Norads rapport skuffer, men overrasker ikke

1 month ago 20



Publisert: 25.03.2025 08:33

Hvordan kan et land som Norge med høyt utdanningsnivå og et mangfoldig samfunn mislykkes med investeringer i Afrika? Norads (Direktoratet for utviklingssamarbeid) rapport skuffer, men overrasker ikke.

Afrika er en økonomisk vekstregion med muligheter innen teknologi, helse, energi, eiendom og kreativ industri. Kenya er en teknologihub, og Somalia åpner for investeringer etter gjeldsslette. Men hvor er Norge? Passivt på sidelinjen.

Hvis Norge vil være en global aktør, må vi tenke større. Bistand alene er ikke nok. Som Norads direktør Bård Vegar Solhjell påpeker: Norge må mobilisere kapital, redusere risiko og satse på jobbskaping.

Henrik Asheim (H) har tidligere sagt det rett ut: Ingen kom hit for å bli en del av fattigdomsstatistikken. Samtidig peker Norad på kunnskapsmangel og risiko som Norges største hindringer for investeringer i utviklingsland. Men hvorfor lete langt unna når løsningen finnes her?

Innvandrere har kunnskap om og markedsforståelse av disse regionene. Hvorfor inkluderes de ikke i beslutningsprosessene?

Studenter må ikke bare høre at de er etterspurt – de må erfare det, sier professor Tora Skodvin ved Universitetet i Oslo. Hvorfor ikke la dem få prøve seg i virkeligheten?

Hvorfor ikke la studentene gå rett fra seminarrommet til internasjonale markeder? Hvorfor ikke la dem lede prosjekter og utvikle bærekraftige løsninger som både gir dem mestring og skaper verdi?

Norge har ressursene og kunnskapen. Vi trenger studenter og innvandrere som tar plass. Vi trenger et næringsliv som gir dem rom.

Hvordan kan vi tenke fremover?

  • Tenk større – bygg broer, ikke barrierer.
  • Tenk bredere – la akademia, næringsliv og innvandrermiljøer samarbeide.
  • Tenk fremover – Innovasjon Norge, akademia og regjeringen må legge til rette for handling.

Amira Bashir Yusuf

Student, utviklingsstudier og bærekraft, Universitetet i Oslo

Read Entire Article