Lovv etter finaleshowet: – Det sykeste jeg har gjort i mitt liv

3 hours ago 1



Over hundre millioner europeere har nettopp sett Jonas Lovv fremføre Norges bidrag i Eurovision Song Contest.

Artisten fra Bergen gikk på scenen i Wien like etter klokken 23 i kveld.

Etter mange dager med forberedelser, sceneprøver og semifinale, fikk han vise seg frem for TV-seerne.

Lovv sang låten «Ya ya ya» nesten helt til slutt i finalen, som nummer 23 i rekken.

NRKs anmelder peker på at alle tonene ikke traff helt i finaleshowet.

– Vokalt har ikke alle prøver vært like gode, det er ikke til å legge skjul på, og han leverte en bedre juryprøve enn nå nettopp, skriver NRK-anmelder Jim Ødegård Pedersen i sin anmeldelse.

– Det har tydelig tatt på med all syngingen, legger han til.

– Uansett, når gjelder som mest, setter Jonas skapet på plass og viser seg frem som en skikkelig entertainer.

Lovv selv er svært glad.

– Dette er det sykeste jeg har gjort i mitt liv. Trodde stedet skulle falle sammen, publikum var så bra, sier artisten.

Se Jonas Lovv fremføre låten her!

Bergenseren får ros fra den svenske ESC-eksperten Tobbe Ek i Aftonbladet.

– Jeg synes at Jonas gjorde en kjempebra opptreden. Han hadde utrolig høy energi. Jeg vet at noen syntes at han sang surt. Jeg kunne ikke henge med, for det var litt for høy stemning her inne, sier Ek.

Kameratrøbbel for Tsjekkia

Under Tsjekkia sin opptreden skurret kameraet flere ganger.

Dårlig signal på kameraet førte til både hakking og skurring da Daniel Zizka fremførte bidraget «Crossroads».

Se forskjellen mellom semifinalen og finalen.

– Det oppsto et lite kameraproblem under den tsjekkiske opptredenen. Artistens fremføring og lyd ble ikke påvirket, så sangen vil ikke bli fremført på nytt. skriver EBU til NRK.

Tsjekkias delegasjon ber folk stemme på opptredenen og ikke kamerafeilen.

Lite buing mot Israel

Israels representant Noam Bettan var den tredje artisten ut i kveldens finale.

Under semifinalen ble artisten møtt med både buing og jubel, men det var mindre tilrop under kveldens finale.

– Vokalen er også god, han gir alt på scenen. Allikevel føler jeg den mangler det lille ekstra, skriver NRKs anmelder Jim Ødegård Pedersen.

Det er 70. gang Eurovision arrangeres. Denne gangen er vertsbyen Wien i Østerrike.

Totalt 25 låter skal i ilden i kveld. Til slutt vil en av dem stå igjen som vinner av sangkonkurransen.

Forbereder seg på aksjoner

I forkant av de siste Eurovision-konkurransene har det vært motstand mot Israels deltakelse.

Bakgrunnen er at 72.000 palestinere er drept i Israels krig på Gazastripen, som skjedde etter Hamas sitt terrorangrep mot Israel 7. oktober 2023.

10. oktober i fjor ble det inngått en våpenhvile på Gaza. Minst 850 palestinere er drept siden den trådte i kraft, ifølge helsemyndighetene. Fire israelske soldater er drept i angrep fra militante palestinere i samme periode, ifølge Israel.

Flere land har trukket seg fra konkurransen i protest. Verken Spania, Nederland, Slovenia, Island eller Irland blir å se i kveldens finale.

Politiet i Wien forbereder seg på blokader og forsøk på forstyrrelser under Eurovision-finalen, som følge av demonstrasjoner mot Israels deltagelse.

Lovv: – Det går fint med stemmen

Tidligere lørdag snakket Norges bidrag Jonas Lovv med pressen. Han skal ut som nummer 23 av 25 med låten «Ya Ya Ya».

– Det går fint med stemmen. Jeg tror det blir den tiende gangen vi står på scenen, så jeg prøver å ha samme holdning hver gang, sier han.

Jonas Lovv møter pressen etter ESC semifinalen.

Jonas Lovv sier han gleder seg til å reise hjem til Bergen.

Foto: Kjetil Solhøi / NRK

Han sier opplevelsen har vært fantastisk og at han gleder seg til kvelden, men;

– Det blir veldig deilig å dra til Bergen i morgen med alt det vi har opplevd i bagasjen, sa han.

Publisert 16.05.2026, kl. 21.49 Oppdatert 17.05.2026, kl. 00.00

Read Entire Article