Hellas' regjering må fredag gjennom en mistillitsavstemning i kjølvannet av den katastrofale togulykken for to år siden.
Fredag 7. mars kl. 08:57I alt 57 mennesker omkom da to motgående tog havnet på samme spor og krasjet i stor hastighet på strekningen mellom Aten og Thessaloniki. En rekke ofrene var unge studenter.
Mistillitsforslaget er ventet å bli behandlet fredag ettermiddag. På forhånd har det sosialdemokratiske opposisjonspartiet Pasok anklaget regjeringen for «kriminell inkompetanse».
Meningsmålinger viser et stort flertall av grekere tror at regjeringen har forsøkt å holde unna bevis som kan kaste lys over årsaken til ulykken.
Det konservative regjeringspartiet Nea Demokratia har 156 av i alt 300 plasser i nasjonalforsamlingen, noe som er nok til at statsminister Kyriakos Mitsotakis etter alt å dømme kan fortsette.
I forrige uke deltok tusenvis av mennesker i demonstrasjoner over hele Hellas i forbindelse med toårsdagen 28. februar. Dagen ble også markert med protester i en rekke europeiske hovedsteder, blant annet Oslo.
Det er ventet nye demonstrasjoner foran nasjonalforsamlingen i Aten fredag.