Kristjánsson: – Jeg regner med at politiet tar kontakt

2 hours ago 1



Mímir Kristjánsson sier til TV 2 at han ser fram til å forklare seg til politiet om voldstrusler. – Jeg vet ikke hva som er lovlig eller ulovlig.

 Odd-Arne Hartvigsen / TV 2
SKAMMER SEG: Mímir Kristjánsson angrer på truslene han sendte til mannen som kritiserte ham på Messenger i påsken. Foto: Odd-Arne Hartvigsen / TV 2

Publisert 07.04.2026 13:34 Sist oppdatert 1 minutter siden

– Jeg regner jo med at de tar kontakt. Jeg ser frem til det, selv om det høres litt rart ut. Det er greit å få snakket med dem og, sier Kristjánsson.

Tirsdag bekreftet Sør-Vest politidistrikt overfor Dagbladet at de har mottatt en anmeldelse på Rødt-politikeren etter trusler om vold og om å sende Hells Angels på ham. 

– Hva er viktigst for deg å få frem overfor politiet? 

– Jeg vil ikke at de skal ta noe lettere i meg enn det de gjør med andre. Jeg vet ikke hva som er lovlig eller ulovlig her, jeg er ikke jurist liksom. 

 Kristian Myhre / TV 2
ANMELDT: Sør-Vest politidistrikt har mottatt en anmeldelse mot Mímir Kristjánsson. Foto: Kristian Myhre / TV 2

Han ser fram til å få avklart om truslene han har sendt er innenfor grensa eller om det er straffbart.

– Får du hjelp av advokat? 

– Nei da, og det tror jeg ikke at jeg trenger heller. Målet mitt er ikke å få minst mulig straff, men jeg vil veldig gjerne gjøre opp for meg. 

– Jævlig vondt

En straffereaksjon fra politiet vil ikke være det verste, sier han.

– Nei, det er jo at alle i Norge vet om det, rett og slett. Altså, det er jo skammen. Og det er jo bare min egen feil.

– Det er ikke sånn at noen har vært slemme mot meg eller at mediene overdriver. Men det er noe jævla vondt likevel. Og det er liksom de andre foreldrene på skolen til barna, svigerforeldrene og ekskjærestene. Skjønner du? 

– Og det tror jeg kanskje ikke folk skjønner, at uansett hvilken straff jeg får av politiet, og uansett hvilke reaksjoner jeg hadde fått fra Rødt, den verste straffen jeg kan få, har jeg fått.

 Ditlev Eidsmo / TV 2
STORTINGET: Mímir Kristjánsson representerer Rødt på Stortinget. Foto: Ditlev Eidsmo / TV 2

– Synes Stortinget er dritt

Kristjánsson sa på Politisk kvarter på NRK tirsdag at han har» jævlig lite lyst» til å sitte på Stortinget i tre og et halvt år framover.

 – Stortingslønna er på 1 214 977 kroner per år. Er ikke det respektløst å si dette med tanke på at mange ikke har en lønnet jobb å gå til?

 – Jeg vet ikke hvor respektløst jeg syns det er å være ærlig om at akkurat nå er det ikke noe gøy å være meg. Det tror jeg folk tar helt fint, rett og slett. Og jeg kan jo love deg at det er nok mange som sitter på Stortinget som både i vesentlig mindre dramatiske situasjoner òg syns det er drit å sitte der, uten at det egentlig er noe stort drama over det, liksom, påstår stortingsrepresentanten

Han understreker at Rødt mener lønna er for høy, og i 2025 kuttet lønna til 877.000 kroner

– Den lønna er respektløs året rundt mot folk i Norge, og den er vi imot. Den lønna skulle jeg gjerne ha kutta både i dag og alle andre dager.

– Jeg både får og gir bort deler av den lønna, men det er helt riktig, det. Men poenget mitt er at jeg har ikke tenkt å slutte å gjøre jobben min. Og det sa jeg jo òg på NRK i dag. Jeg må jo bare ut og gjøre jobben igjen. Så jeg har ikke tenkt å ta en pause eller ikke være til stede eller melde meg ut av det ene eller andre og bare sitte og være sånn» lame duck». Det ville jo vært respektløst i 3,5 år

Ekspert om Mímir: – Han har brukt opp tabbekvoten

Vurderer å ikke ta gjenvalg

Kristjánsson sier saken har ført til at han er blitt mer usikker på om han stiller til gjenvalg til Stortinget eller ikke i 2029.

– Ja, altså, jeg har egentlig vært veldig usikker. Altså, jeg føler to perioder er godt nok, at det holder for meg i utgangspunktet. Men grunnen til at det er så vanskelig å si noe kategorisk, er jo at det er langt fram i tid. Og det har masse med hva partiet vil, hvordan verden ser ut, hva folk tenker.

Han forsvarer uttalelsen til Aftenposten om at han ikke kan utstede garanti på at noe lignende ikke skjer igjen.

– Hvis du bare tenker ja, dette kommer aldri til å skje igjen, så tenker du ikke mer på det. Så det er jo nettopp det. Jeg har jo dette i meg et eller annet sted, dette her. Og så må jo jeg jobbe med å bli kvitt det, da. Om det er sinne, om det er stress, om det er alkohol, om det er hva det er. Og da må du være klar over at den risikoen er i deg. Så, det er bare et forsøk på å svare helt ærlig at å garantere hele Norge om at du aldri skal trå feil i framtida ikke er så veldig lett å gjøre.

– Er du skikket til å være folkevalgt representant på Stortinget?

– Jeg vet ikke, rett og slett. Jeg er valgt på Stortinget, og det har velgerne ment at jeg var skikket til. Og så sitter jeg der den perioden, på en måte. Og sånn er det bare, dessverre. 

Nå vil han jobbe for å beholde velgernes tillit.

– Ja, jeg må jo bare gjøre det, selvfølgelig. Men det er jo ikke jeg som bedømmer min egen skikkethet. Det er det jo folk i Norge som gjør. Og det får vi rett og slett bare se.

Read Entire Article