-
Politikerne i Narvik vil sparke rådmannen
Kommunestyret i Narvik vil sparke rådmann Lars Skjønnås.
Det ble enstemmig bestemt bak lukkede dører under et møte i kommunestyret torsdag ettermiddag, skriver Fremover.
Ordfører Rune Edvardsen får nå fullmakt til å forhandle og inngå sluttavtale med Skjønnås.
Foto: Elena Junie Paulsen / NRK -
Funn av legionella i omsorgsboliger
I forbindelse med rutineprøver er det påvist legionella på Riarhaugen og Thodebo omsorgsboliger i Hadsel.
Smittevernlege Martin Larsen Drageset sier til blv.no at dusjene ikke kan brukes inntil videre.
– Inntil rensetiltak er ferdigstilt, bes alle beboere og ansatte om ikke å bruke dusjer, og heller få hjelp til vask på alternative måter. Videre bør man ikke gjøre aktiviteter med vannet som lager damp.
– Ved nyoppstått luftveisinfeksjon og vurdering hos lege bør det informeres om muligheten for at pasienten kan være smittet med legionella, sier han videre.
Legionella er en bakterie som finnes flere steder i naturen, blant annet der hvor vann står i ro. Den er i all hovedsak farlig for eldre, syke personer.
– I går kveld ble ansatte, beboere og pårørende varsla om situasjonen, slik at tiltakene blir fulgt opp. Det er selvsagt utfordrende å ikke få benyttet dusjene, men tjenesten løser dette i en overgangsperiode, sier helse- og omsorgssjef Marion Celius til blv.no.
-
Fire uker i varetekt etter utagering mot politiet
Mandag kveld måtte politiet rykke ut til Melbu i Hadsel etter å ha mottatt flere meldinger om en person med skremmende/plagsom oppførsel, skriver vol.no.
På natta opplyste politiet at personen skal ha blitt utagerende da politiet kom til stedet.
Onsdag ble mannen framstilt for varetektsfengsling. Politiets begrunnelse for fengsling var gjentakelsesfare, har jourhavende jurist Torbjørn Ingebrigtsen Sandbu opplyst til VOL.
Nå opplyser politiadvokat Hege Ingeborg Riksen til VOL at de fikk medhold av retten.
– Påtalemyndigheten ba om fengsling i inntil fire uker, og fikk medhold av retten i dette.
-
Nå blir det nattestengt på E6 i Rana i fire uker
Førstkommende mandag, 19. mai, starter Statens vegvesen arbeidet med å ta ned ei steinblokk ved Jamtlia i Rana. Trafikken på E6 nord for Mo blir påvirka av dette arbeidet i fire uker.
I september i fjor traff et mindre steinskred E6 ved Jamtlia. E6 var stengt mens terrenget over vegen ble undersøkt og renska for løse steiner.
– Vi gjorde samtidig en midlertidig sikring av ei større steinblokk. Denne steinblokka skal nå fjernes, og det påvirker E6-trafikken på kveld og natt de neste ukene, sier byggeleder Per-Arne Tøgersen i Statens vegvesen.
Arbeidet starter på mandag. E6 ved Jamtli om lag åtte kilometer nord for Mo sentrum blir stengt i tidsrommet 21:00-05:30 hver natt.
For oppdaterte meldinger om vegarbeidet, se
Vegvesen.no/trafikk eller appen Vegvesen trafikk.
Foto: Svevia/Statens vegvesen -
Sammenstøt mellom bil og syklist
Politiet melder om et sammenstøt mellom en bil og en syklist på Leknes i Vestvågøy.
– Framstår som ikke alvorlig. Helse og politi er på vei til stedet, skriver politiet.
-
Politiet venter fortsatt på rapport etter bussulykka
Politiet i Nordland har ikke mottatt en rapport fra Statens vegvesen etter bussulykka i Hadsel 2. juledag i fjor.
– Vi avventer denne og andre rapporter. Det er ikke noe nytt i saka, sier politiadvokat Kay Rønning-Nyvold
i en e-post til NRK.Politiet har siden ulykka, som kosta tre mennesker livet, etterforska saka.
– Dette er et møysommelig og tidkrevende arbeid, som innebærer at det vil ta lang tid før man har noen endelige svar i saka, skrev politiet på sine nettsider noen dager etter ulykka i Hadsel.
Det var en lokal rutebuss fra Boreal Norge som kjørte av europavei 10 etter Raftsundbrua og havna delvis ned i et islagt vann kalt Åsvatnet, i nærheten av Raftsundet.
Nå, nesten fem måneder etter, opplyser politiet at de ikke har noe nytt å komme med i saka.
Foto: Jens Andre M. Birkeland -
Disse kommunene i fylket får penger fra Riksantikvaren for å lage planer
37 kommuner i landet får tilskudd fra Riksantikvaren til å lage planer for kulturmiljø, og flere skal nå i gang med beredskapsarbeid.
Det kom inn i alt 43 søknader fra kommuner fordelt over nesten hele landet. For 2025 er tilskuddspotten på 14,4 millioner, hvor 5 millioner er øremerka til Vega kommune for utvikling av bærekraftig næring innenfor rammen av verdensarvverdiene.
Tilskuddene skal støtte kommunene i å lage gode planer for sine kulturminner, slik at kommunene kan ta bedre vare på kulturarven.
– Når et kulturminne forsvinner, så er det borte for alltid, sier riksantikvar Hanna Geiran.
Lista fra Riksantikvaren viser at
Nordland fylkeskommune får 500.000 kroner.
Lødingen kommune 100.000 og 650.000, og
Hamarøy kommune 50.000. (kilde: NTB)
Foto: Vilde Bratland Erikstad / Vilde Bratland Erikstad -
Bilfører kjørte inn i gjerde – mistanke om rus
Politiet måtte rykke ut til Stokmarknes sentrum etter melding om at en bil har kjørt inn i et gjerde.
Føreren er uskadd, men framstår som ruspåvirka. Bevissikring pågår, skriver politiet i Nordland i loggen.
-
Klart for «Slaget om Nord-Norge» i Tromsø
I dag er det klart for «Slaget om Nord-Norge» på Romssa Arena i Tromsø. Der skal Bodø/Glimt møte Tromsø IL i Eliteserien.
Ifølge Avisa Nordland satt disse spillerne på flyet til Tromsø i går, torsdag:
Nikita Haikin, Magnus Brøndbo, Fredrik Sjøvold, Fredrik André Bjørkan, Haitam Aleesami, Villads Nielsen, Jostein Gundersen, Brede Moe, Patrick Berg, Håkon Evjen, Sondre Brunstad Fet, Ulrik Saltnes, Sondre Auklend, Jeppe Kjær, Sondre Sørli, Ole Didrik Blomberg, Isak Dybvik Määttä, Jens Petter Hauge, Daniel Bassi og Kasper Høgh.
Med er ikke Odin Bjørtuft, som heller ikke spilte Europa League-kampene mot Tottenham.
Foruten stopperen blir Mikkel Bro Hansen, Julian Faye Lund, Andreas Helmersen og Syver Skeide igjen i Bodø, ifølge an.no.
Kampen mellom Glimt og TIL er utsolgt og spilles klokka 18.
Foto: Lise Åserud / NRK -
Operasjoner må avlyses på grunn av mangel på personell
Mellom 15 og 27 prosent av avlyste operasjoner ved de regionale helseforetakene skyldes mangel på personell, viser en oversikt fra helseforetakene.
Stortingsrepresentant Irene Ojala (Pasientfokus) ba i april helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre (Ap) om en oversikt over årsakene til strykninger av operasjoner.
Tallene viser at flere tusen avlyste operasjoner blant annet skyldes mangel på operasjonssykepleiere, skriver Sykepleien.
Helse Nord oppgir at 2516 operasjoner ble avlyst i 2024. Av disse skyldtes minst 18 prosent manglende personell. (NTB)
Foto: Gorm Kallestad / NTB -
Leselyst i ung alder
Nesten halvparten (46 prosent) av barn mellom 9 og 12 år les bøker på fritida dagleg, viser tal frå Norsk mediebarometer.
Men når dei blir tenåringar er det berre ein av fem som tar opp boka på ein vanleg dag.
Fagleiar Steffen Sørum ved forfattarutdanninga ved Norsk barnebokinstitutt seier det uansett er håp om at dei startar å lese igjen seinare om dei likar å lese i ung alder.
Foto: NRK -
Antall nordmenn med forbruksgjeld øker
3,43 millioner nordmenn hadde i mai forbruksgjeld. Det er en økning på 7,6 prosent sammenlignet med samme måned i fjor.
Tall fra Gjeldsregisteret viser at 3,18 millioner nordmenn hadde forbruksgjeld i mai 2024. Ett år senere hadde tallet økt til 3,43 millioner, skriver TV 2.
Det er en vekst på 7,6 prosent og over 240.000 flere personer. Det er også det høyeste nivået siden Gjeldsregisteret ble etablert i 2019.
Inkassobyrået Zero Zero kreditt opplyser til TV-kanalen at de ser en økning i inkassosaker på 20 prosent sammenlignet med samme periode i fjor.
– Vi ser en jevn økning i antall personer som får betalingsanmerkninger. I tillegg ser vi en vekst i den samlede inkassogjelden. Dette tyder på at stadig flere havner i økonomisk uføre, sier inkassorådgiver Geir Grindland.
(NTB)
-
Kjørte i 130 km/t - mistet lappen
Politiet avholdt trafikkontroll på riksvei 80, mellom Bodø og Fauske torsdag kveld.
Ti førere fikk forelegg for å ha kjørt for fort, og én fører fikk førerkortet beslagslagt etter etter å ha kjørt i 130 km/t.
Politiet testet også 60 førere for rus, men ingen utslag.
-
Sen snuoperasjon da Glimt slo Lyn
Bodø/Glimts kvinner tok sesongens tredje seier på ti kamper hjemme mot Lyn torsdag kveld.
Jenny Røsholm Olsen sendte Oslo-laget i ledelsen 1–0 etter 52 minutters spill.
Mot slutten av 2. omgang satte Glimt inn en sluttspurt.
Først utlignet innbytter Cecilie Falch til 1–1 etter fire minutter på banen 12 minutter før slutt.
Så scoret Kristina Brudvik seiersmålet ett minutt før full tid, og fastsatte resultatet til 2–1.
Det betyr at Glimt ligger på 7.-plass i Toppserien, med 10 poeng etter 10 spilte kamper.
Neste kamp er ikke før 24. mai, mot tabellnabo Hønefoss.
Foto: Kent Even Grundstad -
Kan ikke si hvor lenge det midlertidige Nato-senteret skal ligge i Bodø
Regjeringen foreslår å bruke over 400 millioner kroner på å etablere et midlertidig luftkommando-senter for Norden i Bodø, på oppdrag fra Nato.
Regjeringen har ikke bestemt seg for hvor dette senteret skal ligge permanent, og både Rygge i Østfold og Bodø er kandidater.
Statssekretær Marte Gerhardsen (Ap) forklarer hvorfor regjeringen venter med å offentliggjøre beslutningen.
– Det er en stor beslutning. Det er flere ulike ting vi skal skal ta hensyn til og ting vi skal se på. Derfor har vi valgt å bruke god tid. Saken er fortsatt til behandling, men beslutningen kommer før sommeren, sier hun.
Selv om Bodø nå tilføres 400 millioner kroner avviser Gerhardsen at Bodø står sterkere i kampen om å få senteret permanent.
Hvor lenge senteret skal være midlertidig plassert i Bodø er ikke avklart.
– Det kommer til å ligge ved flystasjonen i Bodø til det ferdige senteret er klart, og aktiviteten kan flyttes dit. Hvor lang tid det vil ta avhenger av hvor vi vil legge senteret permanent. Det er ulike ting som må gjøres avhengig av hvor den endelige plasseringen blir.
Foto: Hallgeir Braastad / NRK -
Avslutter oppryddingen etter at rakett styrtet – nå skal funnene analyseres
Det var i slutten av mars at Andøya Space og tyske Isar Aerospace skulle skyte opp bæreraketten «Spectrum».
Men etter 30 sekunder i lufta måtte oppskytingen avbrytes, og den nesten 30 meter høye og 50 tonn tunge raketten i havet og eksploderte.
Isar Aerospace har nå fullført opprydningsarbeidet etter sin første testflyvning fra Andøya Spaceport.
Ettersom raketten falt i sjøen nær land, har det vært mulig å hente opp de fleste delene både fra sjøen og land.
Selskapet vil avslutte arbeidet med ytterligere strandskanninger neste uke, skriver de i en pressemelding
De understreker sitt miljøansvar og vil fortsette å overvåke området.
De innsamlede delene analyseres nå for å trekke lærdom til fremtidige oppskytinger. Målet er å forbedre raketten og returnere til oppskytningsrampen så snart som mulig.
Foto: Trude Furuly / NRK -
Staten vil ta flydrivstoff-regning
Regjeringen har i sitt forslag til revidert nasjonalbudsjett for 2025 foreslått å innføre refusjonsordning for CO2-avgift for flydrivstoff kjøpt fra Forsvarets tankanlegg.
Som NRK omtalte i september 2024, må flyselskap som i dag lander ved Harstad/Narvik lufthavn Evenes betale langt mer for drivstoff enn ved andre flyplasser.
Dette som følge av at flyplassene fungerer som base for jagerfly, og benytter seg av flydrivstoff av høyere kvalitet, som også er dyrere. Videre har Forsvaret siden 2022 vært nødt til å betale ekstra CO2-avgift for drivstoffet, noe som har rammet flyselskapene.
Regjeringen vil nå innføre en refusjonsordning, hvor selskapene er berettiget til fritak eller lav sats i CO2-avgift.
Forslaget vil få halvårsvirkning i 2025, og er ventet å koste 6 millioner kroner.
Forslaget berører Evenes, Andøya, Bardufoss, Bodø, Lakselv og Ørland lufthavn.
-
SKS leverte tidenes beste resultat
Kraftkonsernet SKS leverer et årsresultat på 288 millioner kroner for 2024, som er 76 millioner høyere enn i 2023 og samtidig tidenes beste i selskapets historie.
Det skriver selskapet i en pressemelding.
Konsernet deler ut 150 millioner kroner i eierutbytte. Bodø kommune, Fauske kommune, og Nordland fylkeskommune er blant eierne av SKS.
– Vi er svært tilfredse med å levere et resultat som er tidenes beste for SKS. Resultatet skyldes i hovedsak gode sikringskontrakter, optimal produksjonsplanlegging, og sist, men ikke minst samhandling og solid innsats blant konsernets ansatte, sier Liina Veerme, konsernsjef i SKS.
Konsernregnskapet viser en omsetning på 804 millioner kroner og et driftsresultat på 406 millioner. Resultat før skatt er på 460 millioner og etter skattekostnad er årsresultatet på 288 millioner kroner. I 2023 var det vel 211 millioner.
Foto: Marthe Mølstre -
Fortsatt skiføre til 17. mai
For dem som ønsker å markere nasjonaldagen med en skitur, er det muligheter for det både i nord og sør. Sol og varme øker snøskredfaren, advares det.
– I Nord-Norge er det fortsatt masse snø og godt skiføre flere steder helt ned til havnivå. I Sør-Norge må en høyere til fjells for å finne sammenhengende skiføre, opplyser varslingstjenesten varsom.no
De minner om at snøen framover i stor grad påvirkes av variasjoner i temperatur, sol og skydekke.
Skredfaren er ofte størst når dagen er på det varmeste og der sola steker direkte inn i bratte heng.
– Størst er faren der den siste nysnøen påvirkes av sol og varme for første gang. Deler av Nordland fikk litt nysnø tirsdag og natt til onsdag.
(©NTB)
-
Flytter 40 stillinger til Bodø
I dag ble det kjent at regjeringen vil plassere Natos luftoperasjonssenter (CAOC) midlertidig i Bodø.
Samtidig har Luftforsvaret varslet at de flytter 40 stillinger fra Sørreisa til en midlertidig lokasjon på Forsvarets base Bodø for å sikre nødvendig tilgang på personell og kompetanse i luftoperasjonssenteret.
– Ved å samle våre ressurser etablerer vi grunnstammen for en kommende NATO CAOC, og vi vil derfor kunne begynne å løse enkelte oppdrag for alliansen alt fra høsten, sier oberstløytnant Eivind Byre i Luftforsvaret.
– Flyttingen av stillinger fra Sørreisa er uavhengig av hvor den permanente lokaliseringen for NATO blir til slutt – uansett om det blir videre til Reitan eller til Rygge, fortsetter han.
Ifølge Byre CAOCen vil etterhvert bestå av godt over 300 ansatte, hvor et flertall skal komme fra allierte land.
Foto: Lars-Bjørn Marthinsen
Slik kan Bodø/Glimt få en gullbillett til Mesterligaen 00:59
Neste