Sentralbanken justerer sine renteutsikter. – Her skal renten opp, sier seniorstrateg.
- Norges Bank holder renten på 4,0 prosent, men endrer sine framtidige renteutsikter kraftig.
- Banken venter ikke lenger rentekutt i år og signaliserer i stedet én eller to rentehevinger i 2026.
- Krigen i Midtøsten skaper stor usikkerhet og kan påvirke hvor raskt renten øker framover.
Torsdag holdt Norges Bank som ventet styringsrenten uendret på 4,0 prosent.
Samtidig endrer banken sine anslag for fremtidige renter, den såkalte rentebanen.
Banken venter ikke lenger rentekutt i år, slik den gjorde før jul.
I desember la Norges Banks rentebane opp til at renten skulle kuttes gradvis til litt over tre prosent mot slutten av 2028, altså om lag ett kutt i året.
– Dette er en ganske stor justering av rentebanen. Det er ikke overraskende. Vi har sagt at det er mer sannsynlig med heving enn kutt. Her skal renten opp, sier seniorstrateg Dane Cekov i Sparebank1 Markets.
– Renten kan settes opp to ganger i år, slik rentebanen ser ut nå, sier han.
Seniorstrateg i Sparebank1 Markets.
Den første rentehevingen kan komme i juni, slik rentebanen ser ut, mener Cekov. Det er noe usikkerhet om den neste hevingen vil komme mot slutten av året, sier han.
«Vi vedder ikke mot Norges Bank i det korte bildet og tror at sentralbanken vil øke renten i juni slik de i dag signaliserer. Samtidig er det for tidlig å konkludere at renten skal ytterligere opp etter juni», skriver Cekov i et notat etter å ha fått sett nærmere på tallene.
Utviklingen i Iran-krigen vil bli viktig for hvor mye og hvor raskt renten eventuelt øker, mener han.
– Det er krigen i Midtøsten som avgjør hvordan utviklingen i renten blir. Det er mye usikkerhet nå, sier Cekov.
Les også
Norges Bank holder renten uendret
Større usikkerhet enn normalt
Norges Bank bekrefter i en pressemelding utsiktene til en eller to hevinger i 2026.
«Prognosen for styringsrenten er oppjustert siden desember og indikerer at renten stiger til mellom 4,25 og 4,5 prosent ved utgangen av året», skriver sentralbanken.
Den økonomiske utviklingen vil avgjøre renteutviklingen, mener banken.
«Krigen i Midtøsten gjør at usikkerheten om utsiktene er større enn normalt», skriver Norges Bank.
Olje- og gassprisene og kronekursen har svinget mye i det siste.
«Skulle energiprisene holde seg høye eller øke videre, kan inflasjonspresset tilta ytterligere. På den annen side kan energiprisene falle raskere tilbake igjen dersom krigen avsluttes raskt og skadene på infrastrukturen begrenses», skriver Norges Bank.
«Samtidig kan kronen svekke seg igjen dersom oljeprisen faller eller det blir økt uro i finansmarkedene», legger banken til.
Les også
Enorme sprik i oljeprisen
Markedet har snudd
I forkant var flere økonomer usikre på hva Norges Bank ville si på rentemøtet.
Krigen i Midtøsten har løftet olje- og gassprisene mye, og det er usikkert hvor lenge det vil vare. Høye priser kan gi økt inflasjon, men kan også true global vekst hvis krigen vedvarer.
Norge hadde allerede før krigen altfor høy inflasjon. I januar var prisene overraskende høye. I februar avtok prisveksten, men kjerneinflasjonen vart fortsatt på tre prosent. Norges Banks mål er en prisvekst på to prosent over tid.
Høy inflasjon taler for å holde rentene oppe. Samtidig har kronen styrket seg i år, noe som på sikt vil kunne bidra til noe lavere inflasjon.
Handelsbanken skrev i en morgenrapport torsdag at rentemarkedet har foretatt en «ellevill reprising» av utsiktene til norske renter. Markedet priser nå inn én eller to rentehevinger fra Norges Bank i løpet av 2026, skrev banken.
Les også
– Usikre på hvor kronen skal
Les også

5 hours ago
1





English (US)