DEBATT: Rogaland fylkeskommune har planlagt etablering av parallellstilt bussvei i Madlaveien, fra sentrum til Madlakrossen. Dette er til tross for at Madlaveien allerede har et helhetlig og velfungerende veinett.

Vi oppfordrer alle til å protestere og sørge for at Madlaveien ikke «saneres» på prinsippenes alter. Foto: Jarle Aasland
  • Carl Rolv Middelthon

    Stavanger

Publisert: Publisert:

For mindre enn 10 minutter siden

Veinettet fungerer både for busser og biler og øvrig samferdsel, med fornuftige kryss som sørger for optimal avvikling av trafikk til og fra byen, til og fra boligområdene rundt. Det er buss-/kollektivfil i begge retninger på hele strekningen og det er etablerte og godt innarbeidede holdeplasser som fungerer problemfritt i det helt vesentlige.

Ved å fjerne elbil og taxi fra kollektivfeltet vil dette bli en ren, sidestilt buss-fil. Og vipps, så kan hele strekningen defineres både som bussvei og som hovedinnfartsåre fra Stavanger vest til sentrum. Utrolig nok sier fylkeskommunen at dette ikke er akseptabelt, med henvisning til en «BRT»-standard – og at statlig finansiering vil bortfalle. Noe som umulig kan være riktig ettersom andre byer har sidestilt bussvei som godkjent system. Da må det også gjelde for Stavanger.

Les hele saken med abonnement