Det kjemiske stoffet tinn er blitt oppdaget i uekte «Labubu-bamser», også kjent som «Lafufu». Tinnet er farlig og forbudt, melder Miljødirektoratet.
Labubu-bamsene har blitt et trendprodukt i mange land, og dermed har det også dukket opp mange piratkopier.
Tolletaten har kontrollert 630 bamser ved grensen og sendt dem til analyse i laboratorium. 510 av dem viste seg å være piratkopier.
– Det skal være trygt å handle i Norge. Vi vet at det er høyere risiko for farlige og forbudte stoffer i piratkopier, noe denne testen også viser. I ytterste konsekvens kan disse stoffene være farlige for deg og barna dine. Derfor oppfordrer jeg alle til å droppe piratkopier. Regjeringen skal fortsette å stille krav til produktene og kontrollere at regelverket overholdes, sier klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen i en pressemelding.