Karlsson etter bommen: – Jeg har meg selv å skylde på

1 month ago 61



Frida Karlsson gråt etter smørebom i VM-starten. Tirsdag er hun den største favoritten, men eksperten slår alarm om vær og føre.

1 av 3Foto: Bjørn S. Delebekk / VG

  • Bjørn S. Delebekk (foto), VG

Publisert: 03.03.2025 20:50

– Jeg var veldig skuffet hele søndagen. Men har jeg snudd, sier Karlsson før 10 kilometer klassisk tirsdag.

Den skadeplagede 25-åringen har ikke gått mange løp i vinter, men har to suverene klassiskløp som gjør hun til oddsfavoritt foran Therese Johaug, Astrid Øyre Slind og Ebba Andersson.

Mens Andersson spurtslo Johaug på 20 kilometer med skibytte på søndag, mistet Karlsson gullsjansen allerede på klassiskdelen i griseværet.

Hun slet med feste og kastet bort energi. Til slutt ble det den sure fjerdeplassen bak Jonna Sundling.

Karlsson tar selvkritikk på at hun ikke sørget for mer klister fra smøreteamet.

– Jeg har meg selv å skylde på. Normalt sett er jeg ganske god på å gå med lite feste, men det var blank is søndag. Det var en vanskelig oppgave, sier Karlsson.

– Jeg opplevde at det ble litt mer is i løpet enn da vi testet ski, fordi det begynt å regne enda mer nærmere start.

Norges trener Marit Bjørgen innrømmer at det var kaotisk før start søndag, etter at løypene ble saltet for å få fastere løyper.

– Ski var krevende. Vi hadde kjempebra ski ut ifra det vi fryktet da vi testet, sier Bjørgen.

– Det ble veldig spesielt for alle, vi har ikke hatt sånne forhold tidligere i vinter. Det var ståhei før start, sier Sveriges Moa Ilar.

Og tirsdag blir det kanskje enda verre.

Det er meldt store mengder nedbør som snø, sludd og regn i Granåsen det neste døgnet. Stadig endrer prognosene seg.

– Først og fremst er det ufattelig utur at alle sluser plutselig åpner seg til VM, når det nesten ikke har vært nedbør her i vinter. I morgen blir det hyperinteressant. Det blir føret som skiller mest på ski. Noen går på en mine, sier Viaplay-ekspert Niklas Dyrhaug.

Mandag kveld ved 19-tiden fungerer trønderen også som både smøreekspert og meteorolog for VG. Den gamle klassisk-eleganten tror det blir rubbførerubbføreRubbeski er en ski med et spesielt belegg i smøresonen. Det har en grov struktur som man børster til med sandpapir. Man bruker ikke smøring i festesonen. .

– Da blir det en konkurranse i smøreboden, men også hvilke utøvere som har gjort en best mulig jobb med å ha gode rubbeski. Det er en viktig del av å være skiløper, sier Dyrhaug.

Han trekker frem finske Kerttu Niskanen på kvinnesiden og Harald Østberg Amundsen på herresiden som tidligere har vunnet med rubbeski.

– Det blir et ekstra usikkerhetsmoment. Risikoen er stor for å bomme, sier Dyrhaug.

Norge helgarderer seg i forberedelsene, ifølge trener Sjur Ole Svarstad.

– Vi kan få regn i en del av løypa og snø et annet sted, sier Svarstad og legger til:

– Det handler om god kommunikasjon mellom smørere og utøvere, og med værgudene.

Read Entire Article