Ingvild Ween
Kommunikasjonssjef, Lnett
Publisert: Publisert:
For mindre enn 20 minutter siden
Debatt
Dette er et debattinnlegg. Innlegget er skrevet av en ekstern bidragsyter, og kvalitetskontrollert av Aftenbladets debattavdeling. Meninger og analyser er skribentens egne.
Det er ikke korrekt at et konsern kan bruke nettleien for å bidra til økt strømforbruk i en region, slik Bethuel Frøyland hevder i et leserinnlegg 27. april.
Nettleien er strengt regulert i nasjonal forskrift og det lokale nettselskapet har ikke lov til å endre nettleien slik at det kan stimulere til økt strømforbruk.
Det er altså ikke (korrekt at det er) insentiver for å gjøre en slik tilnærming. Hvert år får det enkelte nettselskapet en ramme for hvor mye inntekter som kan tas inn over nettleien. Det beregnes separate inntektsrammer for regionalnettet (fylkesveiene i strømnettet) og distribusjonsnettet (de lokale veiene i strømnettet). Dersom et nettselskap tar inn mer inntekter fra nettleien enn det som er tillatt ett år, for eksempel pga. høyere strømforbruk en kald vinter, så må nettselskapet påse at det tas inn mindre inntekter årene etter.
I leserinnlegget gjøres det en sammenligning med bompenger vi betaler på vei, hvor hver tar sin andel som står i forhold til faktisk bruk. Hvis denne sammenligningen brukes overført til nettleien, så er det slik at de største næringskundene ikke bruker noen kommunale veier og lite eller ingen fylkesveier, og da heller ikke ville betalt bompenger for disse. Slik er det også for strømnettet. Store kunder tilknyttet regionalnettet betaler ikke for den delen av strømnettet (distribusjonsnettet) som de aldri bruker. I stedet har de egne anlegg hvor de dekker alle kostnader, og de betaler i tillegg anleggsbidrag hvis de utløser tiltak i strømnettet. Kunder må altså betale for sin andel av investering i økt kapasitet som de trenger.
Publisert:
Publisert: 3. mai 2026 19:00

1 week ago
13







![This Could Have Ended BADLY | Iceland Westfjords [Ep. 21] – Royal Enfield Himalayan Motorcycle](https://i.ytimg.com/vi/7Qcrqrd4kmo/mqdefault.jpg)
English (US)