Det blir trangt ut døren på parkeringshuset når alle skal hjem samtidig fra jobben på Ahus.
- Trafikksituasjonen i parkeringshuset på Ahus skaper køproblemer for de ansatte.
- På det verste har kreftsykepleier Ingun Råberget brukt en time på å komme seg ut.
- Ahus peker på trafikkbildet og snøfall som forverrende faktorer for situasjonen.
Det vet kreftsykepleier Ingun Råberget (54) alt om.
– Det er best å stå parkert i første etasje. Havner du lenger opp, risikerer du å stå bom stille når alle etasjene under skal tømmes. Jeg har stått opptil en time og har hørt om folk som står opptil to timer når veldig mange skal ut samtidig, sier hun til VG.
- Les sykehusets kommentar lenger ned i saken.
Hun har tidligere snakket med Romerikes Blad (RB) som i en rekke artikler har satt søkelys på parkeringsproblemet og frustrasjonen hos de ansatte.
Kommer tidlig
Mange begynner på jobb 07.30 og er ferdige med jobben 15.30.
– Er det kamp om å parkere i første etasje?
– Ja, det er lurt å være tidlig på jobb. Jeg prøver å være her før 07, sier Råberget.
Selv bor hun i Vormsund og i rushtiden tar det vanligvis mellom 50 minutter og en time å komme til Ahus Nordbyhagen.
Råberget begynte å jobbe på sykehuset for 13 år siden, men har videreutdannet seg til kreftsykepleier i 1,5 år og kom tilbake igjen i desember. Hun har snakket med en kollega som mener at det er nok parkeringsplasser, men problemet er at mange av dem er oppe i etasjene.
Råberget vurdert å bytte jobb på grunn av lang pendlervei.
– Det hjelper ikke å bli stående i en halv time til en time i P-huset.
– Forsterkes ved snøfall
Ahus opplyser at køproblemene i stor grad henger sammen med trafikkbildet og veiforholdene rundt sykehuset. Snøfall gjør det verre.
– Når trafikken beveger seg sakte på Sykehusveien, forplanter køene seg raskt inn i parkeringsanleggene, og utkjøring kan ta lang tid. Dette er et forhold som forsterkes ved snøfall og redusert fremkommelighet, skrev Tom Valen Pettersen, som blant annet har ansvar for P-huset, i en e-post til RB tirsdag.
Siden han ikke hadde mulighet til å snakke med VG fredag på grunn av sykdom, har vi fått tilsendt det han da uttalte om trafikkforholdene.
Pettersen, som har tittelen direktør for Facilities management, peker i e-posten på at trafikkavviklingen fungerte tilfredsstillende 5. januar da 2500 biler var innom ansattparkeringen i løpet av døgnet.
– I snøfallet 12. januar ble det registrert rundt 2176 biler – likevel oppsto det betydelige køer.
1885 P-plasser
Han opplyser at de i kjernetiden, som er mellom 8 og 16, i snitt har 4600 ansatte på jobb. Det tilsvarer en parkeringsdekning på rundt 40 prosent.
– Med 1885 parkeringsplasser på Nordbyhagen er Ahus et av sykehusene i Sør-Norge med best parkeringsdekning for de ansatte.
1041 av parkeringsplassene er i P-huset, resten utenfor.
Pettersen sier det har kommet mange innspill fra ansatte, tillitsvalgte og andre om hvordan trafikkforholdene og parkeringssituasjonen kan forbedres.
– Flere forslag er fulgt opp og gjennomført, mens andre er vurdert, men ikke mulig å realisere innenfor gjeldende rammer i dag.
Dette er gjort siden forrige vinter
I 2025 ble en rundkjøring i krysset utenfor sykehuset utvidet med et felt for å bedre trafikkflyten.
I P-huset er nå alle etasjer enveiskjørt, kjøreretningen tydeliggjort og det er innført forkjørsrett i parkeringshuset mellom kl. 15 og 16 på hverdager. Røde og grønne lys viser om det finnes ledige plasser i de enkelte etasjene og det er kommet flere p-plasser ute.
– Det har dessverre ikke latt seg gjøre å følge opp forslag om nye innganger/utkjøringsmuligheter fra parkeringshuset da det ikke er tillatt å koble dem på veiene der dette kunne vært aktuelt, skriver Pettersen.
Sykehuset opplyser at de vil fortsette å jobbe for å bedre trafikkflyten og kollektivtilbudet, og for å bedre forholdene for syklister.
– Dialogen med Ruter og fylkeskommunen fortsetter, og Ahus vurderer løpende mulighetene for parkeringsplasser i områdene rundt sykehuset.
P-takstene for ansatte
Lav takst: 4,80 kroner per time, maks 33,60 kroner per dag og maks 360 kroner i måneden.
Høy takst: 12 kroner per time, maks 84 per dag og maks 897 kroner i måneden.
Elbil-lading: 3,75 kroner per time, maks 30 kroner.
Høy takst: Ansatte med en reisevei som tilsvarer mindre enn en 30 minutters kollektivreise
Lav takst: De med vei som tilsvarer en kollektivreise på mer 30 minutter, samt ansatte med spesielle behov eller har barn til og med 4. klasse.
Det er gratis store deler av døgnet:
Hverdager: Gratis fra kl. 15.00 til 08.00.
Helger: Gratis fra kl. 15.00 fredag til kl. 08.00 mandag.
Kilde: Ahus

1 hour ago
1





English (US)