Ny pasient døde etter å ha ventet fem timer på akutt hjerteoperasjon

6 hours ago 1



NRK har fått innsyn i et varsel om en «alvorlig hendelse», der en pasient fra Nordland døde etter hjerteinfarkt i februar i år.

Pasienten ble lagt inn på Nordlandssykehuset i Bodø med mistanke om hjerteinfarkt.

Ifølge varselet var PCI-senteret i Bodø stengt for dagen. I Nord-Norge er det bare sykehuset i Tromsø som har døgnåpen vakt for å operere tette blodårer rundt hjertet (PCI).

Fordi pasienten heller ikke kunne få medisin som løser opp blodpropper, ble det bestemt å sende personen til Tromsø med fly.

Flytiden fra Bodø til Tromsø er på om lag én time, pluss transporttid til og fra flyplass.

Det tok fem timer fra infarktet ble oppdaget til pasienten fikk åpnet opp blodårene, ifølge papirene NRK har fått innsyn i.

Helikopterlandingsplassen ved Universitetssykehuset i Tromsø

Helikopterlandingsplassen på Universitetssykehuset i Tromsø.

Foto: NRK

Døde etter fem dager

I Tromsø får pasienten etter hvert PCI-behandling som ikke kunne gis i Bodø. Men et døgn senere får pasienten komplikasjoner, og dør fem dager senere.

NRK kjenner ikke identiteten til den omkomne.

PCI-varsel, delvis sladdet

Grafikk: Skjermdump av varsel til Helsetilsynet / NRK

I varselet fra Nordlandssykehuset påpekes det at dødsfallet kan henge sammen med ventetiden.

Legen skriver i varselet at det tok for lang tid før pasienten fikk åpnet opp de tette årene, og at dette trolig førte til at hjerteveggen sprakk.

NRK har vært i kontakt med legen, men han ønsker ikke å la seg intervjue om hendelsen.

NRK har tidligere omtalt et annet dødsfall der ei hjertesyk kvinne fra Helgeland døde etter å ha blitt flydd fra Bodø til Tromsø for behandling.

Ser alvorlig på saken

Helsetilsynet bekrefter til NRK at de har åpnet en ny gransking av UNN i Tromsø.

– Vi ser veldig alvorlig dette, slik vi gjør med alle saker som får et slikt type utfall, sier fylkeslege Morten Juul Sandnes.

  • Fylkeslege Morten Juul Sundnes i Nordland.

    Morten Juul Sundnes, fylkeslege i Nordland

Fylkeslegen har allerede en tilsynssak gående mot Helse Nord. Det har skjedd etter flere tilfeller der pasienter i Nordland har fått forsinket hjertebehandling fordi PCI-laben i Bodø kun er åpen på dagtid i ukedager.

NRK har skrevet en rekke saker om utfordringer dette gir for pasienter i Nordland.

Blant annet om Magne Nikolaisen (79) som måtte vente fem timer på operasjon selv om han kun bor noen hundre meter unna sykehuset i Bodø.

Statsforvalteren har tidligere konkludert med at disse hendelsene er brudd på loven.

– Det handler om at pasientene i disse sakene ikke har fått forsvarlig helsehjelp, sa fylkeslege Juul Sundnes.

Over ett år etter disse hendelsene, pågår det fortsatt et tilsyn mellom Fylkeslegen og Helse Nord om hvordan hjertebehandlingen skal gis i Nord-Norge uten at loven brytes.

– Den er under behandling hos oss, og vi håper å få den avslutta så fort vi kan, sier fylkeslegen i et intervju med NRK denne uka.

– Er det ikke på tide at disse sakene avsluttes?

– Jeg skjønner at du spør. Det er dessverre sånn at disse sakene tar den tiden det tar, og der vi må gjøre dette i tråd med de føringene vi har fått.

Vil ikke kommentere

NRK har vært i kontakt med både Helse Nord og UNN i Tromsø for kommentarer.

Helse Nord ønsker ikke å kommentere et pågående tilsyn.

Universitetssykehuset skriver også at de ikke kommenterer saker som er til behandling, men vil gi et grundig svar innen fristen 1. mai.

– Dette er en hendelse som vi tar på største alvor. Vi er godt kjent med varselet, og sammen med Nordlandssykehuset kartlegger og analyser vi hendelsen. Det er for tidlig å si hva konklusjonen av dette vil bli, skriver assisterende klinikkleder Fredrik Sund ved Medisinsk klinikk til NRK.

Forslag nedstemt på Stortinget

Spørsmålet om hjertebehandling og antall sykehus med PCI-tilbud har også nådd Stortinget.

Fremskrittspartiet foreslo i vinter å etablere et døgnåpent PCI-tilbud i Bodø og opprette et nytt tilbud ved sykehuset i Ålesund.

I Norge er det kun sju byer med døgnåpen PCI-klinikk, mens det i Sverige er over 20.

Forslaget fikk ikke flertall etter et stemmedrama i Stortinget, der de færreste var enige om hva de egentlig vedtok til slutt.

Helseminister Jan-Christian Vestre (Ap) har heller satt i gang ei utredning som skal se på all hjertebehandling i Norge.

Helseministeren har uttalt at de nye reglene må bygge på faglige råd fra Helsedirektoratet.

Publisert 25.03.2026, kl. 19.04

Read Entire Article