Slikt blir kostbart i Europas gjeveste selskap. Slavia Praha hadde allerede hatt to enorme muligheter til å doble ledelsen da Mbodji dukket opp på bakre stolpe for andre gang i kampen, og satte inn 2–0 for vertene foran en uoppmerksom Daniel Bassi.

Bodø/Glimts høyrekant fikk sin revansj få minutter senere. Innbytter Sondre Brunstad Fet gikk på et fint løp og avsluttet fra skrå vinkel. Bassi dukket opp på returen fra målvakten. Den første ble reddet på strek, men den andre returen endte i scoring.

20-åringen tente håpet for Glimt med litt over elleve minutter igjen av ordinær tid.

Men istedenfor at Glimt jaget på for en utligning, var det hjemmelaget som var nær å øke ledelsen ytterligere. Et stolpetreff og en god Nikita Haikin sørget for å holde Glimt inne i matchen.

Foto: Eva Korinkova / Reuters / NTB

Det la grunnlaget for den vanvittige avslutningen, hvor Glimt slo tilbake og utlignet til 2–2 med to sene scoringer.

Alle gule hjerter hoppet nok over et slag eller to på overtid da Slavia Praha var en liten berøring unna et vinnermål på dødball.

Enda farligere var det da Slavia Praha kom alene med Nikita Haikin med få sekunder igjen, men nok en gang ble Glimt reddet av sin dyktige målvakt.

Beregninger fra statistikk- og tallknuserne Opta sier at ti poeng ofte vil være den magiske grensen for å havne blant de 24 beste som er med videre i turneringen.

Onsdag kveld kunne de 650 tilreisende supporterne puste lettet ut og innse at Glimt har plukket sitt første poeng i Champions League.

Read Entire Article