Russ ble blind av laser – Sørlandet sykehus går ut med advarsel

6 hours ago 1



En russ fra Agder har mistet synet etter å ha blitt lyst i øyet av en laser på et russetreff natt til 17. mai.

 Javad Parsa / NTBNoe sikrere bruk av laser under russefeiring på Kadettangen i Bærum i 2025. Foto: Javad Parsa / NTB
Oppdatert mandag 18. mai kl. 15:57
  • En russ fra Agder har mistet synet etter å ha blitt truffet av en laser på et russetreff.
  • Overlege Espen Ringvold bekrefter at russen er blind.
  • Sørlandet sykehus advarer om at laseren kan skade flere og ber folk være forsiktige.

Laseren har gjort at russen har mistet skarpsynet, selv om sidesynet fortsatt fungerer. Overlege Espen Ringvold sier til VG at det betyr at han er blind.

Øyelegen påpeker at laseren fortsatt kan være i bruk og advarer om at den kan gå utover flere.

Det var NRK som omtalte saken først.

– Det vi er bekymret for nå, er at det kan være en russbuss som kjører rundt i Agder med en laser som kan gjøre folk blinde, sier Ringvold til VG.

Han understreker at lasere som ikke er CE-godkjente, kan være svært farlige.

– Når du kjøper en laser i butikk, er den CE-godkjent. Men dersom den er kjøpt på Temu eller andre steder, er den trolig ikke det. Da kan den være altfor sterk. Hvis laserlyset treffer rett inn i øyet og skarpsynet, kan det gi et brannsår. Det er en varig skade, og du får ikke synet tilbake, sier Espen Ringvold, avdelingssjef og overlege ved øyeavdelingen på Sørlandet sykehus.

Sørlandet sykehus går derfor ut med en advarsel. Det gjør også Direktoratet for strålevern og atomsikkerhet, som advarer russ mot bruk av laserlys.

– Dette er ikke noe russen bør drive med. Bruk av lasere til lysshow krever både kunnskap og grundige risikovurderinger. Uten dette kan konsekvensene bli alvorlige, sier seksjonssjef Bård Olsen i DSA i en pressemelding.

Read Entire Article