Jo Inge vant VM-sølv – løp nesten syv maraton på ett døgn

4 hours ago 4



Jo Inge Norum (47) fra Hell Ultraløperklubb vant sølv under VM i 24-timers løping i franske Albi søndag.

Dette bildet er tatt av Jon Inge Norum under en treningstur i Stjørdal i 2020. Foto: Richard Sagen
  • Espen Rasmussen

    Espen Rasmussen

Publisert: 19.10.2025 11:31 | Oppdatert: 19.10.2025 11:54

Norum klarte å løpe 285,06 kilometer i løpet av de 24 timene som konkurransen varte. Det er bare ti kilometer unna å være syv hele maraton.

VM-gullet gikk til ukrainske Andrii Tkachuk, som løp 294,06 kilometer.

Konkurransen foregår i runder på 1500 meter. Norum passerte 190 runder, og satte samtidig norsk rekord på distansen.

Resultatlistene viser at Norum løp i svært jevn fart gjennom hele løpet. Den raskeste runden ble gjort unna på 6 minutt og 48 sekunder, mens den «roligste» gikk på 8 minutt og 9 sekunder.

Gullvinner Tkachuk løp betydelig saktere enn Norum på de siste ti rundene. Ukrainerens sakteste runde var på over 18 minutter, og flere andre runder gikk på opp mot kvarteret. Forspranget hans fra tidligere i løpet var likevel stort nok til at han klarte å holde unna for Norum.

Adresseavisen har tidligere omtalt hvordan 47 år gamle Norum ble hasteinnlagt på sykehus med nyresvikt i 2017. Den alvorlige hendelsen ga ham motivasjon til å forsøke å bli en av landets beste ultraløpere.

Read Entire Article