Meteorolog: – I kveld bør du se opp

6 hours ago 6



Portrettbilde av Pål Brekke, Fagsjef Romsenter

Fagsjef for romforskning ved Norsk romsenter, Pål Brekke.

Foto: Norsk Romsenter

– Det er ikke så ofte dette skjer, sier Pål Brekke, fagsjef for romforskning ved Norsk romsenter.

I kveld kan man se de fire planetene Venus, Mars, Jupiter og Saturn på rekke og rad på stjernehimmelen.

Med økt sannsynlighet for nordlys i store deler av landet, og en fullmåne høyt på himmelen, mener Pål Brekke at de som tar en kveldstur ut de neste dagene vil kunne få et spektakulært syn.

– Dette er en fin tid å komme seg ut på. Det at de står på en helt rett linje skjer med noen års mellomrom, så det er ikke så ofte, sier Brekke til NRK.

Bilde av planetene

Bilde viser himmelen rundt 18.30 på kveldstid: – Etter hvert vil Saturn og deretter Venus gå ned under horisonten. Se mot syd, sier Pål Brekke.

Foto: Privat / NRK

Brekke trekker frem Venus som et pent skue.

– Akkurat nå er også Venus veldig sterk. Det er det sterkeste objektet på himmelen, og nesten umulig å ikke se, sier Brekke.

Er du ute og ser på himmelen i kveld? Send oss gjerne bilde i kontaktskjemaet under:

Høysesong for nordlys

Ifølge meteorologene er det meldt skyfritt store deler av landet onsdag kveld, noe som gjør at man lettere kan få øye på spesielle himmelfenomener.

Vakthavende meteorolog Ingrid Oppheim Bækkelund sier at det er økt sannsynlighet for nordlys i Nord-Norge, Møre og Romsdal og Trøndelag.

– Og kanskje helt nord på Østlandet, om man er heldig. I kveld bør man se opp, legger hun til.

Hun oppfordrer alle som skal ut til å kle på seg litt ekstra i kveld.

– Når det blir klarvær, blir det også ekstra kaldt. Med skyer får man jo drivhuseffekten som varmer opp. Den får man ikke med klarvær, så nå er det kaldt og klart, sier hun.

Romforsker Pål Brekke forteller at det nå er høysesong for nordlys i landet, og at det er over 20 år siden vi hadde like mye nordlys som nå.

– Det er ikke vanlig med nordlys så langt sør i Norge, men det siste året har det kommet mye oftere. Dette er fordi solen er veldig aktiv, og er på sitt med aktive i sin 11 år lange syklus, forklarer Brekke.

– Gå vekk fra byen

Brekke er tydelig på hva man bør gjør om man ønsker best mulig utsikt av stjerner og planeter:

– Gå vekk fra byen og alle lysene og vær tålmodig. I Sør-Norge oppstår de i utbrudd som varer i kanskje 30 minutter. Når det skjer, er umulig å si. Så ikke gi opp for lett, sier han.

Han anbefaler å bruke apper for å bli varslet om når nordlyset skal skje.

Venus var synlig rett over månen i Sarpsborg fredag ettermiddag.

Venus var synlig over Sarpsborg i januar i år.

Foto: Hong Wu

– Det er en app som heter Aurora Alerts & Northern Lights. Den gir push-varsel en time før nordlyset kommer, sier han.

Brekke forteller at det blir enda større sannsynlighet for å se nordlys sør i Norge i morgen, torsdag 13. februar.

Publisert 12.02.2025, kl. 22.27

Read Entire Article