Rekordbeslag i 2025: – Kokain er ikke lenger et marginalt rusmiddel

2 hours ago 1



Akkurat nå

Aldri før er det blitt beslaglagt så mye kokain som i fjor, melder Kripos. Også beslaget av cannabis gikk kraftig opp.

Kokain er nå det nest mest beslaglagte narkotikumet i Norge. Foto: Martin Slottemo Lyngstad / Aftenposten

Kortversjonen

– Kokain er ikke lenger et marginalt rusmiddel, men et stoff som beslaglegges hyppig og i store mengder.

Det sier KriposKriposDen nasjonale enhet for bekjempelse av organisert og annen alvorlig kriminalitet (Kripos) er en nasjonal enhet i politiet som blant annet jobber med organisert kriminalitet og narkotikakriminalitet.-sjef Kristin Kvigne i en pressemelding.

Mandag publiserte de narkotikastatistikken for 2025 som inneholder både toll- og politibeslag.

I løpet av 2025 ble det beslaglagt totalt 404 kilo kokain fordelt på 2146 beslag.

Aldri før har det blitt beslaglagt så mye, og det er en økning på 10 prosent fra 2024.

Kokain utgjør nå 11 prosent av alle narkotikabeslag på landsbasis, mot 5 prosent i 2019. I Oslo er andelen enda høyere. Der står kokain for hele 18 prosent av beslagene. Stoffet er det nest mest beslaglagte narkotikumet etter cannabiscannabisCannabis er en plante som brukes som rusmiddel. De mest kjente formene er hasj og marihuana..

Kristin Kvigne er sjef i Kripos. Foto: Paal Audestad / Aftenposten

Oslo skiller seg ut

Tallene fra 2025 samsvarer med funn fra den europeiske avløpsundersøkelsen, skriver Kripos videre.

Den viser at kokainbruken er høyere i Oslo enn i andre nordiske byer. Også FHI sier kokainbruken i Norge er på vei oppover og ligger blant de høyeste nivåene i Europa.

– Dette bekrefter det vi ser i våre beslagstall. Økningen er reell og konsentrert i de største byene, sier Kvigne.

Også økning i cannabisbruken

I 2025 ble det også beslaglagt totalt 5434 kilo hasj, marihuana og cannabisplanter i landet fordelt på 7005 beslag.

Marihuana og cannabisplanter utgjorde alene 2144 kilo som er en dobling fra mengden som ble beslaglagt i 2024.

Kun én gang tidligere, i 1995, er det blitt beslaglagt større mengder marihuana i løpet av ett år. Samlet utgjør hasj, marihuana og cannabisplanter 41 prosent av alle narkotikabeslag i 2025.

– Dette viser at cannabis fortsatt er det mest utbredte illegale rusmiddelet i Norge, og at produksjon og omsetning skjer i stort omfang, sier Kvigne.

Read Entire Article