Rømte fra Putin – hevder han gjemte seg i en død ku

21 hours ago 5



En tidligere russisk sikkerhetsagent hevder han rømte fra Vladimir Putins menn ved å gjemme seg inni en død ku.

 Skjermbilde / Youtube
FLUKT: Dmitrij Senins (47) fluktmetode var av den spesielle sorten. Foto: Skjermbilde / Youtube

Publisert 15.05.2026 22:57

I et intervju med den britiske avisen The Telegraph forteller Dmitrij Senin (47) at han ble anklaget for korrupsjon og bestikkelser etter å ha varslet om omfattende korrupsjon i det russiske systemet.

Selv avviser han alle anklagene.

Den tidligere FSB-offiseren sier at han fryktet både fengsel og å bli drept dersom han ble tatt av russiske myndigheter.

Da Russland skjerpet grensekontrollen etter invasjonen av Ukraina, hevder Senin at vanlige fluktruter ble umulige å bruke. 

Ifølge ham overvåket russiske termokameraer grensene mot Kasakhstan, og han måtte derfor finne en måte å bli usynlig for vaktene på.

Løsningen ble ekstrem.

 Mikhail Metzel
MAKT: Russlands president Vladimir Putin sammen med direktøren for den føderale sikkerhetstjenesten (FSB), Alexander Bortnikov. Foto: Mikhail Metzel

– Jeg trengte bare å bli kastet over grensen

En kald septemberdag i Sibir i 2022 tok han på seg gassmaske og gummidrakt for å beskytte seg mot dampen fra råttent kjøtt, mens han gjorde seg klar til å krype inn i den døde kua.

Deretter ble han pakket inn i aluminiumsfolie for å skjule kroppsvarmen fra russiske termokameraer langs grensen.

Lokale smuglere lastet deretter den døde kua med Senin inni på en traktor og kjørte den over grensen til Kasakhstan. Der ble kua dumpet i en liten dal som ble brukt som en slags dyrekirkegård.

– Jeg trengte bare å bli kastet over grensen til Kasakhstan, sier Senin til The Telegraph.

Den tidligere FSB-offiseren forteller at han ble liggende inne i det døde dyret i omtrent en time.

– Jeg er soldat. Frykt er en følelse du må kontrollere. Jeg vurderte risikoen, og jeg visste at ingen kom til å skyte på kua, sier Senin til avisen. 

Da kysten var klar, krøp han ut av dyret, fjernet aluminiumsfolien og tok seg opp fra dalen. Deretter krabbet han rundt 300 meter gjennom gress og ulendt terreng mot et avtalt møtested.

– Jeg kan fortsatt huske lukten av jorden jeg krøp gjennom, sier han.

– Putin er ikke evig

Ved grensen ventet ifølge Senin en pensjonert kasakhisk KGB-offiser på motorsykkel. Derfra gikk ferden videre gjennom Kasakhstan før han til slutt fløy til Montenegro, der han i dag lever i politisk eksil. 

Russiske myndigheter skal senere ha forsøkt å få ham utlevert gjennom Interpol, ifølge avisen.

Den tidligere FSB-offiseren jobbet i nesten 20 år i den russiske sikkerhetstjenesten og hadde ifølge avisen tilgang til topphemmelig informasjon. 

Han hevder at han ble syndebukk etter å ha avslørt omfattende korrupsjon blant russiske tjenestemenn.

Likevel ønsker den tidligere russiske obersten å returnere til landet han elsker. 

– Det vil bli forandringer. Putin er ikke evig, han vil dra. forteller han. 

The Telegraph skriver at deler av historien er bekreftet gjennom rettsdokumenter og europeiske etterforskninger, men at flere av Senins påstander ikke lar seg verifisere uavhengig.

Read Entire Article