– Det er en varslet krise, og nå er den inne for fullt. Billigere barnehage er ikke løsningen.
Det sier Wenche Langvik Pereira, nestleder i Utdanningsforbundet i Østfold.
Anledningen er at regjeringen fra og med 1. august setter ned maksprisen på barnehager med 800 kroner. Den nye maksprisen blir 1200 kroner i måneden.
Utdanningsforbundet mener derimot at ressursene brukes feil, og mener at midlene heller burde brukes på økt bemanning i barnehagene.
– Foreldre er bekymra for sine egne barn, de er bekymra for sikkerheten, for tryggheten og for det pedagogiske tilbudet som de får i barnehagen, sier Pereira.
Wenche Langvik Pereira, nestleder i Utdanningsforbundet i Østfold.
Foto: UtdanningsforbundetMangler 2702 årsverk
Ifølge Utdanningsforbundet er ikke bemanningssituasjonen i barnehagene i Norge god nok.
– Det er rett og slett ikke nok voksne til å ivareta barna gjennom hele barnehagens åpningstid. Det går utover kvaliteten og tryggheten til barna når det ikke er nok voksne på jobb, sier Pereira.
I 2018 ble det vedtatt en barnehagenorm som sier at det skal være minst én ansatt på tre barn under tre år, og minst én ansatt på seks barn over tre år.
Det er også innført krav om at barnehagene skal ha minst én pedagogisk leder for hvert syvende barn under tre år og én pedagogisk leder for hvert fjortende barn over tre år.
– Foreldre er bekymra for sine egne barn, sier Wenche Langvik Pereira, nestleder i Utdanningsforbundet i Østfold.
Foto: Gorm Kallestad / NTBMen ifølge Utdanningsforbundet mangler barnehagene 2702 årsverk for å oppfylle barnehagelærernormen.
– Foreldrene er kjent med at det er for lav bemanning i barnehagen gjennom dagen. Det er et veldig høyt sykefravær, og dårlig rekruttering til yrket. Det gjør noe med kvaliteten i norske barnehager, sier Pereira.
Ap: – Må ha to tanker i hodet samtidig
Elise Waagen, stortingsrepresentant for Arbeiderpartiet og medlem i utdanningskomiteen på Stortinget, viser til at Arbeiderparti-regjeringen har bevilget 1 milliard kroner til kommunene for økt bemanning.
200 millioner av disse er øremerkede midler.
– I år har vi økt bevilgningene for å sørge for bedre bemanning i barnehagene. Det forventer jeg at kommunene bruker på bedre bemanning, sier Waagen.
– Det viktigste for kvaliteten i barnehagene er dem som møter ungene våre hver eneste dag, sier stortingsrepresentant Elise Waagen.
Foto: Eirik Pessl-Kleiven / NRKIfølge Udir eksisterer det 5.525 barnehager i Norge. 200 millioner kroner tilsvarer 38.277 kroner per barnehage.
– Bemanning er kjempeviktig, men her må ha to tanker i hodet samtidig. Det er ingen tvil om at bemanning er krevende mange steder, men dette er arbeid vi fortsatt jobber sammen om, sier Elise Waage.
– Vi trenger en billigere barnehage og større bemanning.
Det mener Utdanningsforbundet ikke er nok.
– Vi ser ofte en intensjon om å bruke midlene kommunene får til bemanning, men så blir de faktisk ikke brukt til det. 200 millioner er ikke nok, ikke i det hele tatt, sier Pereira.
– Foreldre kunne godt betalt mer
Leder av FUB – Foreldreutvalget for barnehager, Tor Eirik Rasmussen, mener dette vitner om feilslått prioritering.
– Det er en utfordring at det brukes penger på dette framfor der skoen trykker. Det er bemanningen som er problemet. Vi prøver jo å varsle, si hva problemet er, men blir ikke hørt, sier Tor Eirik Rasmussen.
– Vi har for lite søkere til barnehageutdanningen, det er stort frafall av ansatte, og det er for høy sykemelding, sier Tor Eirik Rasmussen, leder av FUB – Foreldreutvalget for barnehager
Foto: FUB– Jeg tror at foreldre flest godt kunne fortsatt med den prisen som allerede var, om ikke litt mer, for å få flere ansatte med barna gjennom dagen, sier Rasmussen.
Han legger til at han har forståelse for at enkelte har trangere økonomi enn andre.
– Men så finnes det heldigvis ordninger som kan hjelpe på det. Det er selvfølgelig kjærkomment at vi småbarnsforeldre får mer penger, men det løser ikke floken.
I dag kan familier med lav inntekt søke om redusert foreldrebetaling og gratis kjernetid.
– Ressursbruken burde blitt brukt på en annen måte. Hele bransjen skriker at bemanning er utfordringen. Dette blir bare helt feil. Det blir bare verre og verre.
Publisert 01.08.2025, kl. 07.47 Oppdatert 01.08.2025, kl. 07.57