To menn døde da en bil med tre personer kjørte av veien og inn i et bolighus på Andenes i Andøy i Vesterålen natt til søndag.
En ung kvinne ble fraktet til Tromsø med luftambulanse. Skadeomfanget er så langt ukjent.
De tre er i tenårene og starten av 20-årene, ifølge politiet.
– Dette er en tragisk hendelse. Vi er en liten kommune hvor vi kjenner hverandre og det blir beintøffe dager framover for pårørende og venner av de som omkom i ulykken.
Det sier ordfører Kjell-Are Johansen i Andøy.
Nødetatene rykket til en alvorlig trafikkulykke i Andøy i natt. To personer omkom og en tredje er sendt til UNN i Tromsø.
Foto: Fredrik Sørensen/Bladet VesterålenHan forteller at kommunen satte krisestab allerede klokka 06 søndag morgen.
– Vi kommer til å etablere et samlingspunkt på Andøy videregående skole fra klokka 15. Da vil prest, skolens ledelse og kommunens kriseteam være til stede.
Fraktet til sykehus
Det var ca. 04.30 i natt at nødetatene fikk melding om at en bil hadde kjørt av veien på fylkesvei 82 på Andenes.
Brannvesen og ambulanse rykket ut til stedet, i tillegg til helikopter.
Kort tid etter meldte i politiet i politiloggen ulykka framsto som alvorlig.
Søndag formiddag bekreftet politiet at liv gikk tapt i trafikkulykka i natt.
Ei lengre strekning av fylkesvei 82 er stengt som følge av ulykka.
Foto: Jens Andre M. Birkeland– En personbil har kjørt ut av veien og inn i et hus. Totalt tre personer er involvert i ulykken. Nødetatene deriblant Luftambulansen fra Tromsø ble omgående sendt til ulykkesstedet, opplyste operasjonsleder May Wenche Hansen i Nordland politidistrikt i en pressemelding litt etter klokka 10 søndag formiddag.
– Dessverre er to personer bekreftet omkommet på stedet. De pårørende er varslet. Den tredje involverte er sendt til Tromsø med luftambulansen, legger hun til.
Politiet på stedet ved bolighuset der bilen traff.
Foto: Jens Andre Mehammer BirkelandTilstanden til den tredje personen som var involvert i ulykken er ikke kjent. Alle de involverte er norske statsborgere.
Veien stengt inntil videre
Politiet jobber på ulykkesstedet med taktiske og tekniske undersøkelser.
– Ulykkesgruppen til Statens vegvesen er varslet. De forventes å ankomme Andenes utpå dagen i dag, opplyser Hansen.
Kriseteamet i kommunen ble satt klokka 06 er og er samlet på Rådhuset.
Ifølge Bladet Vesterålen, som var på stedet i natt skjedde ulykka like ved innkjøringa til Klevatnet.
Ei lengre strekning av fylkesvei 82 er stengt som følge av ulykka. Omkjøringsmuligheter på stedet.
Dette er den andre dødsulykken i trafikken i Nordland på en uke. En mann og ei kvinne fra Vågan omkom i en trafikkulykke ved Gimsøybrua i Lofoten natt til 4. september.
Publisert 07.09.2025, kl. 09.53 Oppdatert 07.09.2025, kl. 11.45