-
Beholdte plassen i elitedivisjon nok en gang
Mo Hornmusikk forsvarte plassen i elitedivisjonen under NM janitsjar i Trondheim lørdag.
Korpset fra Mo i Rana endte på åttendeplass i mesterskapets øverste divisjon og sikret dermed fortsatt plass på toppnivået. Mo Hornmusikk har deltatt i elitedivisjonen siden 2017, og fikk i år 92 poeng fra de tre dommerne.
For Bodø Harmonimusikk gikk det tyngre. Korpset rykket ned og må neste gang spille i femtedivisjon.
Totalt deltok 111 korps i NM janitsjar.
Foto: Elise Angermo Fossland / NRK -
Nødetatene rykker ut til husbrann i Ballangen
Nødetatene rykket lørdag kveld ut etter melding om brann i et hus i Ballangen i Narvik kommune.
Det opplyser politiet.
Brannen ble meldt klokken 21.51.
-
Ny rakettmulighet på Andøya – været skaper usikkerhet
Mandag er første mulige oppskytingsdag for raketten Spectrum, opplyser det tyske selskapet Isar Aerospace.
På Andøya er både teknikere, ledelse og lokalmiljø klare. Men før nedtellingen kan starte, må én ting være på plass: været.
– Nå er vi spente alle sammen. Vi har trent, vi har fått på plass lisenser. Vi har varslet rundt omkring, og teknologien står oss bi. Så tenker vi at nå er vi klare til å få alt sammen til å gå opp, sa administrerende direktør Ketil Olsen i Andøya Space i Helgemorgen lørdag.
Han la til at været på Andøya alltid vil være en usikkerhetsfaktor.
– Så er det vær på Andøya, det er vi vant til, og det lever vi med. Men det åpner seg alltid noen vinduer innimellom, slik at vi kan få skutt den neste Spectrum.
Ifølge Olsen er det særlig vestavind som skaper problemer for oppskytingen. For at raketten skal kunne sendes opp på en trygg måte, må vindforholdene være slik at den ved en eventuell feil kan falle ned i et trygt område.
Olsen viste også til at en oppskyting krever omfattende varsling, både lokalt og internasjonalt.
– Vi skal varsle lokalmiljøene våre, noen av de som bor og opererer og jobber der, alt fra fiskeri til lokale hytteeiere. Men kanskje vel så viktig er jo våre naboer i for eksempel Russland, som også skal varsles på forhånd, slik at vi er sikre på at de er innforstått med den aktiviteten som skal skje, sa han.
Andøya Space har lang erfaring med rakettaktivitet. Dersom Spektrum lykkes med å få satellitter i bane fra Andøya, vil det likevel være en historisk milepæl.
– Det vil være en historisk milepæl. Det har aldri vært skutt opp satellitter fra europeisk jord noensinne, i hvert fall ikke fra hovedlandet eller fra fastlandet, sa Olsen i Helgemorgen.
Ifølge Andøya Space vil en vellykket oppskyting kunne gi både Norge og Europa en mer selvstendig og forutsigbar tilgang til verdensrommet.
Foto: D WISE / Isar Aerospace -
Flere lokale folkehelsetiltak får støtte
Flere lokale lag og organisasjoner på Helgeland får støtte fra Nordland fylkeskommunes tilskuddsordning for folkehelsetiltak. Det skriver Helgelendingen.
I Vefsn får blant annet Vefsn frivilligsentral 30.000 kroner til et ukentlig lavterskel aktivitetstilbud for eldre på Kippermoen. Vefsn skolekorps får 20.000 kroner til et inkluderende drilltiltak for barn og unge, mens Drevja IL får 8.000 kroner til å oppgradere styrkerommet sitt.
Også i Grane, Alstahaug og Leirfjord er det delt ut midler. Grane frivilligsentral får 7.000 kroner til datahjelp og kurs for eldre, Alstahaug frivilligsentral får 20.000 kroner til tiltaket «Kaffe & Curling», og Leirfjord frivilligsentral får 20.000 kroner til treningsgrupper for seniorer.
Nordland fylkeskommune mottok i år 148 søknader til ordningen. Det ble søkt om over 12,8 millioner kroner, mens den samlede rammen var på litt over 1,17 millioner.
Foto: Vetle Mathiesen Knutsen / NRK -
Person til sykehus etter arbeidsulykke i Tjeldsund
En person ble lørdag skadd i en arbeidsulykke ved tunnelen i Kongsvika i Tjeldsund, skriver Lofotposten.
Vedkommende skal ha blitt truffet i hodet av en kran og er sendt til sykehus. Skadeomfanget er ikke kjent.
Politiet skal etterforske saken, og Arbeidstilsynet blir varslet.
-
Redningshelikopter rykket ut etter melding om barn i vannet
Nødetatene rykket lørdag ut til Limstrand på Vestvågøy etter melding om at et barn hadde havnet i vannet.
Det skriver Lofotposten.
Ifølge politiet ble det satt i gang en redningsaksjon, og både SAR Queen-redningshelikopter og ambulansehelikopter ble sendt til stedet.
Operasjonsleder Kai Eriksen i Nordland politidistrikt sier meldingen var så alvorlig at det ble slått full alarm. Politiet opplyser at barnet senere ble ivaretatt av helsetjenesten.
Ifølge Eriksen var andre personer til stede da hendelsen skjedde, og både lege og ambulanse kom raskt fram. SAR Queen fraktet deretter barnet videre til Tromsø.
-
Ferger innstilt på grunn av dårlig vær
Fergene mellom Bognes og Skarberget og Bognes – Lødingen er innstilt på grunn av uvær.
Også Bodø – Moskenes er innstilt på grunn av vær og høy sjø.
-
Ny maktdemonstrasjon av Syrstad – knuste konkurrentene tross fall
Thorleif Syrstad så ut til å gå mot en enkel og udramatisk seier i det 46 kilometer lange løpet Marcialonga Bodø.
– Det skal ikke være noe problem for Syrstad bare han unngår uhell, sa NRKs kommentator Hans Andreas Solbakken 3,7 kilometer før mål.
Men bare sekunder senere gikk langløperen i bakken.
– Når det ikke skal skje, så skjer det, sa Solbakken.
– Der går det rett og slett troll i ord. Det er løst i svingene, og vi ser at han kjører skiene litt i hverandre. Men han er ganske rask på beina igjen, la NRKs ekspert Simen Østensen til.
Heldigvis for Syrstads del gikk ikke fallet ut over hverken ski eller staver.
Ledelsen på rundt ett minutt holdt seg, og han tok seieren til tross for uhellet.
Den norske langrennsløperen vant også Birkebeinerrennet tidligere i mars. Det var 31-åringens første Ski Classics-seier siden 2024.
Ole Jørgen Bruvoll tok 2.-plassen rett foran Max Novak.
Værgudene skapte trøbbel for Ski Classics-rennet.
Arrangørene fikk ikke arrangert Marcialonga i Bodø etter at varmegrader og regn hadde sørget for at snøen smeltet bort.
Reservearenaen i Valnesfjord var også uaktuell å bruke grunnet snøutfordringer.
Derfor ble rennet flyttet til Sulitjelma. Det er samme sted som «Kobberløpet» arrangeres.
-
Sysselmesteren: Isbjørn skutt på Svalbard
En isbjørn er skutt og avlivet på østkysten av Spitsbergen.
Det melder Sysselmesteren, som har igangsatt etterforskning.
Meldingen skal ha kommet fra et privat turfølge klokken 9, lørdag.
– Det er sendt ut mannskaper til stedet og en videre etterforskning er igangsatt for å klargjøre hendelsesforløpet, skriver Sysselmesteren.
-
Kvandal vant verdenscuprenn
Eirin Maria Kvandal vant lørdagens verdenscuprenn i skiflyging i Vikersund. Anna Odine Strøm var kun én meter fra å sette ny verdensrekord.
Tross kjempehoppet endte nemlig Strøm bare på femteplass i rennet. Kvandal gikk til topps etter at slovenske Nika Prevc mislyktes i sitt siste opp.
Kvandal landet på 218 og 223 meter i sine to hopp. Hun var nummer to etter første omgang.
Prevc ledet foran finaleomgangen etter 224 meter i første omgang, men måtte nøye seg med tredjeplass etter bare 204,5 meter i finalen. Svenske Frida Westman tok annenplassen.
Anna Odine Strøms monsterhopp kom i annen omgang. Der hadde Alta-jenta et uvanlig tidlig startnummer etter et mindre vellykket hopp på 197,5 meter i første omgang.
Lørdagens vinner Nika Prevc har verdensrekorden for kvinner på 236 meter, satt i Vikersund for ett år siden. Den var altså Strøm bare en halvmeter unna å matche med 235,5 meter.
– Dette må være noe av det morsomste jeg har gjort. Jeg var fornøyd da de gikk opp på farten rett før meg, samtidig som jeg har vært irritert fordi jeg ikke har fått til hoppingen i dag, sa Strøm til NRK.
– Følelsen er noe helt eget og noe annet enn det jeg vanligvis opplever i bakkene. Det er samtidig bare kjempegøy, la hun til.
Silje Opseth ble nummer seks lørdag etter 211 og 201 meter. Bak henne fulgte lagvenninnene Gyda Westvold Hansen og Ingvild Synnøve Midtskogen.
Heidi Dyhre Traaseruds 11.-plass satte punktum for en meget sterk norsk dag i mammutbakken i Modum.
NTB
Foto: AFP -
Vær skaper trøbbel for VM i skreifiske
Dårlig værmelding gjorde at arrangørene måtte endre opplegget under VM i skreifiske i Svolvær denne helgen.
Det er meldt sterk kuling fra sørvest både fredag og lørdag. Arrangørene åpnet derfor for fiske i hele Austnesfjorden, som er mer skjermet.
Fisketiden ble kortet ned lørdag fra 5 til 3 timer.
Lofotposten har pratet med en av deltakerne, skipper Jan Erik Jensen. Han forteller om dårlige værforhold på havet.
– Det er veldig dårlige forhold. Det er bra med vind, men veldig mye sjø. Jeg vil anslå bølgehøyden er på rundt 3 meter. For å kunne fiske må jeg ligge og manøvrere båten slik at den ligger med hekken mot vinden. Da går det på et vis, sier Jensen.
Avisen skriver videre at noen båter har allerede dratt inn til land.
Foto: Kai Jæger Kristoffersen -
Klart for Marcialonga Bodø - I Sulis
I dag arrangeres Marcialonga Bodø – som arrangeres i gruvebyen Sulitjelma – drøye 100 kilometer unna Bodø sentrum.
Snømangel gjorde at løpet er flyttet to ganger, men nå er det klart for start i Sulis.
Rennleder Marit Elveos sier til Helgemorgen at løypene er fine og det er klart for renn.
– Det er veldig fine forhold. Det kan bli litt løst på andre og tredjerunden, men det her skal bli bra, sier Elveos
Skjalg Dreyer, daglig leder i Marcialonga Bodø sier til Helgemorgen at det har vært krevende å flytte rennet.
– Det har vært krevende og utfordrende å flytte arrangementet. Men jeg er utrulig stolt over at så mange har stått på for å få dette til i Sulis, sier Dreyer.
– Er det liv laga å arrangere skiløp i Nord-Norge så sent i mars?
– Det har vært en spesiell vinter i år. Vi har hatt fantastiske skiforhold i Bodø helt siden tre uker siden så vi mener det er en spesiell vinter som har rammet oss.
Rennet kan du se på NRK1 fra kl 10.25.
Foto: Per-Magne Steen / NRK -
Glimt-kvinnene med uavgjort i sesongåpningen
Det endte målløst mellom Bodø/Glimt og Hønefoss.
Gjestene fra Hønefoss kom til flere gode muligheter i første omgang. Fanny Lång var nærmest scoring etter 22 minutter, men Michaela Moran reddet forsøket. Like før pause fikk også Bodø/Glimt en stor sjanse, da Gerd Johansen headet like over etter et hjørnespark.
Også etter hvilen ble det skapt store sjanser. Hønefoss var farlig framme ved Sara Bjerksæter tidlig i omgangen, før Bodø/Glimt tok mer over.
Kristina Brudvik fikk en kjempemulighet etter 51 minutter, men Siri Ervik reddet alene med Glimt-spilleren. Bare elleve minutter senere var Hønefoss-keeperen på plass igjen da Ida Holm Neset kom til avslutning fra god posisjon.
Til slutt endte det 0–0.
-
Politiet endrer ferdselsforbudet ved Andøya Spaceport
Politiet har i ettermiddag justert utstrekningen for ferdselsforbudet ved romhavnen etter nye sikkerhetsberegninger.
Endringen kommer etter en anmodning fra Andøya Spaceport, som har foretatt nye beregninger av sikkerhetssonene i området. Politiet har nå oppdatert ferdselsforbudet i tråd med disse tekniske dataene.
Alle som ferdes i området bes orientere seg etter det nye kartet for å unngå brudd på ferdselsforbudet.
Foto: Nordland politidistrikt -
Lastebil kjørte av veien i Sørfold
Nødetatene rykket fredag ettermiddag ut til en trafikkulykke på E6 ved Slåttvika i Sørfold.
Det opplyser politiet.
Ifølge politiet kjørte en lastebil med last ut av veien og havnet rundt 20 meter ned i en skrent. Sjåføren kom seg ut av kjøretøyet og var våken og snakket med vitner på stedet da nødetatene kom fram.
Politiet opplyser at sjåføren har skader i hodet og ble tatt med til legevakt for videre undersøkelse. Det er ikke mistanke om ruskjøring.
Trafikken går som normalt på stedet. Sjåføren ordner selv med berging av kjøretøyet, og politiet oppretter sak.
-
Hurtigbåt og ferger innstiller i dårlig vær
Avgang i båtruta Bodø-Gildeskål klokken 16.15 blir innstilt i sin helhet på grunn av værforholdene. Ny vurdering vil bli gjort klokken 19.00.
Korrenspondansen i dag klokken 18.10 mellom rutene Nesna - Levang og Nesna - Nesnaøyene innstilles.
På ruten 18-336 Nesna - Nesnaøyene, kan det komme innstilles på kort varsel. Dette pga vær.
Trafikkmelding for Ørnes–Vassdalsvik–Meløysund–Bolga Rute 18-435. Værforhold på rundtur fra Meløysund kl. 20:20 til Bolga.
-
Lastebil stoppet: Semitilhenger bulte ut over en halv meter
Statens vegvesen slo ned på trafikkfarlige forhold under fredagens kontroll på E6. Et utenlandsk vogntog ble avskiltet på stedet etter tips fra publikum.
Fredag gjennomførte Statens vegvesen en omfattende kontroll av tunge kjøretøy og varebiler ved Fauske trafikkstasjon. Fokus for dagen var trafikksikkerhet, vinterutrustning og teknisk stand.
Det mest alvorlige funnet ble gjort etter at publikum meldte fra om et utenlandsk vogntog med synlige skader. Da kontrollørene stanset kjøretøyet, viste det seg at lasten inne i semitilhengeren hadde forskjøvet seg så kraftig at veggen bulte 54 centimeter ut til siden.
Vogntoget målte dermed hele 309 centimeter i bredden, mot tillatte 255 centimeter. Dette utgjorde en betydelig fare for møtende trafikk.
Det stoppet imidlertid ikke der for den utenlandske sjåføren:
Bremsefeil: En bremsetest avslørte en sprukket bremseskive på tilhengeren.
Mangel på kjetting: Føreren manglet to påbudte kjettinger, noe som resulterte i et gebyr på 3 000 kroner.
Vogntoget ble ilagt bruksforbud og avskiltet på stedet inntil alle forhold er utbedret.
Under kontrollen ble det kjørt utvidet bremsetest på ytterligere fire kjøretøy. To av disse fikk skriftlige mangler på grunn av dårlige bremser. En annen fører ble ilagt gebyr for å ha kjørt med et utløpt midlertidig vognkort.
Foto: Statens vegvesen -
Rakettoppskytingen: Politiet varsler ferdselsforbud på Andøya
Politiet i Nordland vil iverksette et ferdselsforbud på Andøya dersom det blir rakettoppskyting fra Andøya Spaceport i neste uke.
Oppskytingsvinduet er fra mandag til neste søndag.
– Dersom rakettoppskytingen går som planlagt vil det bli utsted ferdselsforbud som gjelder fra kl. 11.00 den aktuelle dagen, fram til midnatt, skriver politiet i Nordland i en pressemelding.
Politiet vil varsle om ferdselsforbudet på politiloggen, en time før det blir aktivt.
– Ferdselsforbudet opprettes for å ivareta sikkerheten til operasjon under ledelse av Andøya Spaceport, samt for å ivareta enkeltpersoner og allmennhetens sikkerhet, skriver politiet.
Forbudet gjelder ikke ferdsel i forbindelse med militær-, ambulanse-, politi-, søk- og redningsoppdrag, eller annen ferdsel som er en koordinert del av pågående aksjon.
Foto: Brynjar Mangor Myrtveit Osgjerd / NRK -
Mette-Marits beskytterskap: – Skal ha interne samtaler
NRK offentliggjorde i dag et intervju hvor kronprinsesse Mette-Marit forteller om sin kontakt med Jeffrey Epstein.
Festivalen, som kronprinsessen er beskytter for, uttalte i februar at de ønsket å la henne komme med en redegjørelse før de tar en avgjørelse om det videre samarbeidet.
Festivalsjef for Hamsundagene, Anita Overelv opplyser at hun har sett intervjuet.
– Vi har sett NRK-intervjuet og skal nå ha interne samtaler. Vi vil komme med en uttalelse når vi er klare for det. Inntil da har vi ingen øvrige kommentarer.
-
Ny rolle for tidligere Bodø-ordfører
Ida Pinnerød har fått plass i regjeringens omstillingskommisjon, melder regjeringen på sine nettsider.
Kommisjonen, som skal ledes av Erlend Trygve Grimstad, har som opppdrag å utarbeide en strategi som skal bidra til å sikre Norges evne til bærekraftig omstilling, verdiskaping og konkurransekraft.
– Regjeringen setter ned denne kommisjonen som en oppfølging av enigheten med våre samarbeidspartier i Stortinget for å få innspill til hvordan Norge også fremover skal opprettholde høy verdiskaping i møte med store omstillinger, sier finansminister Jens Stoltenberg.
Pinnerød er i dag stabssjef for rektoren ved Nord universitet. Hun satt som ordfører for Arbeiderpartiet i Bodø i åtte år.
Foto: Kåre Riibe Ramskjell
Spilles av
Det fine året 2025
Neste























English (US)