Utenriksminister Marco Rubio antyder at USA kan trekke seg fra fredsforhandlingene om Ukraina. En norsk ekspert tror USA også trekker støtten til Ukraina.
1 av 1Foto: Mstyslav Tsjernov/AP/NTB
Publisert: 23.04.2025 06:42
Den amerikanske presidenten har et vidt spenn i sine vurderinger av hvor vanskelig det kan være å få stanset krigen.
– Det er en veldig enkel forhandling. Jeg vil ha den løst innen ett døgn. Fred mellom dem, sa Trump om Ukrainakrigen i mars 2023.
USA vil fjerne seg fra Ukraina
Men det har vist seg å kreve langt mer enn ett døgn. President Trump har varslet at han «snart» og innen onsdag skal komme med en viktig uttalelse om Ukraina.
– Ukraina-krigen er simpelthen noe Trump ikke vil heftes med. Han tror ikke at den har noen betydning for USAs interesser, sier USA-ekspert og professor i statsvitenskap Hilmar Mjelde ved Høgskulen på Vestlandet til NTB.
Utenriksminister Marco Rubio antydet fredag at USA kan trekke seg fra fredsforhandlingene. Ifølge AP la han til en kommentar som lød som en direkte avstandtagen til Trumps tidligere uttalelser.
– Ingen sier at dette kan løses på tolv timer, sa Rubio fredag.
Ukraina kan miste USA-støtte
Forfatter og kommentator Jan Arild Snoen tror USA ikke bare vil trekke seg fra fredsforhandlingene, men også slutte å støtte Ukraina.
– Hvis Trump innser at dette ikke var så lett likevel, vil han fortsette støtten til Ukraina? Det er helt opp i det blå nå. Det kommer litt an på hvordan han tolker hvem som har hovedskylda. Trump har kritisert Ukraina og ikke Russland, iallfall mye mindre Russland, sier Snoen til NTB.
Han blir ikke overrasket om Ukraina-beslutningen fra Trump er at USA forlater forhandlingene. Men han tror også den amerikanske støtten til Ukraina kan være i fare.
– Jeg tviler på om det kommer noe særlig mer støtte fra USA. Det jeg tror kommer, er det som allerede er bevilget, og det som er på vei fra i fjor. Men at Trump-administrasjonen og Kongressen skulle bevilge mer penger i løpet av året, det er det mindre enn 50 prosent sjanse for, sånn jeg ser det, sier Snoen til NTB.
Ser ikke at varig fred er mulig
Hilmar Mjelde ser ingen tegn til at fred er i sikte.
– Det er meningsløst å snakke om en fredsprosess. Det er absolutt ingen indikasjoner på at noen varig fred er mulig, fordi Putin ikke ønsker det, sier Mjelde til NTB.
Ifølge Mjelde er vestlig militær støtte og spesielt amerikansk etterretning avgjørende for Ukrainas framtid.
– Ukrainas eneste håp er et regimeskifte i Russland, noe som ikke er i emning, sier Mjelde.
– Putin er min venn
Ifølge Mjelde synes det klart at Donald Trump ikke er villig til å risikere sitt forhold til Putin og Russland.
– Han skylder på Zelenskyj, ikke Putin. Han sier tvert imot at Putin er hans venn, sier Mjelde.
En ting er om USA trekker seg fra forhandlingene. Noe helt annet blir det hvis USA trekker all støtte til Ukraina.
– Kortversjonen lyder slik: vi er tilbake der vi ventet at vi skulle være. Det er ikke noen enkel løsning på dette. Ingen av partene er så svekket at de vil gå med på motpartens krav. Derfor får krigen fortsette, sier Snoen.