Norge bak fasaden:
Generalsekretær i Det Norske Travselskap går av etter Norge bak fasaden sine avsløringer om overgrep i travsporten.
Publisert 19.05.2026 12:36 Sist oppdatert 14 minutter siden
TV 2-serien Norge bak fasaden avslørte nylig hvordan travsporten er preget av en ukultur der unge stalljenter trakasseres seksuelt og utsettes for overgrep. Historiene til en rekke ofre har rystet travmiljøet.
Kritikken har haglet
Det Norske Travselskap, som organiserer norsk travsport, gikk raskt ut og beklaget overfor kvinnene som sto frem åpent og anonymt i programmet.
Kritikken har haglet fra flere hold spesielt mot generalsekretær Svein Morten Buer. Flere kjente profiler i travmiljøet mener at han ikke har håndtert varslinger godt nok.
Oppgjør med overgrep i travsporten
Mandag ble det holdt et ekstraordinært styremøte i Det Norske Travselskap (DNT). I dag skriver de på sin egen nettside at generalsekretær Svein Morten Buer slutter for at organisasjonen skal stå mest mulig rustet til den opprydningen som må skje for å få bukt med seksuell trakassering og overgrep innen travsporten.
Krevende for DNT
Styreleder i DNT, Bror Helgestad, vil overta oppgavene til til en erstatter er på plass.
– Det Norske Travselskap har ikke gjort godt nok arbeid for å ta tak i det som er en ukultur i sporten. Dette er et ansvar som hviler på mange flere enn Svein Morten Buer. Men vi er enige med ham i at det vil være krevende både for ham og organisasjonen at han skal stå i spissen for den oppryddingen vi ser er nødvendig, sier Helgestad.
Svein Morten Buer skal fortsette jobben i Det Norske Travselskap som en rådgiver.
Norge bak fasaden
TV 2 Play









English (US)