Nordmannen spilte en hel Arsenal-kamp for første gang siden ligaåpningen.
Øyvind Herrebrøden, VG
Publisert: 01.10.2025 22:55 | Oppdatert: 01.10.2025 23:46
Martin Ødegaard har slitt med en skulderskade helt siden 23. august, som har kastet ham både av og på Arsenal-laget og tidvis inn og ut av troppen.
Men hjemme mot Olympiakos i Champions League-gruppespillet var han tilbake fra start igjen.
Ødegaard var både leken og skapende i sitt comeback i elleveren og ble kåret til banens beste av UefaUefaDet europeiske fotballforbundet etterpå.
Han satte opp både Viktor Gyökeres og Leandro Trossard til store sjanser underveis uten at de tok vare på dem, men Ødegaard fikk sin fortjente målgivende da innbytter Bukayo Saka smalt inn 2–0 på overtid.
– Det er det jeg ønsker å gjøre, spesielt med de angriperne og Viktor, som er så aggressiv og alltid en trussel. Det er jobben min å skape ting for dem. Jeg kunne hatt et par målgivende til, men vi fikk seieren, og jeg nyter det, oppsummerer Ødegaard overfor TNT Sports.
– Han var fenomenal. Han styrte kampen på en måte som er veldig viktig for oss, fordi han hele tiden spiller fremover, tar med seg ballen, spiller folk gjennom på mål og skaper store sjanser for lagkameratene sine. Han skulle ha scoret et mål også. Veldig godt å ha ham tilbake på dette nivået, sier Arsena-sjef Mikel Arteta.
– For meg var den beste spilleren Ødegaard, fastslår den tidligere skotske landslagsspissen Ally McCoist.
Grafikk: www.sofascore.com
Den norske landslagskapteinen var også tredje sist på ballen da laget hans tok ledelsen 1–0:
En presis bakromsball satte Gyökeres i avslutningsposisjon. Svensken skjøt innom Olympiakos-keeper Tzolakis og traff stolpen, men Gabriel Martinelli var på pletten.
Hurtigtoget fra Brasil var først på returen og pirket ballen over streken.
1–0-resultatet sto seg til pause, men grekerne hadde flere halvfarlige visitter foran Arsenal-målet.
Kampbildet var relativt likt i 2. omgang: Arsenal var best, hadde ballen mest, men Olympiakos yppet seg og kom stadig til innlegg og noen sjanser. Det var åpenbart at manager Mikel Arteta ikke tok noen sjanser og byttet seg opp i kvalitet i mannskapet underveis:
Foretrukne førstevalg som Saka, Declan Rice og Jurrien Timber ble satt på i løpet av 2. omgang. Spesielt Saka-byttet betalte seg:
På overtid kombinerte han med Ødegaard, som dirket opp det greske forsvaret med nok en perfekt pasning. Saka klinket inn 2–0 i korthjørnet via keeper og matchen var punktert.
Den samme kombinasjonen, bare med motsatte roller, kunne skaffet Arsenal-scoring enda litt tidligere. Da var det Saka som spilte frem Ødegaard med en førtifemgradersball som i praksis landet på venstrefoten til nordmannen.
Men keeper blokkerte Ødegaards bredsideforsøk fra 8–9 meters hold. Heller ikke på returen fikk kapteinen ballen over streken. Det kunne kronet en allerede råsterk match fra den norske landslagskapteinen.
Uten at det hadde betydning. Arsenals imponerende hjemmerekke i gruppespillet i Champions League vokser dessuten: Dette var 14. seier på rad på Emirates.
PS! Arsenal-midtstopper Gabriel gikk av i 2. omgang med skade, men ifølge Arteta var det ikke alvorlig.