-
Narvik Hockey fikk juling
Narvik Hockey fikk det tungt da de tok imot serieleder Frisk Asker torsdag kveld.
Etter første periode sto det 1-1, etter at Viktor Granholm hadde scoret for Frisk og Esbjørn Fogstad Vold hadde sendt pucken i nettet for Narvik.
Derfra og ut handlet det meste om gjestene fra Asker. Ved full tid sto det til slutt 1-6.
Narvik ligger fortsatt som nummer 6 på tabellen i Eliteserien, mens Frisk Asker troner i ensom majestet på tabelltopp.
Foto: NTB -
Voldshendelse på Hemnesberget
Politi og ambulanse rykket ut til Hemnesberget etter melding om en voldshendelse klokken 1750.
Det skal være to personer som har utøvd slag mot hverandre. Begge har ifølge politiet fått små skader.
Den ene dro til legevakten for å få behandling for en kuttskade i hodet, den andre valgte ikke å dra til legevakt for behandling av en kuttskade i leppen.
Det opprettes sak på begge to for kroppskrenkelse. Begge vil bli avhørt med tolk i ettertid.
-
Kjører over stengt bru med rødt lys
Politiet melder at det er flere som kjører over Gimsøystraumbrua i Vågan kommune selv om den er stengt.
– Bruen er stengt ved rødt lys på grunn av kraftig vind.
Patruljen har vært på stedet og skrevet 2 forenklede forelegg for kjøring mot rødt lys.
– Det er forbundet med fare å kjøre over brua ved sterke vindkast og politiet ber om at folk respekterer dette.
Det er nå vindkast på 27–28 meter i sekundet og de som står i køen har varslet om at det er flere biler som har kjørt over på tross av at brua er stengt.
Foto: Trude Furuly / NRK -
Jul i Brønnøy er avlyst
På grunn av dårlig vær avlyses årets julemesse i Brønnøysund.
– Det er med tungt hjerte vi må avlyse årets julemesse i Brønnøysund, skriver en av arrangørene, Ivar Laukholm, på Facebook.
Det er været som er varslet for helga som setter en stopper for arrangementet. Yr melder stiv kuling fra sørvest med vindkast på 25 meter i sekundet klokken 13.00 lørdag.
Det skriver Brønnøysunds avis.
-
Bekymret nettselskap – oppfordrer til å melde om lavthengende og snøtunge strømlinjer
Det har vært flere runder med krevende vintervær på Helgeland.
Derfor oppfordrer nettselskapet Linea publikum til å melde inn observasjoner av snøtunge og lavthengende strømlinjer.
Ranano skrev om saken først.
Nettselskapet er bekymret for de kommende værutsiktene. Det er varslet mer mildere vær og nedbør i ukene som kommer.
– Vi ser at det lett kan forveksles mellom våre strømlinjer og Telenors telefonlinjer, som ikke vedlikeholdes på samme måte, sier Frode Dorp, leder for kommunikasjon i Linea.
For å kunne håndtere feilrettingen effektivt, er nettselskapet avhengig av å vite nøyaktig hvilke linjer som er berørt.
– Derfor er det viktig for oss å få inn bilder slik at vi raskt kan vurdere hva som faktisk er vårt nett, sier Dorp.
Foto: Lars Petter Kalkenberg / NRK -
Politiet henlegger storbrann: – ingen tegn til straffbar handling
I mai 2025 startet et leilighetsbygg i Brønnøysund å brenne.
Brannen spredde seg raskt, og også et bygg med leiligheter brant ned i løpet av kvelden. Store ressurser fra brannvesenet klarte ikke å stagge flammene.
Brannruinen ble senere revet, og det pågår nå en avklaring av forsikringssaken mellom kommunen og forsikringsselskapet, skriver Brønnøysunds avis.
Politiet har beskrevet etterforskningen som krevende.
Nå henlegger politiet saken.
– Det har ikke vært noen mistenkte i saken. Politiets kriminalteknikere har vært på branntomten. Det har ikke vært mulig å konkludere med verken brannårsak eller arnested. Videre har politiet vært i kontakt med vitner på stedet. Basert på de undersøkelser som er gjort, har ikke politiet mistanke om at brannen skyldes en straffbar handling, skriver politifullmektig Anna Westermann i Nordland politidistrikt til BA.
Foto: Ole-Christian Olsen / NRK -
Innstiller flere bussruter i Lofoten
På grunn av dårlig vær og økende vind utover dagen er flere bussruter i Lofoten innstilt frem til klokken 20.
Det blir tatt fortløpende vurderer gjennom dagen, skriver Reis Nordland på sine nettsider.
Følg med på reisnordland.no/trafikkmeldinger for oppdatert informasjon utover onsdags morgen.
Foto: Reis Nordland -
Bru stengt i Lofoten
Gimsøystraumen bru i Vågan er stengt som følge av sterk vind, melder Statens vegvesen.
Foto: Statens vegvesen -
Nordlandsekspressen innstilt
Nordland fylkeskommune melder at Nordlandsekspressen (NEX 1) fra Bodø til Sandnessjøen kl. 16:15 er innstilt.
NEX 2 innstiller ruten Bodø–Svolvær med avgang kl. 18:00 av samme årsak.
-
Kansellerer hurtigbåt
Hurtigbåtruten Bodø-Væran er innstilt på grunn av dårlig vær melder Nordland fylkeskommunne.
Det er avgangen fra Bodø kl.1300 som er kansellert i sin helhet.
Foto: Sondre Skjelvik / NRK -
Et felt er åpnet etter ulykke på E10
Politiet rykker ut til trafikkulykke på E10 ved Herjangen i Narvik. Det fremstår ikke som at noen er fysisk skadet.
Et felt er nå åpnet. Sjåføren av lastebilen er fraktet til sykehus for undersøkelser.
Lastebilen kjørte delvis av veien og sperret begge kjørefeltene, ifølge June Strand Jensen i Nordland politidistrikt.
Foto: Frida Brembo / NRK -
Går inn med 1,4 millioner til vandrerute
Nordland fylkeskommune går inn med 1,4 millioner kroner i Hålogalandsruta, som går mellom Narvik og Harstad. Vandreruta er 220 kilometer lang.
Ruta bygger videre på den etablerte Nordlandsruta, og gjør Nordland til fylket med best tilgjengelighet for merkede langturruter i Norge. Prosjektet krever lite ny tilrettelegging, men skal få bedre merking, oppdaterte grunneieravtaler og mer informasjon.
– En by-til-by-rute som dette er sjelden i Norge. Du kan bare snøre på deg skoene og gå - uten å ordne transport inn i fjellet, sier fylkesråd for samfunn, kultur og miljø, Arne Ivar Mikalsen (V) i en pressmelding.
Erfaringer viser at vandrere gir lokale ringvirkninger gjennom bruk av overnatting, mat, transport og utstyr.
– Dette er reiseliv som ikke bare gir store naturopplevelser – det skaper arbeidsplasser og styrker lokalsamfunnene, sier Mikalsen.
Foto: Arne Iver Mikalsen -
Widerøe med etterslep etter flykaos
Flere flyavganger ble innstilt tirsdag og onsdag etter at speilglatt rullebane gjorde det umulig å lande eller ta av fra Bodø lufthavn.
– Det er nok passasjerer som ikke har kommet seg helt frem enda, sier kommunikasjonssjef i Widerøe Catharina Solli.
Hun forklarer at selskapet har hatt utfordringer med mannskap som har gått ut på arbeidstid og fly som ikke har vært der de skal. Et fly kunne heller ikke lande på Andenes onsdag, noe som førte til innstilte morgenavganger der.
Selv med noe etterslep, ser det imidlertid ut til at Widerøe beynner å hente seg inn igjen. Solli berømmer passasjerene for tålmodigheten.
– Det er klart at noen av passasjerene har booket om både én og to, og kanskje tre ganger. Jeg har forståelse for våre passasjerer som er lei og slitne og bare vil komme seg frem og hjem.
Solli trekker også frem innsatsen til Widerøes ansatte.
– Jeg har kolleger som både har jobbet netter hvor de egentlig skulle gått hjem fra jobben, de har hatt tidlige morgener og tatt på seg ekstraarbeid nettopp for å bistå.
Foto: Kåre Riibe Ramskjell / NRK -
Havila Kystruten med rekordkvartal
Havila Kystruten fortsetter sin sterke utvikling og melder om postive miljøresultater i tredje kvartal 2025.
Selskapet oppnådde samtidig et driftsresultat på 283 millioner kroner, en solid forbedring fra samme kvartal i fjor.
Kystruteselskapet fremhever at CO2-utslippene ble redusert med hele 38 prosent sammenlignet med referansetall fra den dieseldrevne ruten i 2017. Dette er langt over kravet fra norske myndigheter, som er på minimum 25 prosent reduksjon.
Direktør Bent Martini forklarer at bruken av flytende naturgass og store batterier er hovedårsaken til det reduserte fotavtrykket. Selskapet rapporterer også om et lavt matsvinn på kun 60 gram per gjestedøgn, bedre enn deres eget mål.
Martini uttaler at den sterke etterspørselen har gitt selskapet et fotfeste i markedet, noe som vises i belegget på 80 prosent og det positive driftsresultatet.
-
Tar opp salg av kraftaksjer med ministeren
Tidligere denne uka skrev NRK om at flere kommuner vurderer eller allerede har solgt seg ut av lokale kraft- og energiselskaper for å få mer penger å rutte med.
Synne Bjørbæk (R), som er inne på Stortinget denne uka som vara for Geir Jørgensen, tar opp saken i et skriftlig spørsmål til energiminister Terje Aasland (Ap).
Hun spør hva ministeren vil gjøre for å sikre at kommuner ikke presses til å selge unna kraftaksjer på grunn av trang kommuneøkonomi, og hvordan regjeringen vil bidra til å bevare lokalt eierskap og demokratisk kontroll over landets kraftressurser.
– Et økende press på å selge infrastruktur som gir stabile og forutsigbare inntekter, kan svekke både lokal kontroll over viktige naturressurser og kommunenes fremtidige økonomiske bærekraft, skriver Bjørbæk i spørsmålet.
Foto: Bjorn ER Lunde / Bjorn Erik Rygg Lunde/NRK -
Normal drift på Bodø lufthavn
Etter et kaotisk døgn med speilglatt rullebane ved Bodø lufthavn går trafikken som normalt.
– Det er naturligvis fremdeles noe ringvirkninger, men driften går som normalt, uttaler kommunikasjonsrådgiver i Avinor Carita Storm Røsaasen.
Tirsdag kveld måtte rullebanen stenges på grunn av krevende værforhold, og flere hundre passasjerer tilbrakte natten i terminalbygget.
-
Vil opprette romsenter i Tromsø
Norge og den europeiske romfartsorganisasjonen ESA har inngått en intensjonsavtale om å opprette et arktisk romsenter i Tromsø.
Næringsminister Cecilie Myrseth sier til NRK at senteret vil ha stor betydning for bruken av romteknologi til kommunikasjon, overvåking og navigasjon.
– Vi ønsker at Norge har hånden på rattet i utviklingen av europeisk romsatsing i Arktis. Vi har allerede mye kompetanse og infrastruktur i landsdelen gjennom blant annet Andøya Spaceport og det sterke jordobservasjonsmiljøet i Tromsø, sier Myrseth.
– Et slikt senter vil bygge videre på dette og bety mye for videre utvikling av norsk romindustri, sier hun.
Det er ikke bestemt når senteret skal etableres.
Foto: Næringsdepartementet -
Stenger ungdomsskole i Vesterålen
Rektor ved Bø ungdomsskole Kari Hanne Paulsen har torsdag morgen sendt ut melding om at skolen er stengt i dag.
Årsaken er at Reis Nordland har innstilt bussene på grunn av kjøreforholdene.
– Ungdsomsskolen ligger slik til at alle må ta buss. Det er kanskje snakk om to elever som kan gå til skolen, sier Paulsen til NRK.
– Det er speilis og vanskelige kjøreforhold. Vi forholder oss til beskjeder fra Boreal og Reis Nordland. De gjør vurderingene. Vi vet at dette kan skje når det er sterk vind og særlig kombinert med glatte veier.
Det er 69 elever som går på ungdomsskolen i Bø. De får en fridag i dag, men må belage seg på vanlig skoledag i morgen.
Foto: Kari Hanne Paulsen -
Nedgang i sykefraværet
Nordland hadde et sykefravær på 5,3 prosent i tredje kvartal i 20225. Sykefraværet gikk dermed ned med 5,6 prosent sammenlignet med samme periode i fjor.
De store diagnosegruppene muskel- og skjelettlidelser og psykiske lidelser står for 60 prosent av denne nedgangen.
– Det er gledelig at vi ser en stor nedgang i de store diagnosegruppene i fylket, sier Cathrine Stavnes, direktør ved Nav Nordland i en pressemelding.
Kvinner har et sykefravær på 6,7 prosent, mens menn ligger på 4,1 prosent.
På landsbasis sank sykefraværet fra 5,1 til 4,8 prosent. Finnmark har høyest sykefravær med 5,7 prosent, mens Oslo har lavest med 4,1 prosent.
Foto: Kai Jæger Kristoffersen / NRK -
Kvinne i 70-årene kjørte 135 km/t – skulle rekke legetimen
En kvinne i 70-årene er dømt for å ha kjørt for fort i Helgeland tingrett.
Rana Blad omtalte dommen først.
Hun ble tatt i 135 km/t og forklarte til politiet at hun hadde en time hos fastlegen den aktuelle dagen.
Kvinnen ga en uforbeholden tilståelse i retten og dømmes til 36 timer samfunnsstraff, med en gjennomføringstid på 90 dager. Dersom samfunnsstraffen ikke blir gjennomført som avtalt, omgjøres straffen til 18 dager i fengsel.
Hun mister også førerkortet i 10 måneder og må avlegge ny praktisk førerprøve.
Foto: Synnøve Sundby Fallmyr / Synnøve Sundby Fallmyr
Spilles av
Hilmar (9) har allerede skaffet seg jobb
Neste

































English (US)