Polakk fengslet for drapsforsøk: Gjengkriminell knivstukket utenfor bilverksted

1 day ago 16



 Tore Kristiansen / VGKRASJET HER: Fredag kveld rykket politiet ut til et trafikkuhell ved Circle K på Robsrud i Lørenskog. Så kom meldingene om blodige menn og observasjon av en kniv. Foto: Tore Kristiansen / VG

Den polske mannen skal ha forklart at han ble banket opp med jernstenger. Så dro han opp kniven han hadde med seg.

Søndag 23. mars kl. 22:10

Kortversjonen

  • En polsk mann hevder han handlet i selvforsvar da han knivstakk fire menn utenfor et dekkfirma på Lørenskog.
  • Politiet mener hendelsen var et gjengoppgjør, og mannen er siktet for drapsforsøk.
  • Forsvareren sier mannen ble grovt mishandlet før knivstikkingen og planlegger å anke fengslingskjennelsen.

Polakken i 40-årene hevder det som skjedde videre fredag kveld var nødverge.

– Han utøver selvforsvar hvor han sto alene imot flere andre, sier forsvarer Simon Stende til VG.

Fire menn ble påført kutt- og stikkskader utenfor et dekkfirma på Rasta i Lørenskog.

Politiet ble varslet etter at bil krasjet inn i en annen bil ved en bensinstasjon – en kort kjøretur unna åstedet – og vitner skal ha sett blodige menn løpe fra stedet.

Gjengkriminell skadet

Natt til lørdag ble polakken, som har bodd i Norge i 15 år, pågrepet i hjemmet sitt i Nes kommune.

– Han er siktet for drapsforsøk med fire ofre. To av ofrene er utskrevet fra sykehus, mens to er fortsatt innlagt og blir behandlet, sier politiadvokat Andrea Finckenhagen i Øst politidistrikt til VG.

Ifølge VGs opplysninger er et av ofrene en mann i 30-årene som nylig satt varetektsfengslet i en svært alvorlig straffesak.

Mannen i 30-årene har i flere år vært en del av Young Guns, en av de eldste gjengene i Oslo-området, ifølge en dom fra Borgarting lagmannsrett.

Møtte i retten med hodeskader

De andre ofrene beskrives også som kjenninger, og politiet har tidligere omtalt fredagens hendelse som et oppgjør mellom kriminelle nettverk, ifølge Romerikes Blad.

Søndag ble polakken, som tidligere er domfelt for råkjøring, varetektsfengslet i fire uker.

Da polakken møtte i Søndre Østfold tingrett hadde han synlige hodeskader, og ble beskrevet som «forslått» av dommeren.

VG er kjent med at politiet etterforsker om mannen ble utsatt for grov vold med jernstenger eller lignende slagvåpen i forkant av knivstikkingen.

Forsvarer: – Vanskelig forstå

I avhør har polakken «forklart at han hadde en kniv på seg som han har brukt i konfrontasjon med fornærmede i saken», ifølge rettens kjennelse.

– Det var viktig at politiet fikk medhold i at siktede skulle varetektsfengsle i en så tidlig fase av etterforskningen, sier politiadvokat Finckenhagen.

Polakkens forsvarer har ikke samme syn på saken – og viser til at knivstikkingen skal ha skjedd i selvforsvar.

– Han har store skader og det er vanskelig forstå at det er han som skal fengsles i denne saken. Fengslingskjennelsen vil bli anket, sier Stende.

Tips oss

Har du tips til denne saken?

Send oss informasjon, bilder eller video

Tips oss

Read Entire Article